|2015-06-17|
Geodezja, GIS, Software, Imprezy
Jak zarządzać danymi przestrzennymi z narzędziami Bentleya?
Rozproszone bazy, ogromne pliki w wielu formatach i standardach, różne wersje danych – o tym, jak narzędzia firmy Bentley Systems pozwalają radzić sobie z tymi coraz powszechniejszymi problemami, można było dowiedzieć się na seminarium dla administracji publicznej, które odbyło się wczoraj (16 czerwca) w Warszawie.
Na przykładzie projektu helsińskiego ratusza Timo Tuukannen, dyrektor rozwiązań dla administracji w Beneltey Systems przekonywał, że coraz popularniejsze modelowanie informacji o budynkach to nie format danych, produkt, model czy nawet technologia, ale zespół procesów. Urząd ten zlecił wykonanie modelu 3D stolicy Finlandii, który wprawdzie kosztował około 900 tys. euro, ale – jak oszacował sam ratusz – rocznie pozwala zaoszczędzić nawet 4 mln euro. Kluczem do sukcesu było tu nie tylko opracowanie samego modelu – przekonywał Tuukannen – ale także wypracowanie narzędzi do ich aktualizacji i zarządzania. Wykorzystano do tego celu m.in. zapis modeli do uniwersalnego standardu Bentleya i-model oraz oprogramowanie ProjectWise do zarządzania danymi w projekcie.
Uczestnicy seminarium mieli także okazję zapoznać się z narzędziami Bentleya do pracy z modelami 3D w otwartym standardzie CityGML, w tym problemami, jakie mogą wyniknąć przy ich eksporcie i imporcie. Pokazano ponadto możliwości oprogramowania Acute3D, którego producenta firma Bentley Systems nabyła na początku tego roku. Zapewnia ono nowe możliwości generowania trójwymiarowej chmury punktów, niedostępne dotychczas w portfolio Bentleya. By wygenerować tego typu dane, wystarczy posiadać fotografie danego obiektu wykonane z różnych ujęć, nawet za pomocą prostego aparatu.
Krajowym akcentem seminarium była prezentacja krajowej edycji aplikacji Bentley Map. Jej pierwszą, wstępną wersję prezentowano w zeszłym roku, teraz dostępne jest już wydanie końcowe, gotowe do pobrania dla subskrybentów usługi SELECT. Wyróżnia się nie tylko przetłumaczeniem interfejsu użytkownika na język polski, ale przede wszystkim dostosowaniem oprogramowania do rozporządzeń wykonawczych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za pomocą polskiej edycji Bentley Map można więc importować, eksportować i edytować dane z państwowych rejestrów, a także generować standardowe opracowania kartograficzne. Jak zapewniali na wczorajszym seminarium przedstawiciele Bentley Systems Polska, aplikacja będzie systematycznie rozwijana, w tym dostosowywana do zmieniających się przepisów.
JK
|