wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-06| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

IGiK monitoruje suszę

Wysokie temperatury i brak opadów spowodowały, że w niektórych regionach Polski mamy do czynienia z suszą. Zasięg zjawiska regularnie monitoruje Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii.


IGiK monitoruje suszę

IGiK co 10 dni publikuje aktualną mapę informująca o miejscach, w których występuje susza. Poprzez wyprowadzone w Instytucie wskaźniki określana jest temperatura radiacyjną gruntu i na jej bazie budowany jest wskaźnik warunków termalnych gleby. Jak wyjaśnia Centrum Teledetekcji, jest on dobrze skorelowany z kumulacją opadów i temperaturą powietrza w okresie poprzedzającym ocenę.

Na opracowywanych przez IGiK mapach prezentowane są obszary, gdzie warunki termalne dla upraw rolniczych są przeciętne (kolor jasnozielony), bardzo dobre (ciemnozielony), nadmiernie wilgotne (niebieski) oraz zagrożone suszą (pomarańczowy) oraz gdzie występuje ewidentna susza (kolor czerwony). Mapy te dostępne są dla kolejnych dekad przełomu czerwca i lipca bieżącego roku.

Jak komentuje swoje opracowania IGiK, w bieżącym sezonie wegetacyjnym wystąpiło zagrożenie suszą już od 15. dekady tego roku, czyli od 21 maja. Początkowo najbardziej dotknięta była Polska centralna – województwa mazowieckie i kujawskie. W następnych dekadach obszar suszy powiększał się, aż do pierwszej dekady lipca. W okresie 10-30 lipca nastąpiła poprawa.

Źródło: IGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zarówno kartowanie stanowisk barszczu, jak i analizy związane z suszą glebową to produkty, które wychodzą na przeciw obecnym oczekiwaniom. Nie rozumiem tego hejtu, który tu się wylewa. Za tego typu inicjatywy trzeba chwalić.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
czy administrator mógłby usunąć poniższy wpis jako niezgodny z regulaminem ? Zawiera groźby. Może pora zacząć egzekwować regulamin ?
 10 
 6 
odpowiedz zgłoś
do poprzednika można się czepiać pomysłu z szukaniem barszczu, ale takie analizy jak przywołana w tym poście są bardzo ciekawe, to samo z warstwą śniegu itp. Dekady temu USA interweniowały na rynkach zbóż wiedząc na podstawie zdjęć satelitarnych, że w Rosji będzie mało bądź nadmiar plnów danego roku. Także mildred luzuj gumę w gaciach bo ktoś Ci odetnie internet i się zdziwisz.
 5 
 12 
odpowiedz zgłoś
czekam na kolejne informację np. IGIK znalazł inteligentne formy życia w kosmosie
 10 
 6 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS