Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-07| GNSS, Instytucje

Będzie amerykański satelita do badania promieniowania


W październiku NASA umieści na orbicie okołoziemskiej satelitę GLAST do badań promieniowania gamma. W grupie koordynującej projekt od strony naukowej znajduje się prof. Andrzej Zdziarski z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Do obserwacji promieniowania rentgenowskiego i gamma wykorzystywane są satelity. Obecnie badaniem źródeł kosmicznego promieniowania gamma zajmuje się satelita Integral ESA, zaprojektowany i wykonany również przy współudziale polskich uczonych. Został on wyniesiony na orbitę okołoziemską w październiku 2002 roku, jest astrofizycznym laboratorium wysokich energii przeznaczonym do badań m.in. gwiazd neutronowych, supernowych, czarnych dziur oraz błysków gamma. Satelita waży 4 tony, połowę tej masy stanowią instrumenty badawcze.
Nowy satelita GLAST będzie kontynuował misję swego poprzednika i będzie 50 razy od niego czulszy, a na orbicie znajdzie się 7 października tego roku. W następnych latach kolejne urządzenia tego typu oraz satelity do badań promieniowania rentgenowskiego planują umieścić w kosmosie zarówno Amerykanie, jak i Europejska Agencja Kosmiczna. W projektach tych także wezmą udział polscy astrofizycy.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS