wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-25| GIS, Mapy

Adresowe słowniki w Geoportalu

W serwisie Geoportal.gov.pl udostępniono usługi słownikowe publikujące dane adresowe.


Adresowe słowniki w Geoportalu

Usługi te udostępniają referencyjne dane słownikowe z zakresu systemu adresowego, tj. słowniki miejscowości, ulic i adresów. Są one udostępniane w dwóch trybach: on-line i off-line, różniących się zarówno podstawowym celem użycia, jak i sposobem organizacji dostępu do danych słownikowych.

Słowniki on-line dostępne są w postaci usługi SOAP (zwracającej dane XML) oraz usługi REST (zwracającej dane w formatach JSON oraz XML). Dodatkowo dostępny jest prosty interfejs HTML ułatwiający przykładowe wywołanie usługi REST.

Usługi słowników off-line służą do udostępnienia danych na potrzeby aktualizacji słowników referencyjnych przechowywanych w zewnętrznych systemach. Dane publikowane są w postaci paczek (ZIP) zawierających słowniki miast, ulic oraz adresów dla gmin. Dostępne są również paczki zagregowane, tj. zawierające słowniki dla wszystkich gmin z wybranego powiatu czy województwa. Słowniki zawierają zarówno dane aktualne, jak i historyczne.

Szczegóły

Źródło: Geoportal.gov.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No tak, już widzę, między G i K jest malutkie i :). Byłoby chyba w porządku, gdyby urząd na 5 liter najpierw wypełniał obowiązki nałożone przez ustawodawcę a potem zajmował się innymi - bardzo potrzebnymi zapewne restami, jsonami i wsdlami. Nie uważam się za informatyka, tak jak zapewne olbrzymia większość osób odwiedzających to forum. Naszła mnie rafleksja, czy aby na pewno rozporządzenie EMUIA dotyczy urzędu.... Być może wszystko jest ok, bo gminy zbierają i przesyłają dane do PRG w formacie z rozporządzeniem, a z PRG publikują dane adreswoe w taki sposób żeby strażakom pasował do SSD.....?
odpowiedz zgłoś
nazywa się to rządzenie.Bo przecież urząd na cztery litery to MAiC chyba że jesteś informatykiem i liczysz od zera. Tyle że wtedy ani rest ani json ani wsdl nie byłby problemem. O ile wszystko z nimi byłoby ok oczywiście. ;)
odpowiedz zgłoś
skąd pochodzą dane? dane pochodzą z Internetu. Dokładniej w infrastrukturze GUGiKu (cytat ze specyfikacji usługi dostępnej). A poważnie to przecież na forum nikt kto wie nie odpowie. Jest ekstremalnie zastanawiające to, że urząd na 4 litery działa w ramach obowiązującego prawa. To Prawo stanowi, że adresy w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej powinny być zgodne ze specyfikacją którą narzuciło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2012 r., poz. 125)). I teraz co? Ktoś sobie wymyślił, że będzie usługa REST, JSON.... no chyba przecież po to było to rozporządzenie, żeby adresy były przechowywane i serwowane przez np. WFS w pewnym standardzie. Ktoś mi podpowie jak się nazywa łamanie zasad ustalonych w rozporządzeniu?
 1 
odpowiedz zgłoś
? A czy CBA to Centralna Baza Adresowa?
 1 
odpowiedz zgłoś
to ja zadam prostsze pytanie Skąd pochodzą te "dane adresowe"? z PRG? z geoportalu? z Emui? z nowej emui? Z BDOT? z TBD? z CBA?
odpowiedz zgłoś
Ok, wszystko gra jest harmonogram aktualizacji usług. Straż wywiesi ogłoszenie na remizie, że od godziny 15 w poniedziałek i czwartek, do 1 we wtorek i czwartek uprasza się o niewybuchanie pożarów pod adresami mniej znanymi. Jeśli usługa jest dla tego typu służb to skucha. A jeśli po to, żeby wziąć kasę to ok. Żenujące jest tylko, że urzędnicy (właściwie system, bo trudno winić urzedników) odpowiedzialni za tego typu zadania nie mają pojęcia o tym czy są wkręcani przez wykonawcę czy rzeczywiście się nie da.
odpowiedz zgłoś
usługi niedostępne w czasie prac związanych z aktualizacją danych (cytat z podlinkowanego opisu usług słownikowych). Fajnie, tylko jak ktoś na serio będzie chciał skorzystać np. strażacy w swoim systemie SSD (Strażacki System Dowodzenia) będą chcieli podpiąć taką usługę i nie daj boże tuż przed wyjazdem na akcję do Wólki Świeradowskiej 12a nastąpi aktualizacja danych słownikowych to co wtedy? Czy nie ma metody na zapewnienie stałego dostępu do usługi? Jakoś nie kojarzę żeby w Goole'ach były przerwy spowodowane aktualizacją map czy adresów.... a pewnie aktualizują.
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie wiem czy wiesz ale w przypadku czystego xml to jest normalne. Bardziej mnie ciekawią puste rekordy w niektórych miejscowościach i brak kodu pocztowego. Niestety na razie w adresie dostępnym w rejestrach innych niż geodezyjne nie ma identyfikatora IIP żebym sobie to pogeokodował poprawnie przy powtarzających się nazwach miejscowości w Polsce. Ale wierzę patrząc na absurdy które nam fundują że każą przy adresie taki identyfikator na stronach wpisywać pod groźbą kary.
odpowiedz zgłoś
działa This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below.
 2 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS