Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-06-22| Geodezja, GIS, Firma, Instytucje, Kataster

Ruszył SIP Rudy Śląskiej

Ruda Śląska uruchomiła wart 2,6 mln zł Publiczny System Informacji Przestrzennej.


Ruszył SIP Rudy Śląskiej

Rudzki PSIP to właściwie dwa systemy – jeden służący obsłudze zadań wykonywanych przez pracowników Urzędu Miasta, drugi składający się z dostępnych dla każdego za pomocą przeglądarki internetowej tematycznych geoportali. – Ten system ma wielki potencjał i trudno szybko wyliczyć wszystkie jego możliwości. Zachęcamy mieszkańców do samodzielnego poznania możliwości PSIP, w czym z pewnością pomoże jego intuicyjna budowa i system pomocy on-line – mówi Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki nieruchomościami.

Największą zaletą PSIP jest integracja danych z różnych systemów wykorzystywanych dotychczas przez Urząd Miasta. Obejmuje on dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy ewidencji dróg i obiektów mostowych. Został też częściowo połączony z Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej. – Modułowa budowa PSIP umożliwia łatwe wyselekcjonowanie interesujących użytkownika informacji i zaprezentowanie ich w formie map, raportów czy tabel – mówi Grzegorz Ogórek, geodeta miejski.

Istotną grupą użytkowników systemu mają być mieszkańcy i goście odwiedzający Rudę Śląską. Poznanie miasta ułatwi m.in. moduł ogólny, zawierający najistotniejsze informacje dotyczące obiektów użyteczności publicznej, moduł adresowy czy moduł zabytków, służący zarówno ich prezentacji, jak i prowadzaniu gminnej ewidencji zabytków. – Niezmiernie ważny jest też moduł zgłoszeń, pozwalający mieszkańcom wskazywać miejsca zakłóceń porządku, różnych awarii, aktów wandalizmu czy uszkodzeń dróg – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Kompletna i łatwo dostępna informacja przestrzenna ma bardzo duże znaczenie dla inwestorów. – Nasz system umożliwia im zapoznanie się zarówno z aktualnymi informacjami dotyczącymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i związanymi z nim dokumentami źródłowymi, jak i przygotowanymi przez miasto ofertami inwestycyjnymi – zaznacza wiceprezydent Michał Pierończyk. W ten sposób potencjalny inwestor może zapoznać się z ofertami, ich lokalizacją, dopuszczalnymi formami zagospodarowania, ceną wywoławczą czy terminem przetargu.

Publiczny System Informacji Przestrzennej to także ważne narzędzie dla rudzkich urzędników. – Zebranie danych w jednym systemie przyspieszy i usprawni tak planowanie, jak i podejmowanie decyzji. W szczególności w obszarze planowania przestrzennego, inwestycji, planowania wydatków budżetowych i zarządzania mieniem komunalnym – podkreśla Grzegorz Ogórek. Wsparcie dla administracji zapewnią np. moduł nieruchomości, który pozwala na prowadzenie wielu analiz przestrzennych związanych z gospodarką nieruchomościami, a w powiązaniu z danymi finansowo-księgowymi umożliwia generowanie raportów dotyczących opłat. System wspomaga też m.in. prowadzenie postępowań związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń budowy i rozbiórek.

W zakresie projektu znalazło się nie tylko dostarczenie oprogramowania, obsługującego zarówno wewnętrzny system urzędu, jak i internetowy portal mapowy, ale również nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz usługi wdrożeniowe oraz szkolenia pracowników. Funkcjonujący wcześniej miejski geoportal będzie nadal działał jako narzędzie dla geodetów.

Przetarg na budowę rudzkiego SIP-u, rozstrzygnięty we wrześniu 2014 r., wygrała firma GISPartner z Wrocławia.

Lista większości geoportali polskich samorządów znajduje się na Geoforum.pl w zakładce Geodane

Źródło: UM Ruda Śl., JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama