wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-13| GIS, Mapy

Google wprowadza kody Plus zamiast adresów

Lokalizowanie miejsc za pomocą adresów jest w wielu przypadkach utrudnione lub nawet niemożliwe. Rozwiązaniem problemu mają być specjalne kody, z których można już korzystać na Mapach Google – zarówno w ich wersji desktopowej, jak i mobilnej.


Google wprowadza kody Plus zamiast adresów

System Open Location Code (OLC), znany także pod nazwą kodów Plus (przykład P8R9+W2), pomyślany jest przede wszystkim jako rozwiązanie dla miast, gdzie nie ma formalnej numeracji adresowej lub jest ona mocno wybrakowana. Jednym z wielu przykładów jest chociażby licząca 1 mln mieszkańców stolica Nepalu Katmandu, gdzie większość dróg nie ma nazw (fot. obok). Za pomocą kodów Plus można skutecznie zdefiniować dowolne miejsce na świecie, i to z dużą precyzją, co pozwala korzystać z nich również na gęsto zabudowanym obszarze.

Wśród potencjalnych zastosowań tych kodów Google wymienia zarządzanie kryzysowe. Dzięki nim organizacje niosące pomoc będą mogły dokładnie lokalizować miejsca, gdzie potrzebne jest ich wsparcie. Kody mają także wspierać lokalne biznesy, ułatwiając dotarcie klientom do punktów usługowych, które nie mają formalnego adresu.

Google podkreśla jednak, że system OLC będzie przydatny nie tylko w krajach rozwijających się. Rozwiązanie może bowiem pomóc np. we wskazaniu swoim znajomym, gdzie konkretnie na plaży rozłożyliśmy swój koc (przykład 87G8H7P8+FH).

Źródło: Google LatLong, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kody plus google Mieszkam we wsi, która kodu plus nie ma... pogodynki jej nie wyświetlją, itd. Konta społecznościowe nie widzą... Jest opcja, żeby nadać taki kod?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
wsp przecież nadal są jeszcze i myśle, że z tego raczej nie zrezygnują.. przykład poniżej... BLH :) https://www.google.com/maps/dir/Krakowskie Przedmieście, Warszawa, Polska/53.1512973,17.6474645/@52.5246989,18.090261 9,8z/data=!3m1!4b1!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x471ecc60b44 bb807:0x7141555768fcdb46!2m2!1d21.0150406!2d52.242 5963!1m0 A z drugiej strony jeśli zrezygnują to ze względu bezpieczeństwa tylko.
 1 
odpowiedz zgłoś
twór wtórny a co się stało z normalnymi współrzędnymi geograficznymi?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS