wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-19| GIS, Instytucje

Posiedzenie nt. informacji geoprzestrzennej w siedzibie ONZ

W sierpniu, już po raz piąty, odbyło się posiedzenie Komitetu Ekspertów Narodów Zjednoczonych ds. Globalnego Zarządzania Informacją Geoprzestrzenną (UN-GGIM) zorganizowane przy współpracy z Wydziałem Statystyki ONZ (UNSD). W siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zebrało się blisko 250 osób reprezentujących ponad 100 państw członkowskich, a także różne organizacje międzynarodowe, branżowe, stowarzyszenia, sektor prywatny oraz naukę.


Posiedzenie nt. informacji geoprzestrzennej w siedzibie ONZ

W trakcie sesji plenarnych oraz różnego rodzaju imprez i spotkań towarzyszących omawiane były zagadnienia związane z budową, wykorzystaniem oraz dalszym rozwojem informacji geoprzestrzennej w bardzo szerokim rozumieniu tych pojęć. Tegoroczne spotkanie poświęcone było m.in. omówieniu szerokiego wachlarza pilnych spraw z zakresu geoinformacji – począwszy od układów odniesień przestrzennych i osnów geodezyjnych, integracji danych przestrzennych z informacją statystyczną, zdefiniowania kluczowych tematów informacji przestrzennej, poprzez standaryzację, zarządzanie, wykorzystanie i analizę geoinformacji, aż po zagadnienia z zakresu prawa własności, mechanizmów licencjonowania informacji czy ochronę informacji osobowych i niejawnych w materiałach geoprzestrzennych.

Tematem przewodnim prac Komitetu jest umożliwienie efektywnego i szerokiego wykorzystania dostępnych informacji opisujących geografię i otaczającą nas przestrzeń do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals) po roku 2015, zdefiniowanych w dokumencie „The Future We Want” podsumowującym Konferencję RIO+20.

Polskiej delegacji, w skład której weszli specjaliści z GUS, MSZ oraz GUGiK, przewodniczył zastępca głównego geodety kraju i członek komitetu wykonawczego UNGGIM Europe Jacek Jarząbek, a jednym z delegatów był reprezentujący Główny Urząd Statystyczny Janusz Dygaszewicz – dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS oraz prezydent Europejskiego Forum ds. Geografii i Statystyki (EFGS).

Szczegółowy plan pracy, wraz z dokumentami i raportami NZ w zakresie poszczególnych tematów

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do candid camera Ale żeś im pojechał - szacun !!!
odpowiedz zgłoś
niby racja tylko nikt nie wie czy ta instytucja w której wylądują to ta w której by pragnęli wylądować ;)
odpowiedz zgłoś
Delma życie, stołki i pal hajs. Jak są pieniążki to się bawimy. Jak się skończą to gdzieś miękko wylądujemy w innej instytucji.
odpowiedz zgłoś
Ciekawy jest rozkład wykształcenia uczestników obrad. Prof. 8 (2%), dr 9 (3%), pan, pani (Mr., Ms., Sr, Sra) 259 (95%). I w zasadzie to sama kadra zarządzająca - nie zawsze zorientowana w zakresie IG. W całej stawce jest ok 5 ekspertów - w tym jeden z Polski! :). Opracowano na podstawie listy uczestników z podlinkowanej strony.
 1 
odpowiedz zgłoś
i kto ma większy laptop chę?
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS