wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-30| GIS, Teledetekcja, Firma

Ekspresowe ortofoto Przystanku Woodstock

Dzięki tarnowskiej firmie MGGP Aero rozpoczynający się dziś (30 lipca) w Kostrzynie nad Odrą Przystanek Woodstock jest pierwszym w Europie i drugim na świecie (po festiwalu Burning Man w Newadzie) festiwalem muzycznym, którego aplikacja mapowa wyposażona jest w wysokorozdzielcze zdjęcia lotnicze terenu imprezy wykonane zaledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej.


Ekspresowe ortofoto Przystanku Woodstock

Nie lada wyzwaniem było przygotowanie ortofotomapy miasteczka (w pełnym tego słowa znaczeniu) festiwalowego w tak krótkim czasie, gdzie od startu samolotu do opracowania minęły niecałe 24 godziny, a aplikacja została zasilona danymi po kolejnych 12 godzinach. Sam nalot dla około 14 km kw. był wykonany 28 lipca około godz. 15 i trwał 20 min – tak krótki czas jest możliwy tylko dla samolotów załogowych.

A nalot to dopiero początek drogi do uzyskania produktu końcowego, jakim jest ortofotomapa w rozdzielczości 5 cm. Trzeba również dodać, że teren festiwalu leży w odległości 600 km od bazy firmy, co wymagało sprawnej logistyki danych po zakończeniu nalotu. Wieloletnie doświadczenie w branży oraz stosowanie zaawansowanych technologii fotogrametrycznych pozwoliło z sukcesem sprostać podjętemu wyzwaniu.

Wykonanie zdjęć lotniczych i ortofotomapy tuż przed festiwalem, kiedy infrastruktura jest już gotowa, powoduje, że uczestnicy imprezy dysponują rzeczywistym zobrazowaniem terenu, na którym łatwo identyfikuje się obiekty w terenie, co ułatwia nawigację w tak dużym i zaludnionym obszarze. Natomiast obsługa festiwalu i służby porządkowe mają do dyspozycji materiał, który usprawni ich pracę, np. poprzez szybką identyfikację miejsc, w których zaistniało zagrożenie, co z kolei przekłada się na szybkość reakcji.

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do BLE, Ty marudo internetowa a może tam było z milion osób, może wolontariuszom, ratownikom, policjantom pomogło takie orto w celach zabezpieczenia imprezy? może za rok dzięki takiemu materiałowi organizatorzy jeszcze lepiej wszystko przygotują? czy jak ktoś zrobi coś dla kogoś w tym kraju to zawsze trzeba przyjąć pozycję z góry krytykancką? skoro organizatorzy głosili peany na cześć tych map to musiały być przydatne http://woodstockfestival.pl/pl//przystanek_woodsto ck/aktualnosci/wspiera_nas_technologia
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
fajne to ale nie widzę z tego żadnego pożytku tylko taki że za tydzień będzie musiało zniknąć z serwera bo będzie zawadzało, ale inicjatywa spoko
 1 
odpowiedz zgłoś
Niech sobie gadają. Panowie J i Z jesteście za....ci w tym co robicie. A w środowisku mamy za dużo frustratów i tyle. Pozdrowienia z centrum
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
jasna sprawa, że mrówka cała zarobi na tej imprezie złotego melona, to i kaska na ortofoto jest.
 11 
 4 
odpowiedz zgłoś
można Niezły bajer! Namierzyłem namiot znajomych, bo akurat wyróżnia się na tle reszty Szkoda, że mnie tam nie było, pomachałbym ręką a później pokazał dzieciom, że o tu jest tatuś i macha do Was :)
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
~Siwa Kryśka Siwa słaba prowokacja
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
~Stary holenderski góral Luzuj majty! ~jeometra wzucił komentarz do drugiego zdjęcia, kolejki do PW_Kryszny a ty rzucasz się z zębami. W tum GUGiKu macie nerwy stargane, nic wam nie można dowcipnego powiedzieć...
 10 
 3 
odpowiedz zgłoś
@jeometra Chciałbym się kiedyś dowiedzieć skąd biorą się tacy ludzie. Straciłeś coś na tym, że powstało takie opracowanie? Musiałeś za nie zapłacić? Być może właśnie dzięki takiej aktualnej ortofotomapie służby medyczne jeszcze szybciej zlokalizują kogoś kto będzie potrzebował pomocy, a skąd wiesz, że nie będzie to Twoje dziecko lub ktoś znajomy? A skoro masz pytania odnośnie tej ortofotomapy to proszę skontaktuj się z Aero lub organizatorami Woodstock'a , popytaj zamiast udowadniać na siłę, że jesteś jednym z ludzi o których pisał @Quo vadis Polsko
 3 
 18 
odpowiedz zgłoś
8:00 - przyszli do pracy... ;-)
 23 
 3 
odpowiedz zgłoś
Byłem uczestnikiem czterech poprzednich edycji Przystanku, widziałem co to za przestrzeń i morze ludzi, więc kiedy dowiedziałem się o tej planowanej inicjatywie, stwierdziłem, że to naprawdę świetny pomysł. Potem wszedłem na GF żeby zobaczyć czy się udało. I co zastałem? Ból du**.. Polska to już taki kraj, że nie warto się wykazywać czymkolwiek ponad powszechnie przyjętymi normami/działaniami bo od razu wywołuje to falę nienawiści. Nieważne czy chodzi starania jakiejś firmy żeby zrobić coś więcej niż przeciętność czy o rzeczy trywialne jak nowy samochód sąsiada - ,,polski gen" nigdy nie śpi, ,,Janusze" czuwają na straży aby sprowadzić resztę do swojego poziomu..
 5 
 37 
odpowiedz zgłoś
super, bardzo fajna inicjatywa, bez względu kto na tym i jak zarabia, po prostu fajna sprawa.
 5 
 17 
odpowiedz zgłoś
kto by pomyślał, że tak można?! taki obszar, tak krótki nalot? trochę trąci sensacją.... to samo czas opracowania... chyba sprzed roku to orto!
 39 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czy w ogóle sprawdzał ktoś ortogonalność tego orto? ;-)
 40 
 6 
odpowiedz zgłoś
Szacun! Wow czy to faktycznie możliwe? Gratulacje dla ludzi którzy to zrobili!
 4 
 21 
odpowiedz zgłoś
kto? Jasna sprawa! Mrówka cała dała ciała ;)
 38 
 6 
odpowiedz zgłoś
a kto sfinansował tę akcję: złoty melon, mrówka cała, czy może jasna sprawa?
 39 
 7 
odpowiedz zgłoś
Jak daleko od źródeł Na ortofoto widać mnóstwo ludzi, namiotów i samochodów. Zwróćcie uwagę, jak często grupy namiotów oddzielone są od siebie wstążkami. Stanowią jakby odrębne parcele? Bywalcy woodstocku, o co tu chodzi? Może MGGP Wam jeszcze kataster Waszych parcel zafunduje? A zamiast wstążek wystawicie mury? Ech, facebookowi hipisi i ich wirtualna wolność ;)
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
17 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS