wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-29| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Podnoszenie mostu pod kontrolą skanera

W ostatni czwartek (23 lipca) odbyła się widowiskowa operacja umieszczenia konstrukcji nowego mostu kolejowego nad Martwą Wisłą. Prace poprzedziło skanowanie laserowe elementów mostu i terenu budowy.


Podnoszenie mostu pod kontrolą skanera

Konstrukcja o długości 125 metrów dotarła na miejsce na specjalnej barce. Następnie została obrócona, uniesiona i umieszczona na zbudowanych wcześniej przyczółkach. By przeanalizować, czy podczas tych operacji nie wystąpią żadne kolizje, zlecono przeprowadzenie skaningu laserowego.

Pomiary wykonała 15 lipca firma Arteco Group z Gdyni. Objęły one teren między starym mostem kolejowym a mostem wantowym im. Jana Pawła II w Gdańsku. Jak podkreśla spółka, skanowanie laserowe niezwykle pomaga w tego typu analizach przestrzennym, dostarczając pełną informację przestrzenną w krótkim czasie. W tym przypadku było to niespełna 13 godzin, z czego 7 godzin zajęło samo skanowanie, a 6 kolejnych – opracowanie wyników (w tym wygenerowanie modeli 3D).

Koszt budowy mostu to 35 mln zł. Dzięki nowej przeprawie wzrośnie bezpieczeństwo, a pociągi pojadą szybciej – do 100 km/h i będą mogły wieźć cięższe ładunki. Za sprawą dwóch torów – zamiast jednego – zwiększy się przepustowość, nawet do 200 pociągów na dobę, co zwiększy konkurencyjność Portu Gdańsk. Na przebudowie skorzysta również żegluga – wysokość mostu nad rzeką wyniesie ponad 8 metrów, a szerokość szlaku wodnego zwiększy się z 11 do 50 metrów.


Źródło: Arteco Group, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a te chmury na tym zdjęciu też zeskanowali do chmury?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Modele Jesli w 6 godzin połączyli chmure i zrobili modele z 7 godzin pracy skanera to albo są najlepsi na swiecie albo przez 6 godzin w terenie zamiast pracy była kawa ;-)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
prędkość 100 km/h dla pociągów towarowych, które będą obsługiwały port :)
 2 
odpowiedz zgłoś
.... no no! do 100 km/h. Prędkość powala!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS