Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-08-19| GIS, Instytucje

Posiedzenie nt. informacji geoprzestrzennej w siedzibie ONZ

W sierpniu, już po raz piąty, odbyło się posiedzenie Komitetu Ekspertów Narodów Zjednoczonych ds. Globalnego Zarządzania Informacją Geoprzestrzenną (UN-GGIM) zorganizowane przy współpracy z Wydziałem Statystyki ONZ (UNSD). W siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zebrało się blisko 250 osób reprezentujących ponad 100 państw członkowskich, a także różne organizacje międzynarodowe, branżowe, stowarzyszenia, sektor prywatny oraz naukę.


Posiedzenie nt. informacji geoprzestrzennej w siedzibie ONZ

W trakcie sesji plenarnych oraz różnego rodzaju imprez i spotkań towarzyszących omawiane były zagadnienia związane z budową, wykorzystaniem oraz dalszym rozwojem informacji geoprzestrzennej w bardzo szerokim rozumieniu tych pojęć. Tegoroczne spotkanie poświęcone było m.in. omówieniu szerokiego wachlarza pilnych spraw z zakresu geoinformacji – począwszy od układów odniesień przestrzennych i osnów geodezyjnych, integracji danych przestrzennych z informacją statystyczną, zdefiniowania kluczowych tematów informacji przestrzennej, poprzez standaryzację, zarządzanie, wykorzystanie i analizę geoinformacji, aż po zagadnienia z zakresu prawa własności, mechanizmów licencjonowania informacji czy ochronę informacji osobowych i niejawnych w materiałach geoprzestrzennych.

Tematem przewodnim prac Komitetu jest umożliwienie efektywnego i szerokiego wykorzystania dostępnych informacji opisujących geografię i otaczającą nas przestrzeń do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals) po roku 2015, zdefiniowanych w dokumencie „The Future We Want” podsumowującym Konferencję RIO+20.

Polskiej delegacji, w skład której weszli specjaliści z GUS, MSZ oraz GUGiK, przewodniczył zastępca głównego geodety kraju i członek komitetu wykonawczego UNGGIM Europe Jacek Jarząbek, a jednym z delegatów był reprezentujący Główny Urząd Statystyczny Janusz Dygaszewicz – dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS oraz prezydent Europejskiego Forum ds. Geografii i Statystyki (EFGS).

Szczegółowy plan pracy, wraz z dokumentami i raportami NZ w zakresie poszczególnych tematów

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama