wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-21| Teledetekcja

EPIC-kie zdjęcie Ziemi

NASA opublikowała pierwsze zdjęcie półkuli Ziemi wykonane przez satelitę DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) znajdującego się aż 1,5 mln km od naszej planety.


EPIC-kie zdjęcie Ziemi

Położenie aparatu dobrano nieprzypadkowo. Orbituje on wokół tzw.punktu Lagrange'a – blisko 1,5 mln km od Ziemi i 148 mln km od Słońca. Tu właśnie równoważy się wpływ grawitacyjny obu tych obiektów, jest to więc dogodne miejsce do obserwacji wiatru słonecznego – co jest nadrzędnym celem projektu. W razie nasilonej aktywności Słońca aparat pozwoli z około godzinnym wyprzedzeniem ostrzec o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wiatr słoneczny może bowiem prowadzić do zakłóceń fal radiowych w tym sygnałów GNSS, prowadząc do obniżenia dokładności pomiaru lub nawet uniemożliwiając wyznaczenie pozycji. W skrajnych przypadkach nasilona aktywność Słońca może nawet powodować awarie urządzeń elektrycznych.

Oprócz badania aktywności Słońca satelita spogląda również w przeciwną stronę , obserwując oświetloną część Ziemi w 10 różnych zakresach widma – od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Opublikowane właśnie zdjęcie (z 6 lipca) uwzględnia zakresy: niebieski, zielony i czerwony. Wykonał je sensor Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) wyposażony w matrycę 4 Mpx. Zbierane przez niego dane posłużą m.in. do badania bilansu energetycznego Ziemi oraz monitorowania aerozoli w atmosferze.

Przedstawiciele NASA podkreślają, że obrazy EPIC okazały się lepsze, niż się spodziewano. Nim jednak znajdą zastosowania praktyczne, instrument musi przejść kalibrację. Wykonywane przez EPIC obrazy będą publikowane w internecie od września br. w 12-36 godzin od pozyskania.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zdjecie ziemi photoshop rzadzi!!!
odpowiedz zgłoś
mnie w fotel wcisnęło na widok tego zdjęcia. Niesamowite.:-) A tak na marginesie, to dlaczego ten "punkt" nazywa się Lagrange'a? Donald powinien uruchomić swoje kontakty w ue i spowodować, żeby nazywał się GGK.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS