wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-31| Geodezja, Prawo

Co geodeci zmieniliby w Kodeksie budowlanym?

W toku konsultacji społecznych swoje uwagi do projektu Kodeksu budowlanego, ustawy mającej kompleksowo regulować cały proces inwestycyjno-budowlany, zgłosiło kilkadziesiąt instytucji. Część propozycji odnosi się również do geodezji.


Co geodeci zmieniliby w Kodeksie budowlanym?

„Ten projekt kodeksu jest z naszego punktu widzenia projektem zachowawczym, ponieważ nie dostrzega państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, rejestru gruntów i budynków, nie dostrzega dyrektywy INSPIRE. Projekt nie uwzględnia, że działka ewidencyjna jest podstawowym obiektem przestrzennym” – pisze w swoich uwagach Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Organizacja podtrzymuje również swój wcześniejszy postulat, by wpisać geodetę jako formalnego uczestnika procesu budowlanego. SGP proponuje ponadto, by pracom geodezyjnych, których przecież w procesie budowlanym jest dużo, poświęcić w Kodeksie odrębny rozdział, powiązany z Prawem geodezyjnym i kartograficznym.

Kilka uwag dotyczących geodezji przedstawiło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (któremu podlega GUGiK). Resort postuluje np. dodanie „obowiązku kierownika budowy w postaci przygotowania dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego oraz przekazania jej do zasobu geodezyjnego w zakresie inwentaryzacji powykonawczej”. „Rozszerzenie tego obowiązku przyczyniać się będzie do kompletności i aktualności baz GESUT i K-GESUT” – uzasadnia MAC. Ministerstwo chce także, aby – podobnie jak zapisano w niedawnej nowelizacji Prawa budowlanego – również Kodeks budowlany wymagał przygotowania przez geodetę uprawnionego informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu bądź też odstępstwach od tego projektu.

Resort zwraca ponadto uwagę, że w projekcie nie ma regulacji dotyczących czynności geodezyjnych, które są niezbędne do wykonania w trakcie budowy obiektów budowlanych, w szczególności o skomplikowanej konstrukcji, takich jak: budynki wielokondygnacyjne, tunele, linie kolejowe oraz mosty i wiadukty o dużej rozpiętości. Dlatego MAC proponuje ustanowienie instytucji nadzoru geodezyjnego przy realizacji takich obiektów w celu zwiększenia bezpieczeństwa ludzi i mienia w trakcie budowy oraz po jej zakończeniu, a także rozszerzenie listy uczestników procesu budowlanego o inspektora nadzoru geodezyjnego.

Resort zwraca również uwagę, że w Kodeksie nie określono w sposób jednoznaczny, kto jest odpowiedzialny za wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. MAC proponuje ponadto uzupełnienie przepisów karnych Kodeksu o sankcje za niedopełnienie obowiązku geodezyjnego wyznaczenia obiektu budowlanego oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
po co GGK nadaje uprawnienia geodezyjne w zakresie 4, a Państwo pobiera pieniądze za egzamin skoro te uprawnienia nie są potrzebne?
odpowiedz zgłoś
4 Znowu jedziemy w pole. Proponuje wnioskować o usankcjonowanie powszechniej praktyki obsługi budów przez amatorów z 1, przy pełnej aprobacie WINGiK i SGP. Mamy gotowe rozwiązania a sami ciągle szukamy uproszczeń. I tym sposobem jesteśmy postrzegani jako zło konieczne w procesie budowlanym.
odpowiedz zgłoś
Geodeci ????? czy urzędnicy związani z geodezją
 4 
odpowiedz zgłoś
. To tak sobie tylko rozmarzony wymyśliłeś, bo widocznie jest Ci wygodniej tak myśleć i oceniać SGP. Ale przeczytaj ze zrozumieniem całość notki, zredagowanej przecież przez Redaktora. A co z innymi organizacjami tak broniącymi pozycji geodety? A co Ty zrobiłeś w tym temacie? Włączyłeś się do konsultacji społecznych, czy tylko oceniasz z fotela, to co inni wypracowali?
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
Czyli MAC ma sensowniejsze tezy, niż SGP, które jak się okazuje, największy problem widzi w niedostrzeganiu PZGIK, a nie roli wykonawców. Czyżby PZGIK nie było potrzebne zamawiającym usługi geodezyjne? Czyżby dla klientów ważniejsze były granice nieruchomości, niż działek ewidencyjnych? Czyżby ważniejszy był w rzeczywistości nieistniejący GESUT od Świętej Analogowej Mapy Zasadniczej Zdigitalizowanej? Niemożliwe... oni chyba nawet nie bardzo wiedzą, co to jest ten PZGiK i w imię czego jest utrzymywany. to się czuje w kontaktach z budowlańcami.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS