wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-17| Geodezja, Prawo

Czy mierniczy górniczy podzieli nieruchomość?

Czy jako mierniczy górniczy posiadający uprawnienia nadane przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego mogę wykonywać prace geodezyjne i kartograficzne (np. podziały nieruchomości, mapy do celów projektowych, mapy do celów prawnych)? – pyta Czytelnik miesięcznika GEODETA. Odpowiedź przygotowaną przez Grzegorza Ninarda, radcę prawnego, zastępcę dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, publikujemy w czerwcowym wydaniu GEODETY.


Czy mierniczy górniczy podzieli nieruchomość?
Zwracam uwagę – kontynuuje Czytelnik – iż geodeci (posiadający uprawnienia z zakresu 1 – pomiary sytuacyjno-wysokościowe) zostali dopuszczeni – w myśl zapisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze – do wykonywania zadań mierniczego górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych mimo zupełnie innych wymogów formalnoprawnych, zakresu wiedzy i tym samym kompetencji. Zapis ten budzi pewnego rodzaju wątpliwości co do zgodności z konstytucją, o czym świadczy opinia Biura Analiz Sejmowych. Jednak uchwalone w roku 2011 Prawo geologiczne i górnicze jest aktem obowiązującym.
Uzasadniona wydaje się więc pewnego rodzaju rekompensata dla mierniczych górniczych w postaci możliwoś­ci wykonywania prac geodezyjno-kartograficznych z zakresu 1 i 2 i tym samym uznanie ich uprawnień za wystarczające. Czy można zatem przyjąć, iż w świetle art. 11 Pgik jako mierniczy górniczy mam prawo wykonywania ww. prac? – konkluduje Czytelnik.

Na pytanie Czytelnika można odpowiedzieć krótko i długo – rozpoczyna swój artykuł Grzegorz Ninard. – Odpowiedź krótka jest prosta: jako mierniczy górniczy nie ma on prawa wykonywania prac geodezyjno-kartograficznych objętych uprawnieniami zawodowymi z zakresu 1 i 2. Żaden przepis – ani ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, ani ustawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wskazuje, że prace geodezyjne objęte obowiązkiem posiadania uprawnień z zakresu 1 i 2 mogą być przez niego wykonywane.

Odpowiedź długa tak prosta już nie jest. Na wstępie należy zaznaczyć, że problem indywidualnych uprawnień do wykonywania określonych prac geodezyjnych lub kartograficznych nie wiąże się bezpośrednio z art. 11 Pgik. Przepis ten definiuje pojęcie „wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych” jako podmiotu organizującego i przeprowadzającego określone prace, ale nie jako osoby bezpośrednio je wykonującej. Pojęciu „wykonawcy” art. 11 Pgik nadaje zatem odmienne znaczenie, niż wynikałoby to z języka potocznego.

Postawione przez Czytelnika pytanie dotyczy zagadnienia związanego z posiadaniem osobistych uprawnień do wykonywania prac geodezyjnych lub kartograficznych, czyli z instytucją uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Rozróżnienie to znalazło w Pgik także swoje odbicie terminologiczne. Ustawa posługuje się bowiem równolegle pojęciami „wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych” oraz „osoby wykonującej prace geodezyjne i kartograficzne”...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

W czerwcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB
• Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi
• Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan Grzechnik podpowiada, jak być: geodetą, rzeczoznawcą majątkowym, zarządcą nieruchomości, pośrednikiem i doradcą dla właścicieli nieruchomości
Wątpliwości na tle wydzielenia działek pod drogi – przypadki z praktyki sądowej opisuje sędzia Magdalena Durzyńska
• Przypadki chodzą po ludziach, czyli czy warto ubezpieczyć firmę geodezyjną
• Przegląd szkół kształcących w zawodzie technik geodeta
+ Kupon rabatowy na zakup książek, sprzętu i oprogramowania geodezyjnego oraz zdjęć lotniczych (sponsorzy: Geomax, Geopryzmat, Geo-System, MGGP Aero)

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
naruszenie równości podmiotów wobec prawa ... Poza dyskusją jest, iż obecne uregulowania prawne dopuszczające geodetów do kopalń odkrywkowych są niezgodne z konstytucją. Taka też była jedna z opinii wykonana na zlecenie BAS (biuro analiz sejmowych) w roku 2011. Powodów niezgodności jest kilka; m.in. brak odpowiedzialności i sankcji względem geodetów wykonujących prace w ruchu zakładu górniczego (Prezes WUG nie ma możliwości zawieszenia uprawnień geodecie), niezgodność w zakresie wymogów naukowych i zawodowych itd. Sprzeczność z ustawą zasadniczą możliwa jest do wyeliminowania tylko na dwa sposoby: albo uchylenie tych przepisów albo zrównoważenie uprawnień, tj. uzyskanie uprawnień mierniczego górniczego uprawnia do wykonywania prac geodezyjnych z zakresu 1,2 i 4.
 1 
odpowiedz zgłoś
czy uprawniony geodeta... z pierwszym zakresem zna np. tematykę konturow eksploatacyjnych na Odkrywkowym ZG, kto wydaje decyzję o zmianie konturu eksploatacji? Gdzie można sprawdzić jakie są maksymalne kąty nachylenia i wysokości pięter eksploatacyjnych i od czego one zależą? Jak dzielą się mapy zakładu górniczego? Co to filar górniczy i jak się go wyznacza? Co to teren a co obszar górniczy? Co to ksiązka uwag? Czy mogę z jedynką się tam "wpisac"? Czy 1-wicze znają odpowiedzi na te pytania, pierwsze z brzegu najbardziej podstawowe na uprawnienia mierniczego górniczego? Odpowiedź prosta-nie, bo ta wiedza nie jest weryfikowana na egzaminie na geodetę uprawnionego. Pomierzyc to technik może tylko tu trzeba wiedziec co się mierzy i jak, by nie narobić problemów w razie kontroli oug lub wug, a geodeta uprawniony z jedynką piszący, ze OZG to tylko "mały lub duży dół" udowadnia swoją wiedzę w zakresie pomiarów i sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej. No cóż takie to teraz mamy prawo uchwalane w Polsce.
 2 
odpowiedz zgłoś
duże i małe doły Dla specjalistów geodetów, którzy nie mają pojęcia o "dużym i małym dole": roboty na "jedynce" też można spłycić do robienia "klik" na gpsie i wykreślaniu kresek na mapie, potem super zadanie polegające na składaniu ciągle podobnego operatu u Pani Krysi. Piszę zaczepnie, bo jeżeli ktoś nie zna się na innych uprawnieniach to lepiej niech nie piszę i nie spłyca tematu. Absurd polega na tym: uprawnienia mierniczego górniczego nadaję Prezes WUG i on je może odebrać na 2 lata. A co z niesfornym geodetą z "jedynką" może zrobić Prezes WUG na odkrywce? Nic.... bo nie on nadawał uprawnienia.
 1 
odpowiedz zgłoś
a dlaczego by nie mogło tak być? Przecież każdy broni swojego. Ustawodawca z dnia na dzień uznał o dodaniu na rynek do grupy około 400 osób uprawnionych (mierniczych górniczych) około 20 000 uprawnionych z "jedynką". Nie została tutaj zachowana równowaga. Nie zostały zrównane uprawnienia w drugą stronę. Logika wskazuję, że należałoby do PGiK dodanie w ramach "jedynki" mierniczych górniczych. Rynek spokojnie by wchłonął te kilkaset osób, a potem sam zweryfikował słabe ogniwa. Jaki jest sens robienia uprawnień mierniczych?: Np. studia inż. z geodezji i 4 lata praktyki w zakładzie górniczym, najszybszy wariant to mgr inż. z geodezji górniczej i 2 lata praktyki. Przecież można mieć to samo, a nawet więcej, robiąc uprawnienia po technikum geodezyjnym. Autor artykułu z zakresem 2 to już poleciał. Nikt ze znanych mi mierniczych górniczych nie wspominał o zasadności nadawania dla nich uprawnień z zakresu 2.
odpowiedz zgłoś
Żeby kierować taksówką też trzeba mieć uprawnienie, bez nich jakość usług poleci na łeb na szyję. Każdy broni swojego.
 2 
odpowiedz zgłoś
...nie wspominając o tym, że odkrywka to duży dół. Nic poza tym. Masy liczyć może każdy. Problem zapewne pojawia się POD ziemią. Dlatego też mowa jest o "mierniczym GÓRNICZYM". Dół, duży czy mały, potrafi pomierzyć chyba każdy z "powierzchniowców". O IIgim zakresie nie będę wspominał, bo to chyba jakiś żart.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
jesli by to miała byc (!) jakas rekompensata to niby czemu za 1 zakres mierniczy chce od razu 1 i 2 -tego nie rozumiem.A merytorycznie przeciez 1 a 2 dwójka to nie 1szy i 2gi stopien tego samego wtajemniczenia, to rózny asortyment robót.I tyle na ten temat
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS