Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-07-23| GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 2.10

Z internetu można już pobrać QGIS 2.10 „Pisa” – najnowszą wersję popularnej desktopowej aplikacji GIS-owej.


Premiera QGIS 2.10

Oprogramowanie wyposażono w wiele nowych funkcji. Jedną z ważniejszych jest nowy silnik do obsługi danych geometrycznych – oferuje on m.in. możliwość pracy na krzywych. Dzięki niemu można więc przykładowo zapisać rodno nie jako łamaną ale okrąg. Jak podkreślają twórcy aplikacji, należy jednak korzystać ze źródeł danych, które obsługują krzywe, a więc np. baz PostGIS.

Zamiany obejmują również:
1) Narzędzia analityczne
• kalkulator rastrów wzbogacono o funkcje logarytmiczne;
• rozbudowano narzędzia do analiz strefowych umożliwiające obliczanie statystyk z rastrów dla obszarów określonych przez poligony – dodano np. nowe wskaźniki (mediana, odchylenie standardowe, wartość maksymalna lub minimalna) oraz umożliwiono wyliczanie danych tylko dla wybranego kanału rastra.
2) Przeglądarkę QGIS Browser, którą rozbudowano o funkcję wyświetlania właściwości źródła danych oraz nowe logo.
3) Poprawę obsługi formatu DXF.
4) Umieszczanie na mapie diagramów – m.in. poprawiono interfejs graficzny do ich tworzenia.
5) Rozbudowanie narzędzia do obracania elementów wektorowych.
6) Możliwość zdefiniowania maksymalnej i minimalnej szerokości podziałki liniowej.
7) Wizualizację danych przestrzennych:
• narzędzie gradual renderer rozbudowano o możliwość automatycznego uzależnienia wielkości punktu lub grubości linii od danych atrybutowych, a także opcję pracy na histogramie;
• dodano nowe efekty renederowania, np. rzucanie cienia; twórcy QGIS-a przestrzegają jednak, że nadmierne używanie tej funkcji może spowolnić program.

Pełna lista zmian w QGIS 2.10

Dodajmy, że prace nad QGIS 2.10 były sponsorowane przez dwa polskie podmioty – firmę GIS-Support oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama