wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-08-17| Geodezja

Dlaczego południk zerowy się przemieścił?

Wielu turystów przybywających do londyńskiego obserwatorium w Greenwich dziwi się, że ich odbiorniki satelitarne wskazują południk zerowy kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie oznaczono go w terenie. O powodach tej rozbieżności można przeczytać w najnowszym wydaniu „Journal of Geodesy”.


Dlaczego południk zerowy się przemieścił?

Nad problemem pochylił się zespół czterech amerykańskich naukowców. Jak przypominają, o tym, że południk zerowy ma biec przez obserwatorium w Greenwich, zadecydowała specjalna międzynarodowa konferencja, która odbyła się w 1884 roku i to do jej ustaleń nawiązuje linia widoczna do dziś w Greenwich. Wielu turystów odwiedzających to miejsce jest jednak zdziwionych, że ich odbiorniki satelitarne południk zerowy wskazują równo 102 metry obok, a linia w terenie pokrywa się z południkiem 00°00′05,3˝ W. W dużym skrócie przyczyną jest rozbieżność między współrzędnymi astronomicznymi a geodezyjnymi – ze szczegółami można się zapoznać w artykule pt. „Why the Greenwich meridian moved”.

Warto dodać, że o publikacji w „Journal of Geodesy” pisze w ostatnich dniach wiele zagranicznych mediów – nie tylko portali popularnonaukowych, ale także dzienników, takich jak „The Telegraph”, „Daily Mail” czy „The Independent”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a dlaczego Słońce już nie krąży wokół Ziemi?

Łomatko, to jak teraz geodeci będą mierzyć??

uwaga! skoro południk 0 zmienił położenie, trzeba koniecznie sprawdzić pozostałe południki! a jak coś drgnęło, to natychmiast przeliczyć ponownie całą osnowę w Polsce, wszystkie współrzędne graniczników i najlepiej jeszcze wszystkie istniejące bazy bdot i gesut. przecież to skandaliczne, żeby nasze dane nie były idealne, każdy geodeta to wie!

a dlaczego w wyborczej nic nie napisali?

Nic się nie przemieściło! Wszystko jest kwestią umowy. Vide VIKI: "Południk zerowy ? południk, od 1984 określony przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych na podstawie globalnej geodezyjnej siatki geograficznej WGS 84. Południk zerowy na podstawie WGS 84 zastąpił dotychczasowy Południk Greenwich, przebiegający przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie, który był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884?1984.W związku z rozwojem techniki, w szczególności techniki satelitarnej Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował dokładniejszą siatkę geograficzną, wzorowaną na dokładniejszym modelu Ziemi. Projekt nosił nazwę WGS (World Geodetic System) i w 1984 zdecydowano zastąpić dotychczasową siatkę geograficzną siatką WGS 84. Z założenia miała ona doprecyzować (ale nie zmienić) dotychczasową siatkę. Jednak nie uniknięto przesunięć południków, w tym zmiany położenia południka zerowego, który znajduje się ok. 102 metry na wschód od swojego poprzednika." itd. widać kto rządzi.

nauka dobry artykuł naukowy

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt