wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

IGiK publikuje kolejne dane na temat suszy

Plony niektórych roślin w porównaniu do średniej wieloletniej mogą w tym roku spaść nawet o 40% – wynika z analizy zobrazowań satelitarnych opublikowanej przez Instytut Geodezji i Kartografii.


IGiK publikuje kolejne dane na temat suszy

Na stronie IGiK-u udostępniono np. mapę prognozowanych plonów kukurydzy na ziarno (na 10 sierpnia) w odniesieniu do plonów minimalnych i maksymalnych z lat 1998-2014 dla poszczególnych województw (fot. obok). Słupki ilustrują prognozę plonu w dt/ha dla ziarna kukurydzy porównaną z plonem minimalnym i maksymalnym z wielolecia w danym województwie. Kolor tła oznacza natomiast prognozowany procentowy spadek plonu w stosunku do plonów maksymalnych województwa.

Ponadto według prognoz IGiK-u w tegorocznym sezonie redukcja plonów pszenicy ozimej w odniesieniu do plonów maksymalnych wojewódzkich wynosi 15-25%; zbóż – 15-30%; rzepaku – 25-40%; a kukurydzy na ziarno – 10-25%.

System monitoringu plonów rozwijany jest w IGiK już od kilku lat i bazuje na danych satelitarnych NOAA/AVHRR oraz SPOT-Vegetation. Jak podkreślają eksperci z Instytutu, stosowana przez nich metoda w porównaniu z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego jest mniej subiektywna, a także mniej praco- i czasochłonna. Na przykład błąd opracowanej przez IGiK prognozy dla lipca br. wyniósł 5%.

Warto dodać, że na stornie Instytutu udostępniono również kolejną mapę zasięgu suszy. Najnowsza prezentuje stan dla okresu 11-20 sierpnia. Rozdzielczość opracowania wynosi 1 km kw.

Źródło: IGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
informacje o systemie prognozowania plonów Wszelkie szczegóły i informacje na stronie IGiK, zapraszam: http://www.igik.edu.pl/pl/teledetekcja-prognozowan ie-plonow
 1 
odpowiedz zgłoś
@ciekawski Uczestniczyłem kiedys na kursach GIKi poznałem ich narzędzia do modelowania suszy... Wykorzystują satelity o malej rozdzielczosci (darmowe) przetwarzajac je automatycznie. Zatem nie jest to duży koszt, aby system dalej pobierał i przetwarzał dane. Bardzo ciekawy projekt, jeden z lepszych IGIK, które nadal przynosza ciekawe wyniki w skali calego kraju
 1 
odpowiedz zgłoś
Wie ktoś skąd IGIK otrzymuje finansowanie tych analiz...?
 1 
odpowiedz zgłoś
sat ciekawe i pożyteczne, dobry przykład praktycznego wykorzystania danych i technologii SAT, ciekawi mnie jedynie wykorzystanie do takich analiz akurat NOAA/AVHRR, który jest przede wszystkich satelitą meteo i z tego co pamiętam jak bawiłem się jego danymi to dostępne na wolnej licencji zobrazowania były w rozdzielczościach i kanałach głównie do analiz meteo i klimatologicznych... :)
odpowiedz zgłoś
@Ciekawski Wyliczenia IGiK wskazują, że plony w tym roku będą koło średniej z wielolecia, więc jeśli już piszesz o naganianiu, to raczej w drugą stronę. Proponuję najpierw zapoznać się z danymi a potem pisać...
 1 
odpowiedz zgłoś
@Ciekawski Pseudo merytoryczne to są twoje komentarze. IGiK wypełnia swoją rolę (w końcu!) i chwała im za to. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia, co do metodyki i poprawności wyników tych analiz, to chętnie o tym podyskutujemy. W przeciwnym razie wynocha prowadzić kampanię gdzieś indziej!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
IGiK - McGywer Szeroki wachlarz kompetencji obecnie posiada IGiK, tu barszcz tu kukurydza, a może tak naprawdę chodzi o wsparcie POlityczno-pseydomerytoryczne do wprowadzenia stanu wyjątkowego w kilku województwach, celem opóźnienia wyborów?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nowy dyrektor i to chyba jest przyczyna. Patrząc z boku: czy więcej się dzieje, trudno powiedzieć. Na pewno jest więcej informacji, mniej rzeczy niż przy poprzednim szefie jest tajnych przez poufne - jak widać, mimo iż to były wojskowy. Wygląda na to, że to bardziej otwarta dyrektorska głowa i dobrze.
 2 
odpowiedz zgłoś
Dużo ostatnio o IGIK Kampania PR-owa trwa. Tu susza, tam barszcz sosnowskiego. Dobrze . A mówili że mało tam się dzieje.
 2 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS