wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-29| Geodezja, Prawo

Do kogo odwołać się w sprawie opłat?

Samorządowe kolegium odwoławcze czy wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego? Do którego z tych organów należy się odwołać w kwestii opłat za materiały z zasobu geodezyjnego. W tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.


Do kogo odwołać się w sprawie opłat?

Z wyroku NSA z 19 czerwca 2015 r. (sygn. I OW 44/15) wynika, tym organem jest SKO. „Fakt sprawowania przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego nadzoru nad prowadzeniem powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a więc merytorycznej kontroli nad prawidłowością funkcjonowania tego zasobu, nie oznacza, że będzie on właściwym organem odwoławczym w sprawie opłat za korzystanie z tego zasobu” – napisano w uzasadnieniu.

Jak zwraca uwagę na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo Geodezyjne, orzeczenie jest spójne z ostatnimi dwoma wyrokami Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Łodzi, który – rozpatrując sprawy ze skargi członka PTG – unieważnił dwie decyzje tamtejszego WINGiK-a właśnie z powodu braku kompetencji do rozpatrywania tego typu odwołań. „Niektórzy starostowie i WINGiK-owie z tych orzeczeń winni wyciągnąć jednoznaczne wnioski i nie narażać dalej publicznych budżetów na koszty, wynikające z ich dotychczasowego – jak się okazuje – wadliwego działania. Z pewnością nie może być tak, że w Biłgoraju odwołania rozpatruje SKO, w Krośnie – WINGiK, w Katowicach – zwłaszcza po 19 czerwca SKO, a w Legionowie – nadal WINGiK” – komentuje PTG

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kilka uwag... 1. Odwołanie koniecznie należy składać do tego organu, który został wskazany przez starostę w pouczeniu wydanej decyzji. Nie zmienia to faktu, że jeżeli odwołanie rozpatrzy organ błędnie wskazany, a więc faktycznie nie mający kompetencji do jego rozpatrzenia, to taka decyzja może zostać później unieważniona. I to zrobił ostatnio WSA w Łodzi, który stwierdził nieważność dwóch decyzji WINGiK-a. 2. NSA 19 czerwca wydał trzy orzeczenia (we wszystkicgh wskazał, że organem właściwym do rozpatrzenia odwołańw sprawie opłat jest SKO) tj. sygn. I OW 41/15, I OW 44/15 oraz I OW 45/15. Nie opublikowano jeszcze uzasadnień tych postanowień. 3. W artykule przywołano fragment uzasadnienia WSA w Łodzi tj. z wyroków z dnia 13 maja 2015r. sygn. III SA/Łd 248/15 i III SA/Łd 249/15).
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
I na te okoliczności trzeba zwracać uwagę.
 1 
odpowiedz zgłoś
Oplłaty Ten wyrok dotyczy stanu z przed 12 liipca 2014
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy ktoś moźe potwierdzić, że sprawa o sygnaturze I OW 44/15 dotyczyła stanu prawnego sprzed 12.07.2014?
 1 
odpowiedz zgłoś
I tu NSA jednoznacznie wskazał na WINGiK-a.
 1 
odpowiedz zgłoś
Nieznane są wyroki... Sądów Proponuję zapoznać się z innym wyrokiem NSA dotyczącym stanu po 12 lipca 2014, który jest już dawno opublikowany z uzasadnieniem: I OW 175/14.
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS