Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-21| Teledetekcja

EPIC-kie zdjęcie Ziemi

NASA opublikowała pierwsze zdjęcie półkuli Ziemi wykonane przez satelitę DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) znajdującego się aż 1,5 mln km od naszej planety.


EPIC-kie zdjęcie Ziemi

Położenie aparatu dobrano nieprzypadkowo. Orbituje on wokół tzw.punktu Lagrange'a – blisko 1,5 mln km od Ziemi i 148 mln km od Słońca. Tu właśnie równoważy się wpływ grawitacyjny obu tych obiektów, jest to więc dogodne miejsce do obserwacji wiatru słonecznego – co jest nadrzędnym celem projektu. W razie nasilonej aktywności Słońca aparat pozwoli z około godzinnym wyprzedzeniem ostrzec o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wiatr słoneczny może bowiem prowadzić do zakłóceń fal radiowych w tym sygnałów GNSS, prowadząc do obniżenia dokładności pomiaru lub nawet uniemożliwiając wyznaczenie pozycji. W skrajnych przypadkach nasilona aktywność Słońca może nawet powodować awarie urządzeń elektrycznych.

Oprócz badania aktywności Słońca satelita spogląda również w przeciwną stronę , obserwując oświetloną część Ziemi w 10 różnych zakresach widma – od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Opublikowane właśnie zdjęcie (z 6 lipca) uwzględnia zakresy: niebieski, zielony i czerwony. Wykonał je sensor Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) wyposażony w matrycę 4 Mpx. Zbierane przez niego dane posłużą m.in. do badania bilansu energetycznego Ziemi oraz monitorowania aerozoli w atmosferze.

Przedstawiciele NASA podkreślają, że obrazy EPIC okazały się lepsze, niż się spodziewano. Nim jednak znajdą zastosowania praktyczne, instrument musi przejść kalibrację. Wykonywane przez EPIC obrazy będą publikowane w internecie od września br. w 12-36 godzin od pozyskania.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS