wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-26| GIS

W powiecie wodzisławskim ruszył system informacji przestrzennej

Dobiegły końca prace nad SIP-em Powiatu Wodzisławskiego, dzięki któremu w jednym miejscu zostały zgromadzone dane dotyczące m.in.: zagospodarowania przestrzennego, geodezji, ochrony środowiska czy udzielonych zezwoleń i wydanych decyzji. Z aplikacji mogą korzystać nie tylko urzędnicy, ale również mieszkańcy, inwestorzy, urzędy, turyści, a nawet służby ratunkowe.


W powiecie wodzisławskim ruszył system informacji przestrzennej

W ubiegły czwartek (20 sierpnia) odbyła się prezentacja systemu oraz podsumowanie projektu. Jak zauważa starosta wodzisławski Tadeusza Skatuły, w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego o korzyściach wynikających z posiadania SIP-u nie trzeba nikogo przekonywać. – To kolejne nowoczesne narzędzie likwidujące pewnego rodzaju bariery administracyjne w dostępie do informacji. Jego posiadanie przekłada się bowiem na lepszy przepływ informacji w urzędach i między nimi, a w efekcie sprawniejszą obsługę mieszkańców – wyjaśnia starosta.

Jednym z najważniejszych rezultatów projektu jest objęcie mapą cyfrową obszaru całego powiatu wodzisławskiego. Znacząco ułatwi ona planowanie i realizację różnych zamierzeń rozwojowych na terenie powiatu. Dodatkowym atutem jest jej warstwowość. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów można szybko uzyskać informacje szczególnie interesujące dla użytkowników, np.: położenie działek geodezyjnych, ich strukturę własnościową, lokalizację instytucji użyteczności publicznej, bazę dróg i ulic, wykaz przystanków autobusowych, rejestr ośrodków szkolenia kierowców oraz stacji kontroli pojazdów czy rejestr stowarzyszeń.

SIP Powiatu Wodzisławskiego to tak naprawdę dwie aplikacje. Jedna dostępna jest dla pracowników starostwa. Zawiera ona m.in. szczegółowe informacje o wydanych zezwoleniach, toczących się sprawach itp. Druga jest ogólnodostępna. Pod adresem sip.powiatwodzislawski.pl mogą z niej korzystać wszyscy zainteresowani. Dodatkowo, dzięki aplikacji i-kerg, uproszczeniu ulegnie komunikacja pomiędzy geodetami a wydziałem geodezji. Szerszy wachlarz spraw, które będzie można załatwić on-line, powinien zaś zaowocować skróceniem terminów i przyspieszeniem spraw administracyjnych.

Korzyści płynące z funkcjonowania SIP-u można pogrupować według kategorii użytkowników:
• jednostki organizacyjne powiatu oraz służby i straże odpowiedzialne za ład i bezpieczeństwo publiczne otrzymają kompletną i aktualną informację z zakresu ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia technicznego terenu czy bazy adresowej,
• gminy będą miały możliwość korzystania z informacji takich jak: dane ewidencyjne, baza ulic i numerów adresowych nieruchomości, załączniki graficzne MPZP,
• geodeci i firmy geodezyjno-kartograficzne uzyskają możliwość bezpośredniej komunikacji elektronicznej z PODGiK,
• przedsiębiorcy i inwestorzy zainteresowani realizacją na terenie powiatu działań inwestycyjnych uzyskają możliwość samodzielnego wyszukiwania informacji o interesujących ich nieruchomościach, w tym o ich strukturze własnościowej,
• mieszkańcy powiatu wodzisławskiego uzyskają łatwy i szybki dostęp do rejestrów i ewidencji publicznych z możliwością wyszukiwania potrzebnych informacji oraz ich prezentacji w postaci mapy,
• turyści i osoby czasowo przebywające na terenie powiatu wodzisławskiego skorzystają z danych lokalizacyjnych zawartych w portalu.

Ostateczna wartość projektu wyniosła ok. 2,7 mln zł, z czego 85% stanowi wsparcie w ramach RPO Województwa Śląskiego 2007-13.

Źródło: Powiat Wodzisławski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
bo to super program jest! i o!
 2 
odpowiedz zgłoś
co tak cicho co tak cicho ??!! :) kolejny SIP w eterze i brak komentarzy !!! czyżby zasługa PR wrocławskiej firmy :) ? czy już się przejadło komentowanie kolejnych wdrożeń ?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS