wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-11| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Jak Spectra radzi sobie w lesie deszczowym?

Chilijska firma geodezyjna Motivazion żyje z pomiarów w gęstych i wilgotnych lasach regionu Las Lagos. W pracy używa przede wszystkim tachimetrów, ale ostatnio postanowiła sprawdzić, czy nie mogłaby w większym stopniu przerzucić się na technologie satelitarne.


Jak Spectra radzi sobie w lesie deszczowym?

Klientami Motivazion są przede wszystkim przedsiębiorstwa budujące instalacje hydroenergetyczne. Spółka wykonuje na ich potrzeby m.in. pomiary wysokościowe, przekroje oraz tyczenia projektowanych obiektów. W swoich pracach Motivazion na ogół łączy pomiary tachimetryczne i satelitarne. Wykorzystanie odbiorników GNSS jest jednak mocno utrudnione – geodeci pracują bowiem głównie w wilgotnych i gęstych lasach, gdzie roczna suma opadów sięga 1500 mm. Jak przyznaje właściciel Motivazion Jorge Mesias, dotychczas jego firma ma kiepskie doświadczenie z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych w takich warunkach, dlatego zdecydowała się kupić lepsze odbiorniki. W tym celu przeprowadziła testy najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku.

W trakcie dwudniowego eksperymentów każdym odbiornikiem pomierzono 21 punktów, a wyniki porównano z pomiarami tachimetrycznymi. Sprzęt satelitarny korzystał przy tym z korekt generowanych przez położoną w okolicy stację bazową. O ile samą stację umieszczono na terenie odkrytym, to wszystkie punkty testowe znajdowały się już w gęstym lesie.

Wprawdzie w notce prasowej Spectra Precision (część Trimble’a) nie napisano, jakie modele uczestniczyły w zmaganiach, to firma z satysfakcją podkreśla, że bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się 240-kanałowy i sześciosystemowy model SP80 właśnie tej marki. W 95% przypadków czas niezbędny do osiągnięcia tzw. fiksa był krótszy niż 3 minuty – chwali się Spectra.

Źródło: Spectra Precision, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A u nas pomimo, że ASG w zakresie mojej działalności oferuje GPS ruskie, NIGDY nie zapłacę frycowego tej chciwej, biurwokratycznej instytucji ani złotówki. A to z tego powodu, że sposób wprowadzenia opłaty, absurdalne biurwokratyczne zagmatwanie uzyskania dostępu, a w końcu Księżycowe ceny są dla mnie OBRAŹLIWE. I wolę zapłacić więcej firmie komercyjnej niż tym ......
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
A u nas. A u nas nadal w systemie ASG EUPOS ponad 50 km do najbliższej stacji i poprawki tylko w jednym systemie-GPS. Na fixa można czekać w centrum miasta nawet godzinę i nic. A opłaty miały coś poprawić. Jak zwykle na obiecankach się skończyło.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS