Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-06-17| Geodezja, Instytucje, Imprezy

Wielu chętnych i dużo zabawy: zakończył się XL Rajd Geodetów

Jubileuszowy XL Rajd Geodetów pod honorowym patronatem głównego geodety kraju zorganizowany przez Zarząd Oddziału SGP w Warszawie odbył się w dniach 29-31 maja w Spale.


Wielu chętnych i dużo zabawy: zakończył się XL Rajd Geodetów <br />
Puchar GGK odbierają przedstawicielki Klubu Geodety SGP Warszawa
Puchar GGK odbierają przedstawicielki Klubu Geodety SGP Warszawa

Rajd wzbudził bardzo duże zainteresowanie środowiska geodezyjnego, co spowodowało, że organizatorzy mogli zapewnić udział tylko 140 osobom zgłoszonym w pierwszej kolejności, a pozostałym chętnym odmówili z powodu braku miejsc w ośrodku (odbywały się w nim równocześnie inne, zarezerwowane imprezy). Było to dla organizatorów tym bardziej przykre, gdyż nie starczyło miejsc m.in. dla młodzieży z techników geodezyjnych w Żelechowie, Łodzi oraz Radomiu, która zbyt późno zgłosiła chęć udziału w Rajdzie.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał kierownik rajdu Zdzisław Dworakowski, pełniący również funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego SGP. Na wstępie powitał Janusza Łopaciuka – wiceprezesa Zarządu Głównego SGP i Włodzimierza Kędziorę – sekretarza generalnego SGP i prezesa Zarządu Oddziału SGP w Warszawie, Dariusza Pręgowskiego – geodetę powiatu warszawskiego zachodniego i wiceprezesa Zarządu Oddziału w Warszawie, Sławomira Tarkowskiego – wiceprezesa Zarządu Oddziału SGP w Warszawie, Małgorzatę Plewkę – geodetę powiatowego w Węgrowie, ekipę z Oddziału SGP w Białymstoku uczestniczącą po raz pierwszy w Rajdzie oraz wszystkich przybyłych licznie uczestników. Następnie przedstawił krótką historię odbytych rajdów geodetów, wymienił ich organizatorów na przestrzeni lat oraz wspomniał weteranów Rajdu, także tych którzy już od nas odeszli. W dalszej kolejności poprosił o zabranie głosu Janusza Łopaciuka, który życzył zebranym wspaniałej zabawy, niezapomnianych wrażeń i dobrej rywalizacji na rajdowych szlakach. Następnie głos zabrał Włodzimierz Kędziora, życząc wszystkim również dobrej zabawy i owocnej rywalizacji na trasach rajdowych.

Potem nastąpiła rejestracja drużyn i losowanie numerów startowych. Do rywalizacji przystąpiło 18 ekip. Start do etapu nocnego nastąpił o godz. 21:30 z terenu ośrodka. Każda drużyna startująca w odstępach 2-minutowych otrzymała opis trasy do przejścia i szkic trasy etapu nocnego (bez skali). Średnia prędkość marszu była określona na 3 km/godz. oraz zaznaczono, że trasa marszu wiedzie tylko „w prawo”. Z terenu ośrodka należało wyruszyć w kierunku południowym do odległej o 0,17 km drogi biegnącej wzdłuż ogrodzeń w kierunku zachodnim. Następnie przejść tą drogą dalsze 0,78 km. Dalej nie dało się już pójść i należało skręcić w prawo, by po przejściu kolejnych 380 metrów znaleźć się na rozwidleniu dróg. Wybierają drogę odchodzącą lekko w prawo, mając po prawej ogrodzenie działki i po przejściu kolejnych 0,38 km, należało wejść na asfaltową ulicę. W tym miejscu trzeba było skręcić ponownie w prawo i przejść kolejne 50 metrów po asfalcie. Po czym znów skręcić w prawo w leśną ścieżkę i nie zbaczając z niej, idąc cały czas prosto, dojść do ośrodka, gdzie znajdowała się meta. Na trasie były ukryte dwa punkty kontrolne, na których trzeba było się zameldować i uzyskać na karcie potwierdzenie ich zaliczenia.

Po ukończeniu nocnego etapu i krótkiej przerwie na przebranie się rajdowicze poszli bawić się na salę taneczną. Trzeba przyznać, że zabawa była udana, bo najwytrwalsi bawili się do czwartej nad ranem. Po krótkiej drzemce, obudził nas piękny, słoneczny dzień. Po zjedzeniu śniadania, drużyny przewożono sukcesywnie autokarem do lasu na punkt startu etapu dziennego.

Trasę etapu dziennego liczącą ok. 10 kilometrów należało pokonać jednostajnym marszem z wyznaczoną prędkością 3,6 km/godz. Każda drużyna otrzymała opis trasy do przejścia wraz z załączoną mapą w skali 1:25 000. Wyznaczono dodatkowy czas 5 minut na wniesienie punktów trasy na mapę oraz 2 minuty na wykonanie zadań geodezyjnych. Wskazane punkty od 1 do 12 pokazywały miejsca, które należało przejść po kolei na trasie etapu i wkreślić je na załączoną mapę. Część punktów określona została współrzędnymi geodezyjnymi (oś X skierowana na północ – oś Y skierowana na wschód), dla innych punktów ich lokalizacja opisana została w uwagach (np. pkt. 7 – mostek na rzece Gać).

Na trasie należało spodziewać się także „zawodowego” egzaminu. Na czym on polegał? We wskazanym przez organizatora miejscu znajdowała się grupa ponumerowanych i oznakowanych drzew i palików. Egzamin przewidywał: określenie odległości między wskazanymi punktami oraz określenia kąta utworzonego przez wskazane punkty (metodą „na oko”).

Wykonywanie pomiarów – obliczanie wyników

Po krótkiej przerwie na obiad, rozpoczęto zawody sportowe: mecze w siatkówkę, rozgrywki w ping-ponga, pomiar dwóch odległości metodą „stopową”. Zaś wieczorem odbyło się wspólne biesiadowanie z pieczeniem kiełbasek w ognisku, wokół którego tańczono przy muzyce mechanicznej. Wiele osób wytrwało przy stołach, rozmowach, toastach i tańcach do rana, kiedy wstawała jutrzenka zapowiadając pogodną i słoneczną niedzielę.

W ostatnim dniu Rajdu rozegrane zostały finałowe mecze w siatkówkę i ping-ponga oraz przeprowadzono konkurencję rzutów do tarczy i w kręgle. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych konkurencji. Jak zwykle, było dużo emocji, wspaniałego dopingu, śmiechu i dobrej zabawy. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach Rajdu, dla których przygotowano turniej gry w kręgle, rzuty do tarczy i bieg na czas (odcinek 50 m na trawie).

Po zakończonej rywalizacji z niecierpliwością oczekiwano na poobiednie ogłoszenie wyników. Ostatecznej klasyfikacji dokonano w kategorii: drużynowej, instytucji i poszczególnych konkurencji sportowych.

Kierownik Rajdu Zdzisław Dworakowski przed ogłoszeniem wyników wyraził słowa podziękowania za organizację i przeprowadzenie Rajdu członkom Komitetu Organizacyjnego: w szczególności Danucie Brzezińskiej, a także Krzysztofowi Dworakowskiemu, Stanisławowi Grodzickiemu, Jerzemu Kosteckiemu i Ewie Sawickiej. Na wstępie zakomunikował, że w tym roku ogłoszenia wyników rozpoczniemy od wręczenia medali i nagród naszym najmłodszym uczestnikom. Z ramienia organizatorów odczytania wyników dokonała Ewa Sawicka, a nagrody wręczyła Danuta Brzezińska. Za zajecie I, II i III miejsca w poszczególnych konkurencjach dziecięcych zwycięzcy otrzymali złote, srebrne i brązowe medale oraz zestawy upominkowe ufundowane przez firmę „Majewski i Spółka” z Pruszkowa (d. Fabryka Ołówków) oraz przez geodetę powiatowego z Węgrowa. Na koniec wręczono dzieciom dyplomy za zdobyte miejsca w klasyfikacji ogólnej:
I miejsce – Julianka Pręgowska,
II miejsce – Ewa Bińkowska,
III miejsce – Maja Sienkiewicz,
IV miejsce – Maks Kula.

Następnie kierownik rajdu przeszedł do ogłoszenia wyników w poszczególnych konkurencjach sportowych. W kategorii konkurencji sportowych klasyfikowano trzy drużyny z najlepszymi wynikami. Drużynie zajmującej pierwsze miejsce wręczono symboliczną statuetkę z emblematem danej konkurencji. Czołowe miejsca zajęły drużyny:

Siatkówka
I miejsce „Jeżyki” – Technikum Geodezyjne w Warszawie,
II miejsce „Wilczki” – CODGiK Warszawa,
III miejsce równolegle „Fanaberie” i „Przed Świtem” – TRZYSO.

Ping-pong
I miejsce „Fanaberie” – TRZYSO,
II miejsce „Paczka Rudiego” Koło SGP w Legionowie,
III miejsce „Sokoły” – Konsorcjum geodetów Węgrów, Siedlce, Sokołów Podlaski.

Pomiar odległości
I miejsce „GeoAnarchia 1” – Klub Geodety SGP Warszawa,
II miejsce „Optymiści”,
III miejsce „GeoAnarchia 2” – Klub Geodety SGP Warszawa.

Kręgle
I miejsce „Drużyna RO” – Technikum Geodezyjne w Warszawie,
II miejsce „Paczka Rudiego” Koło SGP w Legionowie,
III miejsce „Sokoły” – Konsorcjum geodetów Węgrów, Siedlce, Sokołów Podlaski.

Rzuty do tarczy
I miejsce „Gang Rudiego” Koło SGP w Legionowie,
II miejsce „Optymiści” ,
III miejsce „Przed Świtem” – TRZYSO.

Zdzisław Dworakowski poprosił Danutę Brzezińską o odczytanie wyników w kategorii klasyfikacji drużynowej. W kategorii drużyn sklasyfikowanych zostało 18 zespołów. O zajętym miejscu decydowała suma punktów z etapu nocnego i dziennego oraz ze wszystkich konkurencji sportowych.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – „Fanaberie” – TRZYSO (76 pkt.),
II miejsce – „GeoAnarchia 2” – Klub Geodety SGP Warszawa (74 pkt.),
III miejsce – „Paczka Rudiego” Koło SGP w Legionowie (73 pkt.),
IV miejsce – „GeoAnarchia 1” – Klub Geodety SGP Warszawa (72 pkt.),
V miejsce – „Sokoły” – Konsorcjum geodetów Węgrów, Siedlce, Sokołów Podlaski (69 pkt),
VI miejsce – „Optymiści” – (68 pkt.),
VII miejsce – „Drużyna RO” – Technikum Geodezyjne w Warszawie (64 pkt.),
VIII-IX miejsce „Białe Misie” – SGP Białystok (63 pkt.),
VIII-IX miejsce – „Przed Świtem” – TRZYSO (63 pkt.),
X miejsce – „Wilczki” – CODGiK Warszawa (62 pkt.),
XI miejsce – „Orły” – Konsorcjum geodetów Węgrów, Siedlce, Sokołów Podlaski (54 pkt.),
XII miejsce – „Delta Szwadron” – Technikum Geodezyjne w Warszawie (52 pkt.),
XIII miejsce – „19199” – TRZYSO (51 pkt.),
XIV miejsce – „Przypadek” (50 pkt.),
XV miejsce – „Gang Rudiego” Koło SGP w Legionowie (45 pkt.),
XVI miejsce – „Jeżyki” – Technikum Geodezyjne w Warszawie (44 pkt.),
XVII miejsce – „Wódogrzmoty” – Technikum Geodezyjne w Warszawie (36 pkt),
XVIII miejsce – „Spałaszowani” – CODGiK Warszawa (29 pkt.).

Każda drużyna otrzymała do podziału upominki przekazane od głównego geodety kraju oraz zestawy upominkowe ufundowane przez Firmę „Majewski i Spółka” z Pruszkowa. W kategorii instytucji sklasyfikowanych zostało 9 podmiotów. O kolejności miejsca decydowała suma punktów dwóch najlepszych drużyn z danego podmiotu (instytucji). Do szóstego miejsca włącznie dla zwycięzców czekały puchary. Przyjemność odczytania wyników pozostawił sobie Zdzisław Dworakowski jako kierownik rajdu.

Klasyfikacja instytucji:
I miejsce i Puchar Głównego Geodety Kraju Klub Geodety – SGP Warszawa (146 pkt. pkt.),
II miejsce i Puchar Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich – TRZYSO (139 pkt.),
III miejsce i Puchar Geodety Województwa Mazowieckiego – Konsorcjum geodetów Węgrów, Siedlce, Sokołów Podlaski (123 pkt.),
IV miejsce i Puchar Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Koło SGP w Legionowie (118 pkt.),
V miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Pruszków – Technikum Geodezyjne w Warszawie (116 pkt.),
VI miejsce i Puchar Prezesa Oddziału SGP w Warszawie – CODGiK Warszawa (29 pkt.),
VII miejsce – „Optymiści” (68 pkt.),
VIII miejsce – SGP Białystok (63 pkt.),
IX miejsce – „Przypadek” (50 pkt.).

Zamykając Rajd Geodetów, Zdzisław Dworakowski w imieniu własnym i organizatorów podziękował wszystkim uczestnikom za aktywny udział, koleżeńską rywalizację i pozostawanie w dobrym nastroju. Podkreślił również, że głównym finansowym sponsorem tegorocznego Rajdu Geodetów był Zarząd Oddziału SGP w Warszawie. Wyraził nadzieję, że organizacja rajdu spełniła oczekiwania uczestników i że w przyszłości będzie można przyjąć wszystkich chętnych na Rajd. Zaproponował, aby na pożegnanie odśpiewać Hymn Geodetów. Na zakończenie rajdowicze zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Ewa Sawicka (zdjęcia ze zbiorów Zbigniewa Ogrodowskiego)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS