Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-07-20| Geodezja, Prawo, Instytucje

SGP oficjalnie przeciwne samorządowi geodetów

„Kontynuowanie prac nad powołaniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów należy w obecnym czasie uznać za niecelowe” – czytamy w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


SGP oficjalnie przeciwne samorządowi geodetów <br />
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)

Stanowisko przyjęto większością głosów podczas zebrania Zarządu SGP, które odbyło się 10 lipca w Tykocinie. Nawiązuje ono bezpośrednio do opracowanej pod koniec ubiegłego roku „Koncepcji Samorządu Zawodowego Geodetów i Kartografów”. Przypomnijmy, że nad dokumentem tym pracował zespół roboczy składający się z przedstawicieli: Polskiej Geodezji Komercyjnej, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.

W ocenie SGP treść tego opracowania budzi wątpliwości w zakresie:
1) Kosztów finansowania działalności Izby Samorządowej. Z założenia samorząd powinien przejąć szereg zadań wykonywanych obecnie przez administrację rządową, a także realizować zadania własne. Etaty pracowników, lokale i wyposażenie niezbędne do istnienia „nowej administracji” generują koszty, co w obecnej sytuacji finansowej branży geodezyjnej może być poważnym dodatkowym obciążeniem budżetów małych firm geodezyjnych – argumentuje SGP.
2) Spadku rangi uprawnień zawodowych. Uprawnienia zawodowe nadawane w sposób jednolity przez głównego geodetę kraju jako uprawnienia państwowe w odczuciu społecznym mają większą rangę niż uprawnienia korporacji zawodowej – uważa Stowarzyszenie.
3) Stanowienia i opiniowania prawa w geodezji. Stanowienie prawa w geodezji, a w szczególności skuteczność przeprowadzanych konsultacji społecznych budzi niezadowolenie środowiska. Jednak powołanie samorządu zawodowego geodetów nie usprawni i nie polepszy sytuacji w tym zakresie. Wbrew często lansowanym tezom opinia dotycząca samorządu zawodowego geodetów i kartografów nie będzie wiążąca dla twórców prawa, a będzie tylko kolejną opinią w procesie legislacyjnym – czytamy w stanowisku.
4) Wzmocnienia pozycji i znaczenia zawodu geodety dzięki powołaniu samorządu. Tak stawiana teza nie znajduje praktycznego uzasadnienia – twierdzi SGP. Społeczne postrzeganie korporacji zawodowych jest często negatywne, budzi obawy wykorzystywania wiodącej pozycji dla potrzeb własnych. W stosunku do niektórych uprawnień, które miałyby zgodnie z koncepcją być w wyłącznej gestii samorządu, środowisko dostrzega zwiększone zagrożenie możliwością wystąpienia zjawisk niekorzystnych w porównaniu do sytuacji, gdy zadania te są w gestii instytucji rządowych – uzasadniono w stanowisku.

Zdaniem członków Stowarzyszenia przedstawiona koncepcja samorządu wprowadza fundamentalne zmiany zasad funkcjonowania branży. Niektóre z zaproponowanych rozwiązań budzą jednak ich wątpliwości, szczególnie w kontekście zauważalnego dążenia ustawodawcy do „otwierania zawodów” i ich deregulacji. Organizacja dostrzega w koncepcji nałożenie na członków samorządu zawodowego obowiązków i zagrożeń, lecz nie wskazuje czytelnych korzyści dla branży. „Zawsze też istnieje niebezpieczeństwo zatarcia cienkiej granicy między działaniem w imieniu interesu publicznego a dbałością o interes grupowy korporacji” – czytamy w stanowisku. „Członkowie SGP wyrażają przekonanie, że należy dążyć do jednoczenia środowiska, a nie tworzenia nowych kosztownych organizacji, których powołanie nie gwarantuje zwiększenia rynku prac geodezyjnych” – napisano w podsumowaniu.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama