wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-18| Geodezja, GIS, Software, Instytucje

GUGiK prostuje informacje o Module SDI

W niedawnym liście Waldemara Izdebskiego do użytkowników oprogramowania firmy Geo-System na temat Modułu SDI zawarto szereg nieprawdziwych informacji – twierdzi główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.


GUGiK prostuje informacje o Module SDI

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski zarzucił m.in., że koszty stworzenia Modułu SDI (darmowego oprogramowania dla administracji publicznej) są bardzo wysokie, szczególnie gdy się je porówna z niewielką liczbą wdrożeń. Prezes Geo-Systemu przytoczył tu m.in. przetarg GUGiK-u o wartości 7,2 mln zł. Tyle tylko – podkreśla GGK – że Moduł SDI był tylko częścią tego zamówienia. Koszt jego stworzenia to niecałe 850 tys. zł, resztę pochłonęły prace nad Uniwersalnym Modułem Mapowym. Nieuzasadnione – w ocenie Kazimierza Bujakowskiego – było także powołanie się w liście na inne zamówienie, o wartości 1,6 mln zł. Dotyczyło ono bowiem wyłącznie UMM.

GGK nie zgadza się ponadto na wliczanie do kosztów stworzenia Modułu SDI przetargu na szkolenia z jego obsługi (2,3 mln zł). W jego ramach nie przeprowadzono bowiem żadnych zmian w tym oprogramowaniu. GGK odpiera ponadto zarzut, że szkolenia te były niepotrzebne, bo nie przełożyły się wzrost liczby użytkowników Modułu SDI. Zauważa, że tematem kursu była nie tylko nauka obsługi oprogramowania, ale także podstawowe aspekty informacji przestrzennej i możliwości jej praktycznego wykorzystania.

Kazimierz Bujakowski nie zgadza się ponadto z podaną przez Waldemara Izdebskiego liczbą użytkowników modułu SDI. Prezes Geo-Sytemu twierdzi, że teoretycznie jest ich 21, a praktycznie tylko 6. GGK zauważa natomiast, że podpisano 19 porozumień, które upoważniają do korzystania z Modułu SDI 166 podmiotów. Ponadto planowane jest wdrożenie tego rozwiązania w 249 samorządach województwa mazowieckiego.

Kolejną nieprawdą piśmie Waldemara Izdebskiego jest – w ocenie GGK – stwierdzenie, że Moduł SDI nie wspiera prowadzenia żadnych państwowych rejestrów. „Rolą Modułu SDI nie jest zastąpienie systemów zarządzania takim czy innym rejestrem/zbiorem danych, a publikacja/udostępnianie danych przestrzennych i metadanych w formie usług sieciowych, i zadanie to jest w pełni realizowane” – podkreśla Kazimierz Bujakowski.

Pełna treść sprostowania GUGiK

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@end due Dlaczego twierdzisz, że argumenty Ggk są prawdziwe, a W.Izdebskiego nie? KB dawał już wielokrotnie dowody na to, że jest "nieomylny" i że zawsze się wytłumaczy. Nawet ustawa PGiK działa wg niego cudnie ;-) To nie deszcz Panie GGK...
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
do trolla Co nie zmienia faktu, że przynajmniej w zakresie kosztów W.Izdebski był dalece nieprecyzyjny - delikatnie mówiąc. Ponadto rozesłał to w cały świat - powinien sprostować.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
GGK od jakiegoś czasu przebywa w wirtualnej rzeczywistości w której ośrodki działają "niezwłocznie", układ "2000" panuje nam miłościwie i niepodzielnie, poplamione analogi odpoczywają w archiwach itd. I tak mu dobrze w tym wirtualnym świecie, że NEGUJE wszystkie informacje ze świata rzeczywistego. A my, w świecie realnym NEGUJEMY po pierwsze - licencje, a po następne samego GGK.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS