wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-25| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Skaner pomoże kamienicy odzyskać blask

Wkrótce ruszy remont łódzkiej kamienicy przy ul Tuwima, tzw. domu Gehliga. W pracach przygotowawczych wykorzystano skaning laserowy, o czym w tym tygodniu szeroko donoszą lokalne media.


Skaner pomoże kamienicy odzyskać blask

Budynek odzyska blask dzięki programowi „Mia100 kamienic”, w ramach którego wyremontowano już ponad 100 obiektów w Łodzi. Dom Gehliha jest jednak pierwszym, który doczekał się skanowania laserowego – pomiary przeprowadzono na początku tego roku na zlecenie pracowni architektonicznej RWSL, która na ich podstawie wykonała model 3D obiektu oraz projekt jego remontu.

Jak w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” wyjaśnia Maciej Rydzyński z RWSL, skaning kamienicy trwał trzy dni, a biorąc pod uwagę bogate zdobienia tej kamienicy, jej pomiary tradycyjnymi metodami zajęłyby nawet trzy tygodnie, a i tak nie byłyby tak dokładne i szczegółowe.

Pracownia RWSL ma już doświadczenie w wykorzystaniu skanowania laserowego przy rewitalizacji i modernizacji zabytków. Wcześniej zastosowała tę technologię w przygotowaniach do remontu kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Polska to za biedny kraj na takie projekty. Może prawnuki pokolenia dwudziestolatków będę pracowały w taki sposób, raczej nei my.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
pozostaje zagadką, w jaki sposób pierwotnie wzniesiono ten obiekt bez takich fantastycznych narzędzi. Może ekipa tynkarzy odremontuje to taniej, bez projektu, do którego pewnie i tak nie zajrzą. Plus kilku absolwentów po konserwacji zabytków do detali. Para w gwizdek?
 5 
odpowiedz zgłoś
doprowadzić perełkę do takiego stanu... najpierw pozwolić doprowadzić obiekt do takiego stanu a potem z namaszczeniem wariata odrestaurowywać obiekt... wiecie że koszt remontu to nawet 7 mln zł. Obłęd.
 3 
odpowiedz zgłoś
b dobre,ale jednak slabe powiem. wtedy czas opracowania wydluzy sie. tak samo paint to chyba najlepszy inzynieryjny program...
 2 
odpowiedz zgłoś
a ja bym to zrobił moja smieną 8M z wykorzystaniem filmu 35 mm o czułości 16 GOST. potem szybkie wywołanie w ciemni, skanik i do painta. skaning gotowy, a jaka realistyczna fototekstura.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
scanning fajny pomiar i projekt BIM-owy. Jednak do tego pomiaru bym uzyl innego typu skanera. blizszego zasiegu. Tak samo skaner Riegl-a ma inny kat wertykalny. Tak samo skoro to jest zabytek to powinna byc tez fototekstura. Offset i sugerowana kamera jest b.dobra do tego modelu Rielg-a. Wiadomo tego typyu inwentaryzacja przyspiesza proces 3/4 razy.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS