Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-13| Prawo, Kataster

Coraz więcej nieruchomości publicznych w księgach wieczystych

W ostatni wtorek (11 sierpnia) Rada Ministrów zapoznała się z informacją ministra administracji i cyfryzacji dotyczącą realizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.


Coraz więcej nieruchomości publicznych w księgach wieczystych

Przygotowanie i uchwalenie tej ustawy stanowiło odpowiedź na problem nieujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego. Wejście w życie tego aktu w 2007 r. oraz jego nowelizacja w 2012 r. wsparło proces ujawniania, co w rezultacie poprawiło ochronę praw właścicieli i klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości.

Jak wynika z danych MAC, prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach. W każdym wzrósł bowiem poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień nieujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9%.

Najlepiej pod tym względem wypadło województwo warmińsko-mazurskie. Działek wchodzących w skład nieruchomości nieujawnionych było tam jedynie 0,7%. Region ten wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypadły też województwa: pomorskie (3,7% nieujawnionych), dolnośląskie (5,1%), opolskie (5,8%), zachodniopomorskie (7,1%) i lubuskie (8,7%). Wszystkie dane pochodzą z maja 2015 r.

Z informacji MAC wynika, że niższy stopień ujawnienia własności dotyczy m.in. województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ma to związek z tym, że na proces ujawniania duży wpływ ma rozdrobnienie działek i ich stosunkowo niewielka powierzchnia (chodzi o małe działki – poniżej 1000 m kw., i bardzo małe działki – poniżej 300 m kw.). Taka struktura gospodarstw występuje właśnie w tych rejonach, a to oznacza, że uregulowanie stanów prawnych takich nieruchomości jest bardziej pracochłonne i czasochłonne.

Dane MAC pokazują ponadto, że w latach 2012-15 spadała liczba nieujawnionych nieruchomości: z 854 622 (marzec 2012 r.) do 520 793 (maj 2015 r.). Liczba zinwentaryzowanych nieruchomości wzrosła natomiast: z 2 023 681 (marzec 2013 r.) do 2 042 583 (maj 2015 r.).

Z przeprowadzonych analiz i informacji zebranych od podmiotów realizujących ustawę wynika, że dalsze zwiększenie stopnia ujawnienia prawa własności nieruchomości sektora publicznego może wymagać zmian w zakresie gospodarowania nieruchomościami sektora publicznego.

Źródło: CIR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS