wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-14| GIS, Mapy

Portal inny niż wszystkie

Unikalność Portalu Geostatystycznego polega na tym, że jest to jedyne miejsce, gdzie mogą powstawać opracowania bazujące na danych jednostkowych gromadzonych przez GUS – mówił Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS. – Danych jednostkowych nie możemy nikomu udostępnić, ale możemy na ich podstawie tworzyć pewne agregaty i je prezentować – tłumaczył. To był główny powód powstania serwisu, który teraz zyskuje nowe funkcjonalności.


Portal inny niż wszystkie

Na wczorajszej konferencji pod hasłem „Portal Geostatystyczny – platforma nowych możliwości” (Warszawa, 13 sierpnia) zaprezentowano zmodernizowane narzędzia do prezentacji i wizualizacji wyników badań statystycznych, które opracowano w ramach projektu „Portal Geostatystyczny – faza II”.
– Jestem przekonana, że spotkanie przyczyni się do łatwiejszego i bardziej efektywnego korzystania z zasobów informacyjnych statystyki publicznej – powiedziała wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Grażyna Marciniak – Już teraz Portal Geostatystyczny to nowoczesne, unikatowe narzędzie, które ułatwia, ale także uatrakcyjnia korzystanie z danych oraz prezentowanie informacji statystycznych. Dzięki fazie II użytkowanie systemu stanie się jeszcze łatwiejsze – dodała.

Głównym celem projektu było umożliwienie użytkownikom przeprowadzanie zaawansowanych analiz geostatystycznych z wykorzystaniem danych pozyskanych w wyniku spisu powszechnego ludności i mieszkań oraz spisu rolnego, a także pochodzących z Banku Danych Lokalnych (BDL). Zmodernizowany Portal pozwoli również na wykonywanie zapytań przestrzennych w czasie rzeczywistym oraz tworzenie opracowań na podstawie własnych danych.
W ramach przedsięwzięcia opracowano również podsystem usług INSPIRE (prezes GUS jako organ wiodący odpowiedzialny jest za dwa tematy: „jednostki statystyczne” i „rozmieszczenie ludności – demografia”) oraz Mobilny Portal Geostatystyczny (darmowy i dostępny na systemy operacyjne iOS, Android i Windows). System mobilny ma umożliwić m.in.: dostęp do pełnego przekroju danych statystycznych, prezentację wybranych statystyk dla wskazanej lub aktualnej lokalizacji oraz prezentację danych BDL.
Projekt ma przyczynić się m.in. do: usprawnienia procesu pozyskania informacji, zwiększenia efektywności działania administracji rządowej i samorządowej (min. w zakresie planowania), zapewnienia szybkiego dostępu do aktualnych danych przestrzennych oraz budowy kompletnego i spójnego systemu e-administracji poprzez ułatwienie dostępu do informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Ze wszystkimi nowościami będziemy mogli się zapoznać po zakończeniu realizacji projektu, tj. po 31 sierpnia br.

Umowę na dofinansowanie inicjatywy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13 zawarto w listopadzie 2014 r., a zatem czas realizacji przedsięwzięcia to tylko 10 miesięcy. Projekt – jego budżet wyniósł 15 mln zł – składa się z 7 zadań, z których dopiero jedno zostało w 100% zrealizowane. Przedstawiciele GUS zapewniali jednak, że w przypadku pozostałych zadań prace mają zostać zakończone przed 31 sierpnia.
W ramach projektu przeprowadzono 7 skutecznych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Wartość największego z nich – „Rozbudowa istniejącego systemu informatycznego Portal Geostatystyczny (PGS) o nowe funkcjonalności wraz z dostawą licencji oprogramowania GIS oraz realizacją szkoleń związanych z ich wykorzystaniem w ramach projektu Portal Geostatystyczny – Faza II” – to 11,68 mln zł. Za jego realizację odpowiadają firmy: Hewlett-Packard Warszawa, Esri Polska Warszawa oraz GeoTechnologies Wrocław.

Podczas konferencji prezentacje wygłosili (od lewej): Janusz Dygaszewicz (GUS), Agnieszka Nowakowska (GUS), Elwira Sienkiewicz (GUS), Krzysztof Cegiełko (Hewlett-Packard), Sebastian Podlasek (GeoTechnologies), Wojciech Łoniewski (GUS) oraz Amelia Wardzińska-Sharif (GUS)

Ostatnim punktem wczorajszej konferencji była dyskusja. W jej trakcie m.in. zwrócono uwagę na zapis w obecnym regulaminie Portalu Geostatystycznym, zgodnie z którym użytkownik ma prawo korzystać z zasobów portalu tylko do celów niezarobkowych. Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli GUS, wraz z nową odsłoną Portalu pojawi się nowy regulamin, a w nim m.in. zmienione zapisy umożliwiające komercyjne wykorzystanie PG. Poza tym padły propozycje dalszego usprawnienia serwisu, które, być może, uda się zrealizować przy okazji kolejnych faz rozbudowy.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS