wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-12| GIS, Mapy

107 lat rozwoju warszawskiej komunikacji szynowej w dwie minuty

Kilka dni temu w serwisie YouTube opublikowana została animacja prezentująca rozwój szynowego transportu publicznego w Warszawie w latach 1908-2015.


107 lat rozwoju warszawskiej komunikacji szynowej w dwie minuty

Animacja rok po roku pokazuje budowę i likwidację torowisk tramwajowych, warszawskiego metra, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej na przestrzeni ostatnich 107 lat. Dodatkowo na mapie zaprezentowano zmiany granic administracyjnych Miasta Stołecznego Warszawy. Głównym celem projektu była dynamiczna wizualizacja rozwoju infrastruktury transportu szynowego, jako procesu, który determinuje urbanizację.

Projekt opracowano z wykorzystaniem danych przestrzennych oraz technologii i narzędzi GIS, co pozwoliło na zapewnienie kartometryczności map bazowych (czyli możliwość wykonywania pomiarów odległości lub powierzchni). Animację końcową utworzono opierając się na oprogramowaniu QGIS oraz wtyczce Time Manager, która pozwala na wizualizację zjawisk geograficznych w czasie.

Podczas prac nad filmem autorzy bazowali na: zbiorach danych przygotowanych przez Małgorzatę Trzebiatowską (w ramach pracy inżynierskiej na Politechnice Warszawskiej), materiałach udostępnionych przez redakcje serwisów internetowych poświęconych komunikacji warszawskiej (TRASBUS i TRAMWAR), danych GIS opracowanych w ramach projektu mapowego OpenStreetMap oraz danych udostępnianych w ramach informacji publicznej przez Biuro Geodezji i Katastru Miasta Stołecznego Warszawy.

Film jest rezultatem „Projektu Grupowego” zrealizowanego w ramach programu studiów UNIGIS na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przez zespół w składzie: Jakub Bobrowski, Joanna Gosztowtt, Paweł Hawryło, Jacek Kuskowski oraz Kamil Onoszko pod nadzorem merytorycznym dr Małgorzaty Luc.

Jakub Bobrowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS