Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-07-17| Mapy

Mapy powodziowe: samorządowcy chcą poprawek i się buntują

Ogromne odszkodowania i zamrożenie inwestycji – takich konsekwencji boją się gminy, w których nowe mapy powodziowe wyolbrzymiają zagrożenie – czytamy w dzisiejszym (17 lipca) wydaniu „Gazety Wyborczej”.


Mapy powodziowe: samorządowcy chcą poprawek i się buntują
Przypomnijmy, że ustawa Prawo wodne nakłada na samorządy obowiązek uwzględnienia treści otrzymanych w kwietniu tego roku map zagrożenia powodziowego w dokumentach planistycznych, dając im na to 30 miesięcy (czas liczony jest od oficjalnego przekazania map urzędom gmin i miast). Chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do zabudowywania obszarów wskazanych na mapach jako zagrożone zalaniem.

Jak zauważają samorządowcy, w wielu miejscach mapy wyolbrzymiają zagrożenie powodzią. Ignorują bowiem inwestycje ochronne, które zostały ukończone w ciągu ostatnich lat. Tak jest np. we Wrocławiu, gdzie modernizowany jest cały wrocławski węzeł wodny i koryto Widawy. Podobny problem jest w Gdańsku, gdzie na mapach pominięto inwestycje zabezpieczające kanał Raduni. W Szczecinie z kolei mapy nie uwzględniają podwyższenia wałów przeciwpowodziowych chroniących Wyspę Pucką.

Mapy powodziowe wykonał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Natomiast Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej tłumaczy, że wielu inwestycji przeciwpowodziowych nie uwzględniono na mapach, bo w czasie, gdy je przygotowywano, prace hydrotechniczne nie były jeszcze zakończone.

Dyrektywa Powodziowa nakłada obowiązek aktualizacji tych map co 6 lat. A ponieważ mapy były przygotowane pod koniec 2013 r. (choć przekazane samorządom dopiero w tym), KZGW zapowiada aktualizację na 2019 r., przy czym prace miałyby ruszyć w przyszłym roku.

Część samorządowców zapowiada, że nie będą korzystać z błędnych map przy aktualizacji planów zagospodarowania, póki nie zostaną poprawione.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama