Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-07-21| Geodezja, Edukacja

Studenci AGH ponownie na Wydmie Łąckiej

Jak co roku latem, kultywując już 23-letnią tradycję, Wydmę Łącką opanowali studenci Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” z krakowskiej AGH. Od 13 do 19 lipca realizowali projekt „Lato 2015” poprzez pomiar przemieszczeń tej największej wydmy znajdującej się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.


Studenci AGH ponownie na Wydmie Łąckiej <br />
fot. Kamil Kaczorowski
fot. Kamil Kaczorowski
Pomiary przemieszczeń wykonano za pomocą tachimetru TCR 407 firmy Leica. Jednakże, w przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to zrealizowano pomiary również klasycznym tachimetrem Dahlta, obecnie postawiono na bardziej nowoczesne metody pomiarowe z wykorzystaniem odbiorników GPS RTK.

Pomiar tachimetryczny został zrealizowany z wykorzystaniem dwóch ciągów wiszących, nawiązanych kątowo-liniowo do dwóch punktów osnowy 3 klasy trwale zastabilizowanych w okolicy wydmy. Mimo niezbyt sprzyjających prognoz, pogoda okazała się łaskawa, a jedynym przeciwnikiem był silny wiatr na wydmach. Dzięki temu udało się zrealizować pomiary z pełnym sukcesem bez większych zakłóceń.

Wszystkie pomiary mają na celu stworzenie mapy wysokościowej oraz modelu 3D Wydmy Łąckiej. A pomiar dwiema metodami pozwoli na porównanie wyników każdej z nich. Planowana jest również kompleksowa wizualizacja przemieszczeń wydmy na przestrzeni lat.

Opiekunem naukowym tegorocznego obozu był dr inż. Mikołaj Skulich, a uczestniczyli w nim: Dagmara Dębosz, Kaja Kożuch, Michał Piwoda, Paulina Półchłopek, Joanna Reczyńska, Justyna Ruchała, Katarzyna Sawicka, Szymon Stelmach i Marcin Zań. Nie można również zapomnieć o gościu specjalnym – mgr. inż. Michale Biernaciku, który stał się już legendą obozów w Łebie.

Za wsparcie przy organizacji obozu uczestnicy dziękują władzom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Tegoroczne pomiary patronatem objął dziekan WGGiIŚ AGH w Krakowie prof. Stanisław Gruszczyński. Obóz naukowy zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu: rektora AGH, WGGiIŚ AGH, OPGK w Krakowie, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej.

Obóz w Łebie jest pierwszym ogniwem projektu „Lato 2015” prowadzonego przez studentów Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”. Na wrzesień przygotowywane są: pomiary inwentaryzacyjne potoku w Dolinie Kościeliskiej oraz jaskiń Doliny Jaworzynki, inwentaryzacje architektoniczno-budowlaną Zamku w Mirowie, a także fotogrametryczne pomiary eksponatów muzeum Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej.

Joanna Reczyńska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama