wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-17| GIS, Mapy, Teledetekcja

Lepsze modele SRTM już dostępne

Bezpłatne dane wysokościowe SRTM w rozdzielczości poprawionej do 1˝ (około 30 m) dostępne są już dla całego obszaru objętego tym projektem.


Lepsze modele SRTM już dostępne <br />
Dane SRTM w rozdzielczości 3˝ i 1˝ dla delty Nigru
Dane SRTM w rozdzielczości 3˝ i 1˝ dla delty Nigru

Dotychczas wykonane w technologii satelitarnej interferometrii radarowej modele SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) dostępne były dla obszarów lądowych pomiędzy równoleżnikami 56°S i 60°N jedynie w rozdzielczości 3˝. Wyjątkiem był teren Stanów Zjednoczonych, gdzie piksel wynosił właśnie 1˝.

Decyzją prezydenta USA Baracka Obamy sprzed roku rozpoczęto stopniowe udostępnianie modeli jednosekundowych dla całego obszaru objętego projektem. W pierwszej kolejności lepsze dane wysokościowe przygotowano dla Afryki. Teraz – jak ogłosiły agencje NASA i USGS – wraz z udostępnieniem poprawionych modeli dla Bliskiego Wschodu, pokrycie danymi w standardzie SRTMGL1 uznano za pełne.

Dane SRTMGL1 można pobrać m.in. ze strony Global Data Explorer.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no a jakie bogate zastosowanie dla tych naszych tajnych danych! najważniejsze, że do ich przechowywania można zatrudnić nie tylko kierownika, panie Bracie, ale cały wydział, a potem jeszcze napisać stosowne rozporządzenie zmuszające inwestorów do zakupu tych danych. a jak się nie uda to chociaż spółki skarbu państwa... no i możemy stworzyć nowy format wymiany, albo przynajmniej kolejną wersję gmla...
 1 
odpowiedz zgłoś
tak i jak zrobisz z tego modelu hillshade to coś ciekawego zobaczysz. Głównie szumy. Pobrałem przetestowałem to wiem.
 1 
odpowiedz zgłoś
i tworzyć nowe systemy centralne do chowania danych to się opłaca podwójnie - bo i premia kierownika projektu wpadnie;)
 1 
odpowiedz zgłoś
SRTM - GUGIK 1:0 no to mamy model 3 razy dokładniejszy niż udostępniony rok temu przez GUGIK i to od samego wujka Sama. Proponuję jeszcze bardziej chować dane w sejfie - przecież to się najbardziej opłaca
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS