wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-15| Geodezja, Prawo

Czego nie może użytkownik wieczysty

W lipcowym wydaniu GEODETY sędzia Magdalena Durzyńska omawia jedno z ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego, który sformułował tezę, że „użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste”.


Czego nie może użytkownik wieczysty
Teza ta powstała na tle problematyki wynikającej ze zrzeczenia się przez użytkownika wieczystego części nieruchomości objętych tym prawem (uchwała SN z 13 marca 2015 r., III CZP 116/14). Chodziło o nieruchomości Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej – kontynuuje autorka artykułu. Przez część nieruchomości przechodziły ciągi komunikacyjne, a część zajmowała osiedlowa zieleń. Uznając, że część ww. gruntów nie jest jej potrzebna, spółdzielnia w formie aktu notarialnego zrzekła się prawa użytkowania wieczystego co do części tych nieruchomości, a następnie wystąpiła o wydzielenie z ksiąg wieczystych opisanych w tym akcie nieruchomości i wykreślenie z nich ww. prawa. W treś­ci aktu jako podstawę prawną zrzeczenia wskazano art. 233 kc w związku z art. 246 kc, przywołano też postanowienie Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2005 r. (II CK 34/05), uchwałę Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2006 r. (III CZP 60/06) i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2005 r. (K. 9/04).

W sprawie chodziło nie tyle o to, czy użytkownik wieczysty może zrzec się swojego prawa (a raczej, na jakiej podstawie), ale przede wszystkim – czy może to uczynić jedynie w stosunku do częś­ci nieruchomości. Wątpliwość w tym zakresie wynikała m.in. z porównania poglądów wyrażonych w wyroku Sądu Najwyższego z 8 listopada 2007 r. (III CSK 183/07, „Przegląd Sądowy” 2008, nr 11-?12, s. 195 z glosą aprobującą Beaty Janiszewskiej), nawiązującego do uchwały Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2006 r. (III CZP 24/06, OSNC 2007, nr 2, poz. 24) i z postanowienia Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2013 r. (I CSK 258/12, OSNC 2013, nr 7-8 poz. 95). W orzeczeniach z 2006 i 2007 r. SN stwierdził, że dopuszczalny jest co prawda wieczysto­księgowy podział nieruchomości obciążonej prawem użytkowania wieczystego, jednakże uprawnienie do dokonania podziału przysługuje wyłącznie właś­cicielowi nieruchomości. Według SN zrzeczenie się użytkowania wieczystego w części byłoby dopuszczalne dopiero po dokonaniu podziału wieczysto­księgowego oraz podziału uregulowanego w przepisach art. 92 i następnych ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2015 r. poz. 782, dalej jako uogn), ale uprawnienia te – zdaniem SN – nie przysługują użytkownikowi wieczys­temu, a wyłącznie właścicielowi.

Inny pogląd zakładał natomiast legitymację użytkownika wieczystego do złożenia wniosku o założenie księgi wieczystej dla nowej nieruchomoś­ci, powstającej w wyniku podziału dotychczasowej. Tu z kolei wskazywano, że użytkownik wieczysty nie tylko może podzielić nieruchomość, ale może też żądać połączenia w jednej księdze wieczystej kilku pozostających w jego użytkowaniu wieczystym nieruchomości graniczących ze sobą lub stanowiących całość gospodarczą (pod warunkiem że wszystkie nieruchomości należą do tego samego właściciela, czyli do Skarbu Państwa lub tej samej jednostki samorządu terytorialnego)...


Pełna treśc artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

W lipcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Wyniki plebiscytu: największe sukcesy i porażki polskiej geodezji w latach 1995-2015
• Gra w pieczątki. Uwierzytelnianie po nowelizacji Pgik: porządek czy chaos?
• Ile prywatności w geodezji? – Władysław Baka o konieczności zmian w systemie geodezji stosowanej
• Drony bliższe geodetom – mówią dr Marcin Szender i Wieńczysław Plutecki z warszawskiej firmy MSP
• Czy organy prowadzące PZGiK mają uprzywilejowaną pozycję wobec wykonawców?
• Rozgraniczenie z życia wzięte omawia Bogdan Grzechnik
• Na bakier z interoperacyjnością. GESUT w polskim prawie i wytycznych do dyrektywy INSPIRE

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS