wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-21| Geodezja, Sprzęt, Przetargi

Prawie 1,9 mln zł za mobilny system kartowania GUGiK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął przetarg na zakup systemu mobilnego kartowania na potrzeby prowadzenia kontroli i bieżącej aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), utworzonej w ramach projektu GBDOT.


Prawie 1,9 mln zł za mobilny system kartowania GUGiK <br />
Dron Leica Geosystems
Dron Leica Geosystems

Przedmiotem zamówienia jest dostawa sprzętu do mobilnej niskopułapowej (część I przetargu) oraz naziemnej (część II przetargu) rejestracji obrazu wraz z niezbędnym oprogramowaniem i praktycznym produkcyjnym wdrożeniem rozwiązania. Zamawiający podpisał umowy z podmiotami, których oferty wcześniej uznano za najkorzystniejsze. Bezzałogowe statki powietrzne z aparatami fotograficznymi i niezbędnym wyposażeniem (część I) dostarczy firma Leica Geosystems Warszawa (wartość oferty: 344 tys. zł; 58,2% budżetu GUGiK), a urządzenia obrazujące pozwalające na pozyskanie obrazów w zakresie 360 stopni i samochody specjalistyczne (część II) – Geotronics Dystrybucja Kraków (1,523 mln zł; 85,3%).

Jak poinformował Geoforum.pl Dominik Kopczewski, główny specjalista w GUGiK, najważniejszym zadaniem systemu będzie monitorowanie terenu na dużych obszarach w krótkim czasie, co usprawni prowadzanie kontroli i aktualizację danych gromadzonych w bazie BDOT10k. Materiał pozyskany przez system będzie stanowić dokumentację z wywiadu terenowego, z której można będzie skorzystać w dowolny sposób m.in. w celu zweryfikowania wątpliwości czy uzupełnienia niezauważonych podczas wywiadu terenowego informacji atrybutowych, jak również, w określonych przypadkach, geometrycznych. – Dzięki mobilności systemu, pomiar terenowy zostanie wykonany w dużo krótszym czasie. Niewielka waga bezzałogowego statku powietrznego pozwoli dotrzeć w miejsca trudno dostępne w terenie – dodaje i podkreśla, że zbieranie danych geoprzestrzennych z platformy mobilnej pozwoli kontrolować oraz szybko reagować na zmiany w topografii terenu, szczególnie w zakresie: dróg, kolei, mostów, węzłów komunikacyjnych, budowli oraz obiektów użyteczności publicznej.

Typowanie obszarów podlegających weryfikacji uzależnione jest od intensywności zmian zachodzących w terenie oraz od zakresu realizowanych zamówień. Planowanie i uzgadnianie obszarów oraz zakresów prac dla obszaru każdego województwa dotyczących m.in. weryfikacji terenowej, bieżącej aktualizacji czy planów wydawniczych w zakresie mapy topograficznej w skali 1:10 000 jest jednym z zadań powołanego w 2014 r. przez głównego geodetę kraju Zespołu ds. aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), w którego skład wchodzą przedstawiciele GGK oraz marszałków województw.

W związku z zakupem nowego sprzętu GUGiK na razie nie planuje naboru nowych pracowników. – Obecnie w CODGiK funkcjonują kompetentne zespoły zajmujące się kontrolą i weryfikacją danych przekazywanych do PZGiK, w tym danych BDOT10k, NMT i ortofotomapy. Ich pracownicy po odpowiednim, przewidzianym w zamówieniu przeszkoleniu będą w pełni gotowi do stosowania w praktyce nowych technologii. W przyszłości nie wyklucza się rozbudowy ww. zespołów – tłumaczy Dominik Kopczewski.

System mobilny, jak również inne rozwiązania (m.in. narzędzia do automatycznej aktualizacji zbiorów BDOT10k na podstawie zidentyfikowanych rejestrów publicznych) mają być wykorzystane do bieżącej aktualizacji i kontroli zbiorów BDOT10k. – Ponadto aktualizacja i kontrola baz danych referencyjnych, w tym zbiorów BDOT10k, będzie realizowana w trybie zamówień publicznych w zakresie uzależnionym od przyznanego na ten cel w poszczególnych jednostkach budżetu – dodaje przedstawiciel GUGiK.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czyli remis to dla Ciebie za mało. No dobra wygrałeś.

a w którym miejscu poparłem ? Znajdziesz tutaj coś co mówi o poparciu kogokolwiek ? Znowu próbujesz wmawiać mi coś co pasuje do czarno - białego świata kreowanego przez media. I dodatkowo oceniasz nie mając do tego podstaw. Ja oceniam mając i niezależnie od tego kto będzie rządził życzę żeby ten #$%!! który nam zafundował GUGiK uporządkował. Tyle.

ale ja wcale nie chcę żebyś Ty mnie chciał, więc w sumie to mamy nawet jakiś kompromis. Nie mniej pozostaję zdziwiony, że woląc otwartych inteligentnych i nie poddających się stereotypom, popierasz zamkniętych, głupich i posługujących się wyłącznie stereotypami.

widzisz problem polega na tym że ja nie chcę takich jak ty - co wiedzą co ja myślę. Wolę otwartych i inteligentnych i nie poddających się stereotypom. Niezależnie od partii.

Dobra :) wracamy do roboty. Fajnie było, ale trzeba kiedyś popracować. Przecież i tak się wzajemnie nie przekonamy, Ja chcę więcej Europy, mniej ciemnoty, więcej zaufania, mniej inwigilacji. Ty chcesz mniej obcych, więcej tradycji, mniej zaufania i żeby wszyscy, o których źle myślisz siedzieli. Także ogłaszam remis.

jakieś przykłady wyznawców prezesa ? Skoro piszesz to pewnie wiesz. Jakieś przykłady robienia źle innym przez ww. wyznawców ?

Oj przesadzasz. Co jak co, ale o zbytnią szerokość horyzontów nawet wyznawcy Prezasa go nie posądzają :) po prostu tak jak on lubią robić źle innym, i tłumaczyć swoje nieustanne niepowodzenia czyjąś winą.

śmiałe lecz mało rozsądne jest obrażać innych publicznie. Do tego z błędami ortograficznymi. One pewnie wyrażają jaśniejącą intelektualną głębię Twojego umysłu. Aż się boję co jeszcze napiszesz.

@:) "NAS" czyli tych, którzy chcą być obronieni przed socjalistyczno-narodową intelektualną miernotą Kaczyńskiego, "ONI" to Ci którzy są zainteresowani życiem intymnym sąsiadów i ewentualnymi korektami jeśli ono okaże się nie zgodne z oczekiwaniami ludowymi. To taka krótka definicja na Twoje potrzeby.

możesz sprecyzować słowo nas - myślę że w twojej wypowiedzi jest to element kluczowy.

przyznaję się boję się Kaczyńskiego jak diabeł święconej wody. Ponieważ już nic innego nie pozostało to mam nadzieję, że Matka Boska uczyni cud i obroni nas przed nim i jego partią naszą ukochaną geodezję.

niektórzy mają jakąś kaczofobię, wszędzie widzą Kaczyńskiego. To na pewno wina wspomnianego oraz pisu, co zresztą potwierdzi znerwicowany specjalista od mszyc...

Ktoś musi. Jakość tych projektów musi się zmienić.

@WP tia, od jesieni cuda, narodowy socjalizm Kaczyńskiego rozwiąże wszystkie bolączki...

Byle do jesieni!!! Mam nadzieję , że zasadność zakupów i projektów obecnych władz GUGiK zostanie rzetelnie oceniona i rozliczona.

15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS