wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-17| GIS

Mapa w służbie społeczeństwu

Pod takim hasłem 30 maja w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się sesja naukowa, którą zorganizowano w ramach obchodzonego Międzynarodowego Roku Mapy.


Mapa w służbie społeczeństwu

Sesję otworzyła dr hab. Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska (UG), witając przybyłych gości, słuchaczy oraz autorów referatów. Spotkanie podzielono na dwa panele referatowe. Pod hasłem „Renesans mapy w społeczeństwie informacyjnym” swoje wystąpienie zaprezentował dr hab. Marek Baranowski (IGiK), członek Krajowego Komitetu Obchodów Międzynarodowego Roku Mapy i przewodniczący Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. O języku mapy mówił natomiast kierownik Pracowni Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego dr inż. Pavel Neytchev. W kolejnych wystąpieniach prezentowano przydatność map tematycznych w nawigacji i lotnictwie. O tym, czym jest mapa dla nawigatora mówił dyrektor Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej prof. Andrzej Felski. Mapy w nawigacji lotniczej omówił Patryk Duda, przedstawiciel firmy Jeppsen. Panel zakończyła prezentacja wygłoszona przez dr Marię Pelczar pt. „Atlasy i mapy morskie w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN” przygotowana przez Annę Wytyk z Biblioteki Gdańskiej PAN.

W trakcie przerwy uczestnicy sesji naukowej mieli możliwość obejrzenia wystawy, która prezentowała części eksponatów z wystawy Biblioteki Gdańskiej PAN „Mapa i jej historia” oraz mapy z zasobów Instytutu Geografii UG. Głównym celem ekspozycji było ukazanie różnorodnej treści i formy jej prezentacji na dawnych i współczesnych mapach.Część druga spotkania rozpoczęła się wystąpieniem pt. „Mapy turystyczne – przewodnik turysty” Benedykta Wojcieszaka, dyrektora w firmie Instytut Edukacji Pedagogicznej w Gdańsku, przedstawiciela Pomorskiego Porozumienia Oddziałów PTTK w Gdańsku. Kierownik Zakładu Geoekologii Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Zbigniew Zwoliński zaprezentował koncepcję cyfrowych map geomorfologicznych i ich zastosowanie. Mirosław Miętus, dyrektor Instytutu Geografii WOiG Uniwersytetu Gdańskiego omówił zagadnienia związane z mapą w meteorologii i klimatologii. „Mapy tematyczne jako źródło informacji o środowisku geograficznym” to z kolei temat wystąpienia dr hab. Joanny Fac-Benedy, przedstawicielki Katedry Hydrologii Instytutu Geografii UG. Wiedzę o mapach leśnych w referacie „Czym jest mapa dla leśnika?” zaprezentował Wojciech Pardus, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Ostatni referat w sesji pt. „Rola współczesnych aplikacji kartograficznych na przykładzie Internetowego Atlasu Województwa Kujawsko-Pomorskiego” przedstawił dr hab. Zenon Kozieł Kierownik Katedry Geomatyki i Kartografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w trakcie której omawiano rolę i znaczenie mapy we współczesnym społeczeństwie, które bardzo często definiuje się jako „społeczeństwo internetowe” korzystające na co dzień z aplikacji mapowych. Jednak umiejętność czytania, a co za tym idzie posługiwania się mapami, zwłaszcza tymi w formie drukowanej, nadal stanowi niezbędne kompendium wiedzy każdego obywatela. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe posługiwanie się mapami w formie cyfrowej czy też aplikacyjnej. Sesja naukowa zakończyła się konkluzją, iż map papierowych nie można deprecjonować, co więcej, można mówić o ich renesansie we współczesnym społeczeństwie.

Patronat honorowy nad sesją objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek oraz dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Waldemar Surosz. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło „Radio Gdańsk”, portal internetowy „Geoforum” oraz „Gazeta Uniwersytecka”. Kierownictwo naukowe nad sesją sprawowała dr hab. Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska. Inicjatorem zorganizowania sesji była Pracownia Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej, a organizatorem Katedra Limnologii (KL) Instytutu Geografii WOiG UG, do której przypisana jest ta pracownia, a także Polskie Towarzystwo Geograficzne (PTG) oraz Pomorskie Porozumienie Oddziałów PTTK w Gdańsku. Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył dr Pavel Neytchev (PTiSIG), który współpracował z trzema wiceprzewodniczącymi: dr. Włodzimierzem Golusem (KL), Jackiem Barańczukiem (KL) oraz Maciejem Markowskim (KL). Sponsorami sesji byli: dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Jeppesen Poland Sp. z o.o. i firma SMART z Gdyni.

Wśród zaproszonych gości byli naukowcy z różnych ośrodków akademickich z całej Polski, jak również osoby które na co dzień korzystają z map, z nimi pracują, bądź też je tworzą. Z ramienia marszałka województwa pomorskiego w sesji uczestniczyła dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Marta Chełkowska, a władze Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali: prodziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG dr hab. Dariusz Borowiak oraz dyrektor Instytutu Geografii UG prof. Mirosław Miętus.

Maciej Markowski (Katedra Limnologii UG)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No i jak tam, panocki? Było coś o OSM? Czy tylko same fachowe podmioty ekscytujące się tym, jakie to wspaniałe mapy robią "dla społeczeństwa"?
 1 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS