Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-11| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Jak Spectra radzi sobie w lesie deszczowym?

Chilijska firma geodezyjna Motivazion żyje z pomiarów w gęstych i wilgotnych lasach regionu Las Lagos. W pracy używa przede wszystkim tachimetrów, ale ostatnio postanowiła sprawdzić, czy nie mogłaby w większym stopniu przerzucić się na technologie satelitarne.


Jak Spectra radzi sobie w lesie deszczowym?

Klientami Motivazion są przede wszystkim przedsiębiorstwa budujące instalacje hydroenergetyczne. Spółka wykonuje na ich potrzeby m.in. pomiary wysokościowe, przekroje oraz tyczenia projektowanych obiektów. W swoich pracach Motivazion na ogół łączy pomiary tachimetryczne i satelitarne. Wykorzystanie odbiorników GNSS jest jednak mocno utrudnione – geodeci pracują bowiem głównie w wilgotnych i gęstych lasach, gdzie roczna suma opadów sięga 1500 mm. Jak przyznaje właściciel Motivazion Jorge Mesias, dotychczas jego firma ma kiepskie doświadczenie z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych w takich warunkach, dlatego zdecydowała się kupić lepsze odbiorniki. W tym celu przeprowadziła testy najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku.

W trakcie dwudniowego eksperymentów każdym odbiornikiem pomierzono 21 punktów, a wyniki porównano z pomiarami tachimetrycznymi. Sprzęt satelitarny korzystał przy tym z korekt generowanych przez położoną w okolicy stację bazową. O ile samą stację umieszczono na terenie odkrytym, to wszystkie punkty testowe znajdowały się już w gęstym lesie.

Wprawdzie w notce prasowej Spectra Precision (część Trimble’a) nie napisano, jakie modele uczestniczyły w zmaganiach, to firma z satysfakcją podkreśla, że bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się 240-kanałowy i sześciosystemowy model SP80 właśnie tej marki. W 95% przypadków czas niezbędny do osiągnięcia tzw. fiksa był krótszy niż 3 minuty – chwali się Spectra.

Źródło: Spectra Precision, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS