Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-08-06| GIS, Mapy

Lepsza jakość danych przestrzennych tworzonych przez użytkowników

Coraz więcej ludzi gromadzi dane identyfikujące lokalizację czy wielkość i kształt znajdujących się na Ziemi obiektów, takich jak budynki, góry, jeziora lub drogi. Uczestnicy unijnej inicjatywy badają wady tworzenia map przez osoby niewykwalifikowane i proponują, jak im zaradzić.


Lepsza jakość danych przestrzennych tworzonych przez użytkowników <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Częściej niż kiedykolwiek zwykli obywatele wykorzystują narzędzia internetowe do tworzenia, zbierania i rozpowszechniania danych geograficznych. Wzrost ilości informacji geograficznych generowanych przez wolontariuszy (VGI – volunteered geographic information) może prowadzić do pojawiania się danych subiektywnych lub nacechowanych emocjonalnie, dostarczanych przez ludzi pozbawionych formalnego szkolenia. Jakość i niezawodność technik VGI jest przedmiotem dyskusji w instytucjach państwowych i firmach prywatnych odpowiedzialnych za ocenę, przetwarzanie lub analizowanie danych przestrzennych przy pomocy systemów informacji geograficznej.

Aby rozwiązać ten problem, uczestnicy projektu „Deriving spatial data from volunteered geographic information” (VGI_SLAM), finansowanego ze środków UE, przygotowują nowe metodologie umożliwiające dostarczanie wysokiej jakości danych przestrzennych na podstawie VGI.

Chcąc lepiej zrozumieć, co wpływa na jakość danych przestrzennych, uczeni rozpoczęli projekt od zbadania VGI oraz tradycyjnych metod tworzenia map przez specjalistów. Ustalono, że jakość można poprawić dzięki automatyzacji obu procesów tworzenia map, co tym samym przekłada się na zmniejszenie nakładów roboczych potrzebnych do wykonywania zadań z zakresu informacji geoprzestrzennych.

Partnerzy projektu opracowują metodologię umożliwiającą automatyzację procedury dodawania danych semantycznych do siatki ulic generowanej przez jeden z bezpłatnych serwisów do edytowania map świata. W tym celu wykorzystano siatkę ulic Bostonu stworzoną w popularnym serwisie map typu wiki.

Dzięki projektowi VGI_SLAM mają w sposób opłacalny ekonomicznie powstawać wysokiej jakości dane dla specjalistów badań geoprzestrzennych, jak i ogółu społeczeństwa. Uczestnicy inicjatywy zaproponują też sposoby na wykorzystanie generowanych przez użytkowników danych geoprzestrzennych oraz tworzenie dużych zbiorów danych w ramach crowdsourcingu.

Źródło: CORDIS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama