Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-07| GIS, Teledetekcja

Natura 2000 pod satelitarną kontrolą

Europejska Agencja Środowiskowa (EEA) podpisała umowę na monitoring zmian pokrycia terenu na 750 obszarach ochrony Natura 2000 w całej Europie.


Natura 2000 pod satelitarną kontrolą

Europejskie ekosystemy łąkowe zapewniają wysoką bioróżnorodność, a także pełnią wiele istotnych funkcji z punktu widzenia przyrody oraz społeczeństwa. Procesy, takie jak: intensyfikacja rolnictwa, melioracja, urbanizacja czy zalesianie sprawiają jednak, że powierzchnia tego typu terenów się kurczy. Jednym ze środków zaradczych jest objęcie ich ochroną poprzez włączenie do sieci Natura 2000.

Czy jednak spełnia ona swoją funkcję? Ma to sprawdzić konsorcjum firm GAF, INDRA, Metria and GeoVille, któremu EEA zleciła zbadanie zmian pokrycia terenu na wybranych obszarach Natura 2000. Spółki wykorzystają do tego celu optyczne zobrazowania satelitarne w rozdzielczości 2,5 metra. Na ich podstawie zbadają, jak wskazane przez EEA ekosystemy łąkowe zmieniały się w latach 2006-12 i czy objęcie ich ochroną zatrzymało ich degradację.

Prace będą realizowane w ramach europejskiego systemu monitoringu środowiska Copernicus. Obejmą przede wszystkim obszar zachodniej i środkowej Europy oraz Włoch, a także fragmenty południowo-wschodniej części kontynentu.

Źródło: GAF, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS