|2015-08-14|
GIS, Mapy
Portal inny niż wszystkie
Unikalność Portalu Geostatystycznego polega na tym, że jest to jedyne miejsce, gdzie mogą powstawać opracowania bazujące na danych jednostkowych gromadzonych przez GUS – mówił Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS. – Danych jednostkowych nie możemy nikomu udostępnić, ale możemy na ich podstawie tworzyć pewne agregaty i je prezentować – tłumaczył. To był główny powód powstania serwisu, który teraz zyskuje nowe funkcjonalności.
Na wczorajszej konferencji pod hasłem „Portal Geostatystyczny – platforma nowych możliwości” (Warszawa, 13 sierpnia) zaprezentowano zmodernizowane narzędzia do prezentacji i wizualizacji wyników badań statystycznych, które opracowano w ramach projektu „Portal Geostatystyczny – faza II”. – Jestem przekonana, że spotkanie przyczyni się do łatwiejszego i bardziej efektywnego korzystania z zasobów informacyjnych statystyki publicznej – powiedziała wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Grażyna Marciniak – Już teraz Portal Geostatystyczny to nowoczesne, unikatowe narzędzie, które ułatwia, ale także uatrakcyjnia korzystanie z danych oraz prezentowanie informacji statystycznych. Dzięki fazie II użytkowanie systemu stanie się jeszcze łatwiejsze – dodała.
Głównym celem projektu było umożliwienie użytkownikom przeprowadzanie zaawansowanych analiz geostatystycznych z wykorzystaniem danych pozyskanych w wyniku spisu powszechnego ludności i mieszkań oraz spisu rolnego, a także pochodzących z Banku Danych Lokalnych (BDL). Zmodernizowany Portal pozwoli również na wykonywanie zapytań przestrzennych w czasie rzeczywistym oraz tworzenie opracowań na podstawie własnych danych. W ramach przedsięwzięcia opracowano również podsystem usług INSPIRE (prezes GUS jako organ wiodący odpowiedzialny jest za dwa tematy: „jednostki statystyczne” i „rozmieszczenie ludności – demografia”) oraz Mobilny Portal Geostatystyczny (darmowy i dostępny na systemy operacyjne iOS, Android i Windows). System mobilny ma umożliwić m.in.: dostęp do pełnego przekroju danych statystycznych, prezentację wybranych statystyk dla wskazanej lub aktualnej lokalizacji oraz prezentację danych BDL. Projekt ma przyczynić się m.in. do: usprawnienia procesu pozyskania informacji, zwiększenia efektywności działania administracji rządowej i samorządowej (min. w zakresie planowania), zapewnienia szybkiego dostępu do aktualnych danych przestrzennych oraz budowy kompletnego i spójnego systemu e-administracji poprzez ułatwienie dostępu do informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Ze wszystkimi nowościami będziemy mogli się zapoznać po zakończeniu realizacji projektu, tj. po 31 sierpnia br.
Umowę na dofinansowanie inicjatywy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13 zawarto w listopadzie 2014 r., a zatem czas realizacji przedsięwzięcia to tylko 10 miesięcy. Projekt – jego budżet wyniósł 15 mln zł – składa się z 7 zadań, z których dopiero jedno zostało w 100% zrealizowane. Przedstawiciele GUS zapewniali jednak, że w przypadku pozostałych zadań prace mają zostać zakończone przed 31 sierpnia. W ramach projektu przeprowadzono 7 skutecznych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Wartość największego z nich – „Rozbudowa istniejącego systemu informatycznego Portal Geostatystyczny (PGS) o nowe funkcjonalności wraz z dostawą licencji oprogramowania GIS oraz realizacją szkoleń związanych z ich wykorzystaniem w ramach projektu Portal Geostatystyczny – Faza II” – to 11,68 mln zł. Za jego realizację odpowiadają firmy: Hewlett-Packard Warszawa, Esri Polska Warszawa oraz GeoTechnologies Wrocław.
Podczas konferencji prezentacje wygłosili (od lewej): Janusz Dygaszewicz (GUS), Agnieszka Nowakowska (GUS), Elwira Sienkiewicz (GUS), Krzysztof Cegiełko (Hewlett-Packard), Sebastian Podlasek (GeoTechnologies), Wojciech Łoniewski (GUS) oraz Amelia Wardzińska-Sharif (GUS)
Ostatnim punktem wczorajszej konferencji była dyskusja. W jej trakcie m.in. zwrócono uwagę na zapis w obecnym regulaminie Portalu Geostatystycznym, zgodnie z którym użytkownik ma prawo korzystać z zasobów portalu tylko do celów niezarobkowych. Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli GUS, wraz z nową odsłoną Portalu pojawi się nowy regulamin, a w nim m.in. zmienione zapisy umożliwiające komercyjne wykorzystanie PG. Poza tym padły propozycje dalszego usprawnienia serwisu, które, być może, uda się zrealizować przy okazji kolejnych faz rozbudowy.
Damian Czekaj
|