wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-07-21| Teledetekcja

EPIC-kie zdjęcie Ziemi

NASA opublikowała pierwsze zdjęcie półkuli Ziemi wykonane przez satelitę DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) znajdującego się aż 1,5 mln km od naszej planety.


EPIC-kie zdjęcie Ziemi

Położenie aparatu dobrano nieprzypadkowo. Orbituje on wokół tzw.punktu Lagrange'a – blisko 1,5 mln km od Ziemi i 148 mln km od Słońca. Tu właśnie równoważy się wpływ grawitacyjny obu tych obiektów, jest to więc dogodne miejsce do obserwacji wiatru słonecznego – co jest nadrzędnym celem projektu. W razie nasilonej aktywności Słońca aparat pozwoli z około godzinnym wyprzedzeniem ostrzec o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wiatr słoneczny może bowiem prowadzić do zakłóceń fal radiowych w tym sygnałów GNSS, prowadząc do obniżenia dokładności pomiaru lub nawet uniemożliwiając wyznaczenie pozycji. W skrajnych przypadkach nasilona aktywność Słońca może nawet powodować awarie urządzeń elektrycznych.

Oprócz badania aktywności Słońca satelita spogląda również w przeciwną stronę , obserwując oświetloną część Ziemi w 10 różnych zakresach widma – od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Opublikowane właśnie zdjęcie (z 6 lipca) uwzględnia zakresy: niebieski, zielony i czerwony. Wykonał je sensor Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) wyposażony w matrycę 4 Mpx. Zbierane przez niego dane posłużą m.in. do badania bilansu energetycznego Ziemi oraz monitorowania aerozoli w atmosferze.

Przedstawiciele NASA podkreślają, że obrazy EPIC okazały się lepsze, niż się spodziewano. Nim jednak znajdą zastosowania praktyczne, instrument musi przejść kalibrację. Wykonywane przez EPIC obrazy będą publikowane w internecie od września br. w 12-36 godzin od pozyskania.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zdjecie ziemi photoshop rzadzi!!!

mnie w fotel wcisnęło na widok tego zdjęcia. Niesamowite.:-) A tak na marginesie, to dlaczego ten "punkt" nazywa się Lagrange'a? Donald powinien uruchomić swoje kontakty w ue i spowodować, żeby nazywał się GGK.

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt