|2015-08-06|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje
IGiK monitoruje suszę
Wysokie temperatury i brak opadów spowodowały, że w niektórych regionach Polski mamy do czynienia z suszą. Zasięg zjawiska regularnie monitoruje Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii.
IGiK co 10 dni publikuje aktualną mapę informująca o miejscach, w których występuje susza. Poprzez wyprowadzone w Instytucie wskaźniki określana jest temperatura radiacyjną gruntu i na jej bazie budowany jest wskaźnik warunków termalnych gleby. Jak wyjaśnia Centrum Teledetekcji, jest on dobrze skorelowany z kumulacją opadów i temperaturą powietrza w okresie poprzedzającym ocenę.
Na opracowywanych przez IGiK mapach prezentowane są obszary, gdzie warunki termalne dla upraw rolniczych są przeciętne (kolor jasnozielony), bardzo dobre (ciemnozielony), nadmiernie wilgotne (niebieski) oraz zagrożone suszą (pomarańczowy) oraz gdzie występuje ewidentna susza (kolor czerwony). Mapy te dostępne są dla kolejnych dekad przełomu czerwca i lipca bieżącego roku.
Jak komentuje swoje opracowania IGiK, w bieżącym sezonie wegetacyjnym wystąpiło zagrożenie suszą już od 15. dekady tego roku, czyli od 21 maja. Początkowo najbardziej dotknięta była Polska centralna – województwa mazowieckie i kujawskie. W następnych dekadach obszar suszy powiększał się, aż do pierwszej dekady lipca. W okresie 10-30 lipca nastąpiła poprawa.
Źródło: IGiK, JK
|