wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-26| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster

Plebiscyt 20-lecia GEODETY: te wydarzenia odmieniły geodezję

Choć ostatnie 20 lat w branży geodezyjnej i kartograficznej obfitowało w przełomowe wydarzenia, czytelnicy GEODETY i Geoforum.pl, którzy wzięli udział w naszym jubileuszowym plebiscycie, nie mieli wątpliwości, które z nich uznać za największy sukces oraz porażkę.


Plebiscyt 20-lecia GEODETY: te wydarzenia odmieniły geodezję

Internetowe głosowanie trwało od 9 do 24 czerwca. Każdy z uczestników spośród zaproponowanych przez nas 10 sukcesów i 10 porażek z ostatnich 20 lat mógł wybrać po jednym faworycie, a także dopisać własną sugestię.

Internauci zdecydowanie zgodniej wskazali sukces. Blisko połowa (dokładnie 48%) uznała, że jest nim uruchomienie przez GUGiK systemu ASG-EUPOS, który od 2008 r. umożliwia geodetom i specjalistom z innych dziedzin prowadzenie dokładnych pomiarów satelitarnych w całej Polsce.

Następny sukces, zeszłoroczna pikieta przed Sejmem, otrzymał ponad 3 razy mniej głosów (14%). Część czytelników z pewnością nie zgodzi się z zaliczeniem tego wydarzenia do takiej kategorii. Uznaliśmy jednak, że nie sposób pominąć go w naszym plebiscycie. A skoro tak, to bardziej należy uznać je za coś pozytywnego (jako połączenie sił rozproszonego i skłóconego na co dzień wykonawstwa) niż za porażkę. Duża liczba głosów pokazuje, że internauci podzielili ten pogląd.

Na trzeciej pozycji z blisko 10 procentami wskazań znalazło się oddanie do użytku Geoportalu. Wprawdzie nie brakuje narzekań na kiepską aktualność danych i częste awarie tego rządowego serwisu, to miejsce na podium naszego plebiscytu oraz rosnąca liczba użytkowników (obecnie ponad 300 tys. miesięcznie) pokazują, że jest on dla obywateli pożytecznym narzędziem.

W przypadku porażek głosy rozkładały się nieco bardziej równomiernie. Za największą (32%) uznano nadprodukcję geodetów. Jej powodem jest ogromna liczba uczniów i studentów kształcących się w tym zakresie, a skutkiem – wysoki poziom bezrobocia w branży oraz niskie płace, szczególnie wśród absolwentów.

Ponad 16% uczestników za największą porażkę ostatniego 20-lecia uznało niski poziom cen usług geodezyjnych. „Koszt mapy do celów projektowych w 1995 r. – 700 zł, a w 2015 – 500 zł” – skomentował ten punkt jeden z internautów.

Zdaniem 13% uczestników plebiscytu największą porażką jest wciąż w znacznej mierze analogowy powiatowy zasób geodezyjny. Nie sposób zrozumieć, jak to w ogóle możliwie przy obecnym postępie technologicznym.

Pełne wyniki plebiscytu opublikujemy w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jełopmetra Hmmm... Ciekawe. :)
 1 
odpowiedz zgłoś
jełopmetro są fachowcy i są partacze po każdej stronie biurka. Z doświadczenia wiem że fachowcy nie wylewają na innych pomyj.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Chłam i badziewie Geodeci być może potrafią. Natomiast geo-biurwy nie potrafią z pewnością - ten "chłam i badziewie" w zasobie jest tylko i wyłącznie skutkiem narzucania idiotycznych wymogów wykonawcom i taki chłam jak najbardziej geo-biurwom odpowiada, skoro był ochoczo przyjmowany do zasobu.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Na to, co geodeci przekazali do zasobu "za komuny" wszyscy narzekacie - że chłam, jeden wielki bałagan itd. Dziś też czytam, że w zasobie jest chłam i badziewie. Czy geodeci potrafią w ogóle robić dobrze swoją robotę?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Do dziadka Komuna upadła 25 lat temu. Ja mam trochę więcej i ją po prosu pamiętam. A Ty ? Nie wiesz jak było, czy wolałbyś nie pamiętać ?
 1 
odpowiedz zgłoś
do Miro A skad ty wiesz jak bylo komuny ? Dziadek opowiadal czy z filmow Bareji ? Po co takie pieprz.......
 1 
odpowiedz zgłoś
do waryjot'a - Nie wiem skąd jest beatazfregaty, ale SYF w wykonawstwie w geodezji jest chyba wszędzie. UKS jest aktywny też chyba w całym kraju. Nasze państwo ma urzędniczo-policyjny z zapędami do totalitaryzmu. Jest prawie tak samo jak było za komuny .
 2 
odpowiedz zgłoś
:) beatazfregaty, jesteś na pewno z kuj-pom, bo tam właśnie UKS szukają takich jak ty :)
odpowiedz zgłoś
Skończy się kasa, skończą się zlecenia. I co wtedy?
odpowiedz zgłoś
do beata i do zdrowy Popieram zdrowego. No comments na takie hasla i idiotyzmy.
odpowiedz zgłoś
do beata..... Brawo. No comments.
 1 
odpowiedz zgłoś
a konkretnie z kim ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Rozmawiałam z komitetem poparcia Kukiza. Jest raczej pewne, że istnieje możliwość rozpiepszenia gugiku po wyborach do parlamentu. Ten cyrk z rozdawnictwem unijnej kasy na zabawki typu Polska 3D , teryt8, zsin15, eumia, czy też inne e-#$%!!a musi się skończyć! Zabawa w IIP niech w końcu zaowocuje wprowadzeniem układu 2000 w całym kraju. Debilne przepisy tworzone przez bandę półgłówków muszą odejść do lamusa. Bezkarni urzędnicy pozbawieni możliwości MYŚLENIA przez mafię aparatczyków muszą zostać sprowadzeni do swojej funkcji - SŁUŻEBNEJ w stosunku do zwykłego obywatela - przedsiębiorcy (geodeta UPRAWNIONY prowadzący tzw. "działalność gospodarczą). I dopiero wtedy GEODEZJA w Polsce się "odmieni"
 7 
 7 
odpowiedz zgłoś
a w ogóle, to ten plebiscyt powinien się nazywać troszkę inaczej: "te wydarzenia pogrążyły polską geodezję". Bo trzeba być ślepcem, żeby nie widzieć faktu, że w polskiej geodezji jest od kilku lat więcej minusów niż plusów.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS