Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-17| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

Jak zarządzać danymi przestrzennymi z narzędziami Bentleya?

Rozproszone bazy, ogromne pliki w wielu formatach i standardach, różne wersje danych – o tym, jak narzędzia firmy Bentley Systems pozwalają radzić sobie z tymi coraz powszechniejszymi problemami, można było dowiedzieć się na seminarium dla administracji publicznej, które odbyło się wczoraj (16 czerwca) w Warszawie.


Jak zarządzać danymi przestrzennymi z narzędziami Bentleya?

Na przykładzie projektu helsińskiego ratusza Timo Tuukannen, dyrektor rozwiązań dla administracji w Beneltey Systems przekonywał, że coraz popularniejsze modelowanie informacji o budynkach to nie format danych, produkt, model czy nawet technologia, ale zespół procesów. Urząd ten zlecił wykonanie modelu 3D stolicy Finlandii, który wprawdzie kosztował około 900 tys. euro, ale – jak oszacował sam ratusz – rocznie pozwala zaoszczędzić nawet 4 mln euro. Kluczem do sukcesu było tu nie tylko opracowanie samego modelu – przekonywał Tuukannen – ale także wypracowanie narzędzi do ich aktualizacji i zarządzania. Wykorzystano do tego celu m.in. zapis modeli do uniwersalnego standardu Bentleya i-model oraz oprogramowanie ProjectWise do zarządzania danymi w projekcie.

Uczestnicy seminarium mieli także okazję zapoznać się z narzędziami Bentleya do pracy z modelami 3D w otwartym standardzie CityGML, w tym problemami, jakie mogą wyniknąć przy ich eksporcie i imporcie. Pokazano ponadto możliwości oprogramowania Acute3D, którego producenta firma Bentley Systems nabyła na początku tego roku. Zapewnia ono nowe możliwości generowania trójwymiarowej chmury punktów, niedostępne dotychczas w portfolio Bentleya. By wygenerować tego typu dane, wystarczy posiadać fotografie danego obiektu wykonane z różnych ujęć, nawet za pomocą prostego aparatu.

Krajowym akcentem seminarium była prezentacja krajowej edycji aplikacji Bentley Map. Jej pierwszą, wstępną wersję prezentowano w zeszłym roku, teraz dostępne jest już wydanie końcowe, gotowe do pobrania dla subskrybentów usługi SELECT. Wyróżnia się nie tylko przetłumaczeniem interfejsu użytkownika na język polski, ale przede wszystkim dostosowaniem oprogramowania do rozporządzeń wykonawczych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za pomocą polskiej edycji Bentley Map można więc importować, eksportować i edytować dane z państwowych rejestrów, a także generować standardowe opracowania kartograficzne. Jak zapewniali na wczorajszym seminarium przedstawiciele Bentley Systems Polska, aplikacja będzie systematycznie rozwijana, w tym dostosowywana do zmieniających się przepisów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS