wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-03-04| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

ENVISAT zapowiada nadejście zjawiska La Niña


Pomiar różnic wysokości pomiędzy powierzchnią zachodniego i wschodniego Pacyfiku wykonany altimetrem satelity ENVISAT zapowiada, że nadchodzi La Niña - młodsza siostra zjawiska atmosferycznego zwanego El Niño. Altimetr radarowy (RA-2) ENVISATA generuje 1800 impulsów radarowych na sekundę w kierunku Ziemi; mierzy czas powrotu odbitego sygnału z dokładnością do nanosekundy i oblicza precyzyjnie odległość do powierzchni oceanu. Każdego tygodnia RA-2 dodaje nowe klatki do filmu przedstawiającego obraz Pacyfiku.
Setki lat temu rybacy u zachodnich wybrzeży Peru zauważyli, że cyklicznie, w porze Bożego Narodzenia, wody oceanu ocieplają się, a wraz z tym zanikają ryby. Zjawisko nazwali El Niño (chłopczyk, Dzieciątko Jezus). Jego przyczyną są masy ciepłych wód z zachodniego Pacyfiku, które kierują się na wschód, wypierając tam wody zimniejsze, bogate w składniki pokarmowe. Prądy w Oceanie Spokojnym przeciwne do El Niño nazwano La Niña (dziewczynka), przynoszą one równie wielkie zmiany pogody jak El Niño; w miejscach, gdzie były powodzie, następuje susza, a łagodne zimy zastępują srogie. Więcej na stronie ESA.

geodezja

ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt