wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-17| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Przetargi

Kto wykona model 3D Warszawy?

W przetargu stołecznego ratusza na opracowanie trójwymiarowego modelu miasta wpłynęło 9 ofert, przy czym najdroższa okazałą się aż 10-krotnie droższa od najtańszej.


Kto wykona model 3D Warszawy? <br />
fragment modelu 3D Starego Miasta z 2008 r.
fragment modelu 3D Starego Miasta z 2008 r.

Zakres zamawianych prac obejmuje:
1. dla obszaru modelu 3D miasta:
• aktualizację NMT wynikającą ze zmian w terenie,
• wykonanie modelu przestrzennego (model 3D),
2. dla obszaru Modelu 3D Starego Miasta:
• aktualizację NMT wynikającą ze zmian w terenie,
• przekształcenie posiadanego Modelu 3D Starego Miasta do postaci brył,
• aktualizację Modelu 3D Starego Miasta o nowe obiekty,
• aktualizację przekształconych brył do zgodności ze stanem faktycznym.
Model 3D ma być wykonany na podstawie dostępnych materiałów geodezyjnych (np. zdjęcia lotnicze, fotoplan, NMT i innych), a także pomiarów uzupełniających.

Zamawiający gotowy był wyłożyć na te prace 600 tys. zł. Za najkorzystniejszą Urząd Miasta uznał propozycję firmy PGK OPGK Rzeszów o wartości 601 tys. zł. Pozostałe oferty złożyły firmy:
• Geokart-International Rzeszów – 398 tys. zł (oferta odrzucona ze względu na rażąco niską cenę);
• Geoxy Kraków – 606 tys. zł;
• Geomar Szczecin – 629 tys. zł;
• Gispro Szczecin – 649 tys. zł;
• OPEGIEKA Elbląg – 774 tys. zł;
• konsorcjum tarnowskich firma MGGP SA i MGGP Aero – 969 tys. zł;
• ProGea Consulting – 978 tys. zł;
• Fotokart Szczecin – 3,9 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do -:) fakt! Czy czytelniczka ma "swoje zdanie ale nieosobiste"? Co do komentarzy. Znawcy i praktycy wiedzą o co chodzi (patrz ceny). Specyfikacja napisana tak jakby klient zamawiał gruszki na wierzbie, napisał że o smaku cebuli i mogą być w kolorze pomarańczy. Jak to zrobi wykonawca to już jego wyłączna sprawa. Klient zdefiniował. Klient oczekuje. Do tego szybko, tanio i dobrze. Wzajemnie wykluczające się trzy słowa. Smaczkiem jest to, że model 3D ma być zrobiony na starych zdjęciach bo do nowych nie ma jeszcze praw? Czyli będzie zdezakutalizowany o co najmniej 1.5 roku na moment przekazania. W tym mieście wydaje się kilka tysięcy decyzji rocznie? Pewnie czegoś zabraknie. Nie tylko wody w Wiśle. Na szczęście będzie tęcza na pl. Zabwiciela i palma obok de Gauelle'a - symbole nowoczesności. Warszawa powinna dawać przykład, ale jest jak jest. Kijem Wisły nie zawrócisz. Nawet w Warszawie. Ciekawe czy Głowny Urząd pójdzie za przykładem i nam zamówi całą Polskę w 3D? Naród pragnie i potrzebuje 3D.
odpowiedz zgłoś
to podniosłaś poziom dyskusji że hej tym wpisem.
 1 
odpowiedz zgłoś
moje zdanie osobiste Boże co za idiotyczna dyskusja!
odpowiedz zgłoś
i o co kruszyć kopię? najważniejsze, że jak napisał Szef, to teraz OPGK Rzeszów ma robotę! a że za darmochę, to kto by na to zwracał uwagę! Szef przecież nie obetnie sobie pensji, a chińczycy po AGH, WSIE czy UP będą zapieprzać lepiej niż na zmywaku w Londynie, bo przecież każdy ma kredyt i dwójkę dzieci w przedszkolach... mówię wam, koledzy: to dziadostwo z którym trzeba skończyć!
odpowiedz zgłoś
bryła vs nie bryła bryła to obiekt dla którego możemy wyliczyć np: objętość - płaszczyzny obiektu są ze sobą powiązane, spełniają pewne reguły i tworzą obiekt typu bryła w starym modelu, płaszczyzny nie były ze sobą powiązane, czyli był to zestaw prostokątów, kwadratów, które podczas wyświetlania "udawały", że tworzą bryłę, ale obiektem typu bryła nie były.
 1 
odpowiedz zgłoś
lol Przyjacielu rzucasz madrymi slowkami..fajnie tylko nie wiem po co. Ja Ci po prostu wyjasnilem ze istnieja rozne formaty zapisu danych w modelu 3D,stad punkt "przekształcenie posiadanego Modelu 3D Starego Miasta do postaci brył" IMO wydaje sie sensowny (nie posiadam wiedzy na temat jak obecnie sa dane przechowywane, oraz jaki konkretnie format kryje sie pod pojeciem 'bryla') i tyle. Udajesz madrego dajac rady w komentarzu pod postem ktory *nic nie wnosi* do dyskusji,ani nie komentuje w zaden sposob artykulu sensu stricto. Spytales jaki model 3D nie jest bryla, dalem Ci odpowiedz ze *istnieje taka mozliwosc* zapisania 3. wymiarow w plaskiej strukturze i tak - jest mozliwosc pożenienia tego z tekstura (COLLADA na przyklad). Dla mnie EOT.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
czego ? macierzy czego? A jak do macierzy wierzchołków przypiszesz teksturę ? Jak będą wyglądały normalne do takiej "macierzy wierzchołków" ? A słyszał ktoś kiedyś o poziomach LOD dla budynków zamiast określać szczegółowość jako "taka sama jak w modelu w pliku". Kto w dzisiejszych czasach zapisuje modele w dgn/dxf ? Kto używa tagów do zapisu informacji bazodanowej w microstacji ? Niech to będzie jakiś standard np. citygml albo inspirowy poszukajcie BuildingsCore3D.xsd - używajcie jakiś standardów bo niewiele z taką informacją zrobicie.
 3 
odpowiedz zgłoś
do :):) model moze byc jeszcze przechowywany w postaci macierzy wierzcholkow, albo w postaci siatki na przyklad
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
szefie "przekształcenie posiadanego Modelu 3D Starego Miasta do postaci brył" - możesz mi powiedzieć jaki model 3D nie jest w postaci brył ? Szczególnie budynków ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Może odrobine realizmu Doprawdy uważacie, ze kilka poważnych firm plus zamawiający nie maja pojęcia o tej robocie ? Ja podejrzewam ze raczej FOTOKART spadł z księżyca albo technologicznie został te właśnie kilka lat do tylu ... I teraz to oni NIE MAJĄ roboty ... A w Rzeszowie mają i pewnie zrobią i pewnie zarobią To się nazywa rynek, wiecie zadufani w sobie geodeci ? Po prostu tyle ta robota jest warta.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
zna zna teraz w fotokacie piją piwko i się zaśmiewają z wygranego, u zamawiającego podobnie, tylko że oni będą jeszcze musieli wynik pracy przyjąć lub odrzucić, co przy stercie projektów niezakończonych dotychczas będzie generować raczej śmiech przez łzy.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
A Zamawiający nie zna realnej ceny ?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Fotokart najbliżej realnej wyceny Z tego co pamiętam, to fotokart wykonywał poprzedni model jakieś 5-10 lat temu. Znają zamawiającego, dobrze wiedzą co jest do zrobienia, chyba więc można założyć, że najlepiej wycenili prace.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS