wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-30| GIS, Mapy, Software

Znamy zwycięzców "Danych po warszawsku"

Zakończył się konkurs „Dane po warszawsku” na aplikacje wykorzystujące dane publiczne udostępniane przez m.st. Warszawę. – Mieliśmy wiele bardzo ciekawych pomysłów. Przedsięwzięcie to potwierdziło, że udostępnienie danych publicznych to dobry krok w kierunku tworzenia otwartego miasta – komentuje wyniki Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.


Znamy zwycięzców "Danych po warszawsku"

Nagrodę główną zdobył projekt „Warszawski.ninja” (fot. obok), dzięki któremu użytkownicy będą mogli na bieżąco informować o opóźnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Drugą nagrodę przyznano aplikacji „Kurtyna w górę”, pomagającej w rozpropagowaniu alternatywnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez niezależnych twórców. Miejsce trzecie zajęła aplikacja „Bezpieczna Warszawa”, która podpowie, gdzie szukać pomocy w razie sytuacji zagrożenia z opcjami zabezpieczenia urządzenia i powiadamiania bliskich w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

Nagrodę prezydenta m.st. Warszawy otrzymał projekt „GeoHermes” – aplikacja dla zwiedzających i mieszkańców Warszawy prezentująca miejsca spoza kanonu tras zwiedzania i pozwalająca na ich samodzielne dodawanie. Nagrodę magazynu „IT Wiz” wręczono projektowi „Otwarty Rodzic”, dostarczającemu wiedzy na temat dostępnej infrastruktury opiekuńczej oraz umożliwiającej wzajemne poznawanie się rodziców. Nagrodę publiczności zdobyła „Rolkowa Mapa Warszawy” – aplikacja dla rolkarzy, która wskaże stołeczne ulice z uwzględnieniem trzech stopni trudności tras.

Zwycięzcy I, II i III miejsca otrzymali po 5 tys. dolarów oraz wsparcie inkubacyjne. Twórca pomysłu, który uzyskał nagrodę publiczności, otrzymał 4 tys. zł. Nagroda prezydenta m.st. Warszawy to pakiet doradczy i promocyjny wspierające pomysłodawców w rozwoju projektu przy współpracy ze stołecznym Centrum Przedsiębiorczości Smolna oraz pomoc w dotarciu z informacją do mieszkańców Warszawy. Na nagrodę redaktora naczelnego „ITwiz” składają się działania promocyjne, reklamowe i networkingowe.

„Dane po warszawsku" to konkurs na najlepsze aplikacje wykorzystujące warszawskie dane publiczne. Na jej potrzeby stworzono platformę, która udostępnia dane publiczne gromadzone w różnych formatach, w tym dane szybkozmienne, co wyróżnia ją na tle innych podobnych rozwiązań. Są to m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, lokalizacje bankomatów, opieki zdrowotnej, noclegi), z zakresu transportu miejskiego (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), dotyczące sportu i rekreacji (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historii i religii (cmentarze, mapy historyczne) czy edukacji (wykaz placówek). Łącznie jest to ponad 200 zbiorów danych zebranych w 13 kategoriach pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich. Dane te mogą polepszyć życie mieszkańców stolicy, m.in. dzięki takim aplikacjom, jak te powstające w ramach konkursu.
Projekt „Dane po warszawsku" to połączone ze sobą działania realizowane przez Fundację TechSoup, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Centrum Cyfrowe, Politechnikę Warszawską i Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Polska S.A. we współpracy z m.st. Warszawą oraz pod patronatem honorowym prezydent m.st. Warszawy. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne i projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte”.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS