Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-08-21| Geodezja, Sprzęt, Przetargi

Prawie 1,9 mln zł za mobilny system kartowania GUGiK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął przetarg na zakup systemu mobilnego kartowania na potrzeby prowadzenia kontroli i bieżącej aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), utworzonej w ramach projektu GBDOT.


Prawie 1,9 mln zł za mobilny system kartowania GUGiK <br />
Dron Leica Geosystems
Dron Leica Geosystems

Przedmiotem zamówienia jest dostawa sprzętu do mobilnej niskopułapowej (część I przetargu) oraz naziemnej (część II przetargu) rejestracji obrazu wraz z niezbędnym oprogramowaniem i praktycznym produkcyjnym wdrożeniem rozwiązania. Zamawiający podpisał umowy z podmiotami, których oferty wcześniej uznano za najkorzystniejsze. Bezzałogowe statki powietrzne z aparatami fotograficznymi i niezbędnym wyposażeniem (część I) dostarczy firma Leica Geosystems Warszawa (wartość oferty: 344 tys. zł; 58,2% budżetu GUGiK), a urządzenia obrazujące pozwalające na pozyskanie obrazów w zakresie 360 stopni i samochody specjalistyczne (część II) – Geotronics Dystrybucja Kraków (1,523 mln zł; 85,3%).

Jak poinformował Geoforum.pl Dominik Kopczewski, główny specjalista w GUGiK, najważniejszym zadaniem systemu będzie monitorowanie terenu na dużych obszarach w krótkim czasie, co usprawni prowadzanie kontroli i aktualizację danych gromadzonych w bazie BDOT10k. Materiał pozyskany przez system będzie stanowić dokumentację z wywiadu terenowego, z której można będzie skorzystać w dowolny sposób m.in. w celu zweryfikowania wątpliwości czy uzupełnienia niezauważonych podczas wywiadu terenowego informacji atrybutowych, jak również, w określonych przypadkach, geometrycznych. – Dzięki mobilności systemu, pomiar terenowy zostanie wykonany w dużo krótszym czasie. Niewielka waga bezzałogowego statku powietrznego pozwoli dotrzeć w miejsca trudno dostępne w terenie – dodaje i podkreśla, że zbieranie danych geoprzestrzennych z platformy mobilnej pozwoli kontrolować oraz szybko reagować na zmiany w topografii terenu, szczególnie w zakresie: dróg, kolei, mostów, węzłów komunikacyjnych, budowli oraz obiektów użyteczności publicznej.

Typowanie obszarów podlegających weryfikacji uzależnione jest od intensywności zmian zachodzących w terenie oraz od zakresu realizowanych zamówień. Planowanie i uzgadnianie obszarów oraz zakresów prac dla obszaru każdego województwa dotyczących m.in. weryfikacji terenowej, bieżącej aktualizacji czy planów wydawniczych w zakresie mapy topograficznej w skali 1:10 000 jest jednym z zadań powołanego w 2014 r. przez głównego geodetę kraju Zespołu ds. aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), w którego skład wchodzą przedstawiciele GGK oraz marszałków województw.

W związku z zakupem nowego sprzętu GUGiK na razie nie planuje naboru nowych pracowników. – Obecnie w CODGiK funkcjonują kompetentne zespoły zajmujące się kontrolą i weryfikacją danych przekazywanych do PZGiK, w tym danych BDOT10k, NMT i ortofotomapy. Ich pracownicy po odpowiednim, przewidzianym w zamówieniu przeszkoleniu będą w pełni gotowi do stosowania w praktyce nowych technologii. W przyszłości nie wyklucza się rozbudowy ww. zespołów – tłumaczy Dominik Kopczewski.

System mobilny, jak również inne rozwiązania (m.in. narzędzia do automatycznej aktualizacji zbiorów BDOT10k na podstawie zidentyfikowanych rejestrów publicznych) mają być wykorzystane do bieżącej aktualizacji i kontroli zbiorów BDOT10k. – Ponadto aktualizacja i kontrola baz danych referencyjnych, w tym zbiorów BDOT10k, będzie realizowana w trybie zamówień publicznych w zakresie uzależnionym od przyznanego na ten cel w poszczególnych jednostkach budżetu – dodaje przedstawiciel GUGiK.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama