wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-21| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Przetestuj kujawsko-pomorski geoportal

Pod adresem geoportal.mojregion.info można już przeglądać testową wersję geoportalu województwa kujawsko-pomorskiego. Pełna wersja serwisu ma wystartować w połowie września. Rozwiązanie powstaje w ramach budowy regionalnego systemu informacji przestrzennej (SIP).


Przetestuj kujawsko-pomorski geoportal

– System jest kopalnią wiedzy o regionie. Usprawni procesy decyzyjne oraz pozwoli na skuteczniejsze dokumentowanie spraw i eliminowanie błędów – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki. W ramach budowy SIP-u do jednej funkcjonalnej bazy trafiły rejestry prowadzone przez 142 partnerów projektu – samorządy różnych szczebli oraz urzędy administracji publicznej. W sumie system zawiera około 50 rejestrów i ewidencji. To między innymi informacje o obszarach chronionych, zabytkach, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, nazwach ulic i adresach oraz decyzjach lokalizacyjnych i budowlanych.

Kujawsko-pomorski SIP gromadzi i przetwarza szeroko pojęte dane przestrzenne, z którymi związane jest ponad 80 procent decyzji podejmowanych przez gminy i powiaty. Te informacje są wykorzystywane między innymi podczas planowania inwestycji, poszukiwania miejsca pod budowę domu, a także przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych, stanowiąc ważny element zarządzania kryzysowego.

Wykonawcą wartego 15,4 mln złotych przedsięwzięcia jest wybrane w drodze przetargu konsorcjum firm Geopolis Polska, TARR Centrum Innowacyjności oraz IT Serwis. Prace obejmowały zakup i instalację sprzętu (stacji graficznych i serwerów wraz z oprogramowaniem), organizację szkoleń oraz wdrożenie systemu i zasilenie go danymi.

Wkrótce bazę danych uzupełnią ewidencje i rejestry prowadzone przez kolejne samorządy: Bydgoszcz i Toruń, gminy: Baruchowo, Choceń i Łabiszyn oraz powiaty: świecki, tucholski i grudziądzki.

Trwają też prace wdrożeniowe w ramach obszaru dotyczącego e-administracji. Ta część projektu obejmuje budowę Wojewódzkiej Platformy Wymiany Informacji (e-Urząd) i portalu regionalnego do błyskawicznej komunikacji między urzędami a mieszkańcami, wdrożenie oprogramowania do elektronicznego obiegu dokumentów, uruchomienie elektronicznych skrzynek podawczych, a także utworzenie regionalnego biuletynu informacji publicznej oraz centrum certyfikacji i autoryzacji. Realizacja przedsięwzięcia potrwa do końca października. Wartość zamówienia to 7,2 miliona złotych.

Lista większości geoportali polskich samorządów znajduje się na Geoforum.pl w zakładce Geodane

Źródło: UMWKP, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do zastanowienia Atlas to po prostu zbiór ściśle określonych kompozycji mapowych o małej szczegółowości i skali bez danych opisowych. Geoportal ma całkiem inne zastosowanie.
 2 
odpowiedz zgłoś
o wow jaki świetny system super hiper ekstra. I te adresy i te plany. Tego nam było trzeba! Moje CV udostępnię zainteresowanym firmom i urzędom marszałkowskim. Pozdrawiam,
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
obserwator za blisko patrzysz:) weź uważaj, bo jeszcze wyjdzie na jaw. Wszystko ma krótkie rączki. Projekty unijne, konwersje oprogramowania z jednej wersji do drugiej itd. Wszystko wyjdzie. Tylko stołkowi będą już w innych urzędach.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Tylko wazeliny brak. Ale wszyscy sobie kadzą a jak bliżej się temu przyjrzeć to przemiał unijnej kasy.
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
dwa geoportale na kujawsko - pomorskiem a jak to sie ma do informacji "kujawsko - pomorskie ma cyfrowy atlas"? (2 czerwca 2015 info było na geoforum )Ten jest w ramach budowy regionalnego systemu informacji przestrzennej - ale po co dwa takie rozwiaznia? nie mozna było zrobić jednego a dobrego?
 5 
odpowiedz zgłoś
Białe plamy Po mapach widać które powiaty są zacofane cyfrowo. Nawet WINGIK nie mógł ich zmusić do przesłania odpowiednich danych :) A może chcieli mu je przesłać na matrycach i pierworysach które każą uzupełniać :)
 4 
odpowiedz zgłoś
geoportal grodziska http://83.16.93.219/geoportal/f?p=mapa:110 to się zgłasza pod adresem: geoportal.grodzisk.pl - czy skoro sa już przedstawiciele wykonawcy na forum to mogą mi odpowiedzieć dlaczego nie działa portal mapowy dla gminy Grodzisk Maz. I dlaczego w tym portalu jest tylko miasto grodzisk a nie cała gmina?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Citizen Kujawsko-Pomorskiego Nawiązując do wypowiedzi pseudonimu Kalisz: A to Wykonawca nie pozyskiwał danych źródłowych od partnerów projektu i nie tworzył jej postaci informatycznej? Nie skanował danych papierowych celem ich wprowadzenia? Skąd w takim razie jest ona ewidencja adresów? z TBD? I jak to się stało, że gminy prowadzą ewidencję w geoportalu jakże nowoczesnym, skoro prowadzą ewidencję w aplikacji emuia? W dwóch miejscach, a może w żadnym?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Województwo Rozmiar przedsięwzięcia robi wrażenie-zwiastun nowej ery geoportali-gratulacje dla Zamawiającego za odwagę w realizacji przedsięwzięcia i wykonawców za podołanie niełatwemu zadaniu
 4 
odpowiedz zgłoś
Siedziba Geopolis Ad vocem. Siedziba Geopolis jest w Toruniu.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
geoportal Gratulacje-Polska się informatyzuje i powinniśmy się tylko cieszyć
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Do Kalisza Nie wiem czy wiesz o czym piszesz. Podsyłam link: http://geoportal.mojregion.info/ i zakładkę o Geoportalu. W ramach dostawy wdrożono kluczowe gminne, powiatowe i wojewódzkie rejestry i ewidencji, w tym EMUiA. To z tego rejestru są dane adresowe na geoportalu.
 2 
odpowiedz zgłoś
ojej rzeczywiście bezpieczeństwo wielokrotnych instancji numerów 108 i 108a (co jet zabronione przez rozporządzenie;) to jest to na czym powinno nam zależeć najbardziej. Zaraz po podpisaniu protokołów.
 4 
odpowiedz zgłoś
Do Kalisza Nie wiem czy czytałeś dobrze informacje o projekcie, ze strony promocji projektu : "W ramach projektu wdrożono zintegrowaną, e-platformę prowadzenia gminnych, powiatowych i wojewódzkich rejestrów i ewidencji, zapewniającą dostęp do kompleksowej, zintegrowanej informacji o przestrzeni z wykorzystaniem e-usług. W ramach projektu zbudowano samorządową chmurę naszego województwa, zapewniającą wymianę aktualnych danych i informacji pomiędzy samorządami naszego województwa w jednym zintegrowanym systemie. Przetwarzanie danych odbywa się w wydzielonej bezpiecznej sieci Intranet którą zbudowano w oparciu o rozwiązania sprzętowe. "System zapewnia centralizację zgromadzonych w nim danych, przy jednoczesnym zapewnieniu rozproszenia usług związanych z prowadzeniem i udostępnieniem rejestrów publicznych przez poszczególne samorządy naszego województwa. System zlokalizowany jest w toruńskim EXEA Data Center ? pierwszego data center w Polsce posiadającego certyfikat bezpieczeństwa TIER 3."
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Zaiste usprawni bardzo procesy decyzyjne np. na podstawie lokalizacji adresu Kaliska 108a we Włocławku (siedzibie Geopolis).
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS