wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-30| Geodezja, GIS

Świętokrzyski SIP będzie dalej rozwijany

Wczoraj (29 lipca) przedstawiciele samorządów województwa świętokrzyskiego podpisali porozumienia o współdziałaniu w zakresie tworzenia, utrzymywania i rozwijania regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej pn. „System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego”.


Świętokrzyski SIP będzie dalej rozwijany

– Dzisiejsza obecność samorządowców jest potwierdzeniem tego, że jakość pracy urzędów i to wielkie wyzwanie, jakim jest podnoszenie poziomu zadowolenia beneficjentów, czyli społeczeństwa naszego regionu, jest bardzo poważnie traktowane. Teraz wkraczamy w taką fazę, kiedy będziemy popularyzować System Informacji Przestrzennej, będziemy go cały czas udoskonalać, modyfikując i uzupełniając o kolejne informacje. Potraktujmy to narzędzie jako cały czas będące w rozwoju, aby właśnie ci przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zasięgnąć informacji, robili to opierając się na aktualnych danych – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego gromadzi szeroko rozumiane dane przestrzenne oraz opisowe w postaci różnorodnych map i baz danych na czele z Regionalną Mapą Numeryczną Województwa Świętokrzyskiego. Pozwala na ich wyszukiwanie, przeglądanie, pobieranie, przetwarzanie, analizowanie, a także uruchamianie usług danych przestrzennych świadczonych drogą elektroniczną. Budowa jednolitego w skali regionu systemu pozwala na sprawne zarządzanie danymi przestrzennymi w każdej gminie i każdym powiecie na obszarze całego województwa, co daje możliwość ograniczenia wydatków poszczególnych samorządów.

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-13 i kosztował 25 mln złotych.

Źródło: UMWŚ


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
na robienie dla siebie systemu który spełni twoje wymagania, wtedy nie będzie kasy unijnej więc i podejście do jakości będzie inne. A że rynek poleci na łeb to i ceny i podejście będzie inne.
odpowiedz zgłoś
ff Jak się zadba o dokumentację do systemu to taką się ma. Sama dokumentacja to też nie wszystko, i o tym wie każdy deweloper (klient dopiero po pewnym czasie, jak go do tego sytuacja zmusi)projektując i wykonując złożony system informatyczny pod klucz, że istnieje pewna "wiedza tajemna". Nie jest to niemożliwe, ale nie jest też trywialne. I napewno nie jest to kwestia tylko dokumentacji, która jakby nie patrzył jest rzecz jasna podstawą. A co do szansy... to szansy niby na co?
odpowiedz zgłoś
margol to za 3 lata będziesz miał szansę na razie rządzi podejście weźmy kasę bo się zmarnuje. Ile z tych SIPów ma dokumentacje pozwalającą zmieniać system przez inna firmę niż ta która go zrobiła ? :):)
odpowiedz zgłoś
Do ff i Dzeki c.d. Zatem kolejność ma być taka: świadomość->potrzeba->szukanie kasy->szukanie pasjonatów, którzy SIP zrobią (IMO muszą być zapaleńcy, bo budowa SIP-u to nie rzemiosło wdrożenia jakiegoś tam systemu) -> ...i do roboty. Wtedy nikt nikogo do niczego nie zmusza. Robimy SIP w cały regionie dla siebie BO TAK CHCEMY, a jak go zrobimy to wzajemnie udostępniamy sobie dane i korzystamy z nich, każdy w potrzebnym mu zakresie. Natomiast branie kasy i róbmy coś, choćby jakiś tam SIP, bo jak my nie weźmiemy kasy to weźmie ją ktoś inny... to jakby nie o to w tym wszystkim chodzi - przynajmniej mnie.
odpowiedz zgłoś
Do ff i Dżeki Ani manipulacja ani prowokacja Panowie. Nie mam ani czasu ani ochoty robić (teoretycznie anonimowo) podpuchy. Ten,kto próbował ogarnąć SIP-em całe województwo (z wszystkimi gminami i wszystkimi powiatami) to wie o czym mówię - jazda jest kosmiczna. Co do potrzeby zbudowania: fakt, musi być potrzeba, ale potrzeba pojawia się dopiero wtedy gdy jest świadomość wśród wójtów, burmistrzów, starostów, że istnieje coś takiego jak SIP i mogą idealnie wykorzystać taki system do wsparcia w realizowaniu zadań własnych gminy, powiatu, województwa. Sądzę, że przynajmniej połowa z JST w kraju nie ma takiej świadomości. I dobrze, że znajduje się grupa zapaleńców, którzy biorą na siebie ciężar poprowadzenia kaganka oświaty mając na uwadze korzyści dla siebie, dla każdego z Partnerów i dla regionu (nie wchodząc w górnolotne cele).
odpowiedz zgłoś
margol słaba prowokacja. Ale proszę, nominuję mazowsze. Od lat robią SIP w województwie i są żywym potwierdzeniem twojej wypowiedzi. Rzeczywiście, najważniejsze są dwa argumenty, trzeba robić i są pieniądze do wydania. Jak my nie weźmiemy to weźmie kto inny. I na tym się kończy zabawa.
odpowiedz zgłoś
margol no i super tylko prawdziwym powodem tworzenia SIP jest potrzeba. Nie że można nie że się da i nie że umiem lub nie tylko że jest potrzebny. To teraz ręka w górę gdzie taki SIP jest wykorzystywany wszędzie oprócz Budżetu i Finansów. Swoją droga czy w budżecie nie ma składników majątkowych takich jak budynki czy działki ? Skoro napisałeś to co napisałeś podaj mi przykład takiego istniejącego SIPu i oczywiście powiedz czy Ty go zbudowałeś. Dla mnie to co napisałeś jest manipulacją.
odpowiedz zgłoś
Z perspektywy własnych doświadczeń ... Kilka refleksji do dotychczasowych komentarzy: 1. zdecydowana większość gmin nie jest w stanie realizować swoje SIP-y lokalnie - bo za mała i są większe potrzeby, bo nie dostanie dofinansowana jako indywidualny projekt konkursowy, bo nie ma własnych ludzi, którzy wiedzą co chcą zrobić i jak ten SIP zbudować, bo przerasta je organizacyjnie zadanie... etc 2. Ci, którzy się w JST znają to nieliczne wyjątki. Będzie w województwie kilka/kilkanaście JST, które są w stanie zrobić system a i to w okrojonym obszarze, przeważnie tam gdzie pojawiła się "młoda geodezja" a stare pokolenie odeszło na emerytury. A przecież SIP to zdecydowanie nie tylko geodezja. 3. nie bardzo wiem co może być 100 razy lepszego od SIP-u takiego z prawdziwego zdarzenia, obejmującego praktycznie poza Budżetem i Finansami cały obszar zadań JST Dużo by jeszcze gadać do krytykujących... może niech podniesie z nich rękę ten, kto zbudował choć jeden taki prawdziwy SIP o jakim piszę w punkcie 3. Jest jakaś ręka w górze?
odpowiedz zgłoś
zgadzam się w 100%. Chodziło mi o to, że gminy powinny realizować swoje SIP-y, lokalnie, przemyślanie i rozsądnie. Projekty marszałkowskie, czy gugikowskie, centralnie zarządzane są niepraktyczne i nieefektywne. Z drugiej strony rozumiem tok rozumowania organizatora takiego projektu: "Będę pierwszy, bo tam na dole się na tym nie znają i w ten sposób pokażę, że jestem potrzebny. No bo przecież beze mnie nie dadzą rady się zorganizować". Bazuje to na bierności samorządów lokalnych i lęku, że to coś, czego jeszcze nie robili... Boją się podjąć decyzję. A marszałek i GUGiK to wykorzystuje. A jak już projekt się rozpocznie, to nikomu już nie chce się rozpoczynać czegoś innego, choćby było 100 razy lepsze... I to jest błędne koło.
 1 
odpowiedz zgłoś
ness tym bardziej dziwią wszelkie działania marszałków, którzy nie do końca wiedzą co robią i dla kogo, ale nakazują powiatom i gminom uczestniczyć w tym cyrku pod pretekstem partnerstwa:) A potem jak się okazuje, że jednak nikt nie jest zainteresowany systemem, a wskaźniki odwiedzalności są poniżej oczekiwań to szukają rozwiazań, reklam w prasie, w telewizji, drukowania ołówków itd. Czyli to co robi teraz gugik z terytem3, reklamy, doradztwa, a chętnych ni ma
odpowiedz zgłoś
ano dlatego, że gospodarka centralna już była. I się nie sprawdziła...
odpowiedz zgłoś
nessi i krech tak, zgadza się. Jak rozumiem, jak tylko podpiszemy protokoł odbioru to wszystkie usługi padają (np. http://usip-kielce.e-swietokrzyskie.pl/geoserver/M PZP_WEK_OSTR/wms). I dlatego trzeba system rozwijać, żeby nakarmić wykonawcę, żeby łaskawie uruchomił ponownie. Wszystko wiemy rozumiemy, ale skoro jest geoportal krajowy, na który wydano już 120mln to po co robić to samo, tylko w skali 1/16?
odpowiedz zgłoś
@ehh czy widziałeś kiedykolwiek skończony SIP? To system, który cały czas należy budować i rozwijać...
odpowiedz zgłoś
SIP Swietokrzyski Ehh zastanów się. Pierwszego mercedesa wykonano ponad sto lat temu. I ciągle jest w rozwoju. Czyli, wg Twojego rozumowania, ten pierwszy nie został dokończony.
odpowiedz zgłoś
Potraktujmy to narzędzie jako cały czas będące w rozwoju czyli nieskończone? :)
odpowiedz zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS