wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-08-19| Geodezja, Prawo

Nowa wersja projektu przepisów ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejną wersję projektu rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (z 6 sierpnia).


Nowa wersja projektu przepisów ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Uwzględnia ona uwagi zgłoszone w toku konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych (pisaliśmy o nich pod koniec czerwca br.), a także ustalenia konferencji uzgodnieniowej.

W toku konferencji doszło do porozumienia pomiędzy przedstawicielami GUGiK i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w kwestii ujednolicenia pojęć występujących w omawianym rozporządzeniu do aktów prawnych regulujących kwestie pozostające w zakresie obowiązków MIiR. W związku z tym w załączniku nr 1 do klasy obiektów „ciąg ruchu pieszego i rowerowego” dodano obiekt „ścieżka”. Zaktualizowano również odpowiednio załączniki nr 2, 3, 4, 5 i 7. Ponadto zgodnie z ustaleniami na konferencji w załącznikach nr 2 i 3 dodano zapisy określające, że obiekt „chodnik” może być tylko „ciągiem pieszym”, natomiast obiekt „ścieżka” może przyjmować wartości „ruch rowerowy” albo „ruch pieszy i rowerowy”. Wprowadzone zapisy doprecyzowują zasady pozyskiwania obiektów klasy „ciąg ruchu pieszego i rowerowego” w przypadku, gdy z obszaru zajętego przez obiekt „chodnik” wyłączony zostanie obszar przeznaczony do ruchu rowerowego. Ponadto dodano ograniczenie dla obiektu „jezdnia”, które umożliwi przypisanie wartości atrybutu „rodzajKomun” jedynie „ruch drogowy” albo „ruch drogowy i ruch lotniczy”.

Zgodnie z informacją na stronie RCL projektem rozporządzenia zajmie się teraz Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Projekt rozporządzenia wraz załącznikami [wersja z 6 sierpnia]

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jestem zawiedziony że nie dodano opcji: siódmy poziom nad powierzchnią gruntu dla dróg, przecież to tak często spotykane! no i ten ruch lotniczy, zwłaszcza na autostradach i drogach wewnętrznych... To po prostu debile, którzy nie byli nigdy w terenie, jeśli mają uprawnienia to nielegalnie (jak pracując całe życie w gugik mogli zdobyć doświadczenie niezbędne do uprawnień? sfałszowali przebieg praktyki), nie mają pojęcia o geodezji a koniecznie chcą zarządzać geodetami! och, szkoda mi was, geodeci polscy, gdyby to było w zapyziałej Grecji to już by gugik spłonął, nie wspominając o innych krajach. Ale za to z nowym rozporządzeniem będziecie mogli robić bdot i gesut (podobno dla branż, ale one za to nie płacą i nie korzystają z niego) jeszcze taniej!

do adepta młody kolego -gdybys potrafił liczyc na Bolku to byś przynajmniej wiedział co obliczasz czyli potrafił liczyc-powinenes wiedziec ze to w naszym fachu istotna umiejetnosc.

... nie wiem czy śmiać się czy płakać.......

adept, młodym to dopiero będzie lekko. Przecież w uzasadnieniu wdrożenia tych przepisów jest napisane, że będzie sprawnie, szybko, tanio i ogólnie pastelowo i wszem w internecie dostępnie. Zatem niechybnie ceny jeszcze spadną, nawet do zera. A u nas, odnośnie rowów, w ramach protestu geodeci od dawna kartują to dwiema przeciwskarpami. Brakuje mi jeszcze odnośnie przewodów atrybutów "przewód w hurtowni", koniecznie z adnotacją o istnieniu albo braku na półce. To by bardzo ułatwiło planowanie i realizację projektu i ograniczyłoby zbędne przejazdy na zakupy albo telefony do sklepów. Idąc dalej, powinniśmy informować, czy przewód został w ogóle wyprodukowany i czy jest szansa, że kiedykolwiek znajdzie się w hurtowni a potem w terenie. Od tego mogą zależeć ceny działek, a od cen podatki. Eh, dużo jeszcze pracy przed młodymi jeszcze adeptami tej "sztuki". Po co na zachodzie robią jakieś pomiary 3D, to jest zupełnie nieprzydatne dla baz BDOT i GESUT. Bo chyba to nie my tworzymy przestarzałych na wejściu systemów?

do weterana Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Nam tez bez ciebie bedzie lżej - oby jak najmniej emerytów żyjących w epoce kamienia łupanego, ruletki i kalkulatora Bolek.

heh... to sie swietnie czyta tam gdzie król piechota chodził.Zaczynam sie cieszyc ze juz za niegługo bede miał to wszystko za soba....

symbole i opisy przewód w budowie???? co to jest kto to opiniował i wymyślał???? Mam zmierzyć część przewodu , nanieść na mapę i co....???? Jak skończą budować to poprosić o zmianę atrybutu na mapie??? A kto mnie zmusi do wniesienia pomierzonego przewodu w trakcie budowy i po jakiego to grzyba??? czy na to muszę zrobić oddzielne zgłoszenie, czy to będzie etapowanie prac, czy będzie oddzielny operat? A symbol rowu??? Czy osoby, które wymyślają po raz kolejny rodzaj symbolu mieszkają na ziemi, mają kontakt z rzeczywistością???

Taaaa! Powiało Wielkim Światem! - a symbol GNOJOWNIKA ? gdzie? To, że ze stolycy g...wna nie widać, nie znaczy, że tegoż nie ma! Ostatnio dostałem z ośrodka mapę. I co widzę podczas wywiadu terenowego? w miejscu, gdzie rolnik od 5-ciu pokoleń gnój wywalał - jakieś CÓDOWNE znaki. Jadę do biura, sprawdzam - i co? No CÓÓÓÓDO ! - w/g nieobowiązującego rzecz jasna rozporządzenia - "obiekt pod szczególną ochroną konserwatora ZABYTKÓW" - no Q.....

Taaa... i pomyśleć że w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie w ogóle nie ma obowiązujących dla całego kraju standardów znaków umownych dla opracowań geodezyjnych. Czy to znaczy że oni są zacofani w rozwoju? Czy może to my jesteśmy? Liczę że ktoś z GUGIK-u udzielający się na tym forum udzieli nam wszystkim satysfakcjonującej odpowiedzi. Bo przecież sami, bez rozporządzenia, bez interpretacji, bez weryfikacji, bez harmonizacji, bez administracji ... na pewno sami sobie na takie pytanie nie odpowiemy.

rozbijanie g.... na atomy - to jest to rozporządzenie. "im więcej czynności tym więcej błędów" = "im więcej symboli tym więcej wątpliwości " (zwłaszcza u inspektorów

czy przewidział tym razem ustawodawca "sposób prezentacji" przyczółków mostów? a normalnymi słowy : jak wkreślić przyczółek który jest pod mostem. Pytam bo w dotychczasowych instrukcjach nie było. Ja rysowałem 0,5 przerywaną.

autor jest na urlopie

Czy skutki upałów mogą być aż tak dotkliwe? Przecież to jest jakaś paranoja. Istnieją znaki kartograficzne, których używamy od lat i po co je zmieniać. A może Panowie od projektu nie znali wcześniejszych instrukcji i są przekonani, że proch wymyślili ? Przykłady genialnych zmian: Rów melioracyjny - 4 wersja tym razem bez szerokości i bez określania kierunku w którym rów płynie. To jakaś niechęć do strzałek bo wjazd do podziemia z jakich durnych kropek. Mieliśmy znak werandy ( sierżant) to po co go zmieniać. Nowy znak złącza kablowego ale mufa gdzieś zniknęła.Czy nie można przyjąć zasady, że "stare" znaki pozostają niezmienne a wprowadzamy wyłącznie nowe wynikające z rozwoju cywilizacyjnego ? A propos. Brak oznaczeń i znaków dla gruntowych wymienników ciepła - zarówno powierzchniowych jak i pionowych. Brak oznaczeń dla farm fotowoltaicznych, brak oznaczeń dla przydomowych oczyszczalni ścieków ( np.filtry ziemne, instalacje rozsączające. A jak oznaczyć instalacje nawadniające (stałe) - fontanny ? Autor, autor !!!!

jak zawsze kiedy mowa o tym projekcie należy rzucić okiem tutaj http://goo.gl/OfUWCg

A kombinujcie jeszcze więcej! Za chwilę sami się w tym pogubicie! :) To w myśl tej rewelacji mierząc chodnik z częścią przeznaczoną dla rowerzystów (znak C13/C16 - droga pieszo-rowerowa) trzeba będzie mierzyć dodatkowo linię rozdziału ruchu? Czy nazwać takie chodniki zaszczytną, prestiżową nazwą "ścieżka"? Moich klientów takie zagadnienia NIE INTERESUJĄ! Wymuszanie na geodetach zbierania i systematyzowania informacji zbędnych dla ich zleceniodawców to jest bezczelny rozbój.

15 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt