wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-17| GNSS

Jak aplikacje Galileo Masters podbijają rynki

Zastanawiasz się nad swoim pomysłem na konkurs Galileo Masters 2015? Szukasz dziedzin, w których może być wykorzystana nawigacja satelitarna? W celu inspiracji organizatorzy przedstawiają przegląd zwycięskich aplikacji z poprzednich edycji konkursu.


Jak aplikacje Galileo Masters podbijają rynki

Precyzyjne rolnictwo
Połączenie globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) i systemów informacji geograficznej (GIS) sprawiło, że możemy dziś mówić o stopniowym wdrażaniu precyzyjnego rolnictwa. Technologia pozwoliła osiągnąć najefektywniejszą do tej pory analizę danych geoprzestrzennych.

Intelligent Precision Farming to zwycięski projekt z brytyjskiej edycji konkursu w 2014 r., w ramach którego zaproponowano system umożliwiający planowanie położenia gospodarstw i mapowanie pól, pobieranie próbek gleby czy nawigowanie ciągników.

Korzystając z Intelligent Precision Farming, rolnicy nie mają problemów z użytkowaniem swoich maszyn w czasie niekorzystnych warunków pogodowych, tj. w deszczu, mgle czy o zmroku. Ponadto zidentyfikowane obszary o uszkodzonych plonach można zabezpieczyć dokładną ilością środków chemicznych, oszczędzając przy tym czas i pieniądze rolników.

Nawigacja rowerowa
Wydawać by się mogło, że w domenie komunikacji miejskiej uczyniono już niemal wszystko. Nic jednak bardziej mylnego. Twórcy aplikacji BikeCityGuide i jednocześnie zwycięzcy austriackiej edycji konkursu w 2012 r. udowodnili, że istnieje wciąż duże pole manewru.

Austriacy zaproponowali prostą aplikację rowerową umożliwiającą wytyczenie trasy podczas jazdy na rowerze. W porównaniu do innych nawigacji BikeCityGuide proponuje trasy wiodące przez ścieżki rowerowe, a w przypadku ich braku, przez rzadziej uczęszczane drogi. Aplikacja jest dostępna w AppStore i Google Play.

Dzięki prostej instalacji na telefon możemy szybko dotrzeć do celu, omijając zatłoczone od samochodów miejsca. Menu aplikacji zapewnia przede wszystkim nawigację rowerową. W opcjach znajdują się także licznik rowerowy i zwiedzanie najciekawszych zabytków w okolicy. Warto wspomnieć, że dostępne są wygodne uchwyty, który zabezpieczają telefon w czasie jazdy.

Ratownictwo
W 2014 r. międzynarodową edycję Galileo Masters wygrał bawarski zespół, który zaproponował wykorzystanie architektury sieciowej. Technologia umożliwia zmniejszenie wymiarów odbiorników Galileo z jednoczesną większą precyzją usług PRS (Public Regulated Service).

System został skonstruowany dla służb ratunkowych: policji, straży pożarnej czy ratowników medycznych. Koncepcja przyczyniła się do znacznego obniżenia kosztów korzystania z systemu PRS.

Poza 20 tys. euro nagrody głównej bawarski zespół zwyciężył w regionalnej edycji oraz uzyskał nagrodę specjalną European Satellite Navigation Competition, ufundowaną przez niemieckiego ministra infrastruktury i transportu oraz ministra gospodarki.

“Sportowy Kinexon”
Kinexon to zwycięska aplikacja z 2013 r., która pozwala monitorować sportowców z dużą dokładnością. Niemieccy naukowcy zaproponowali rozwiązanie składające się z małego sensora Kinexon Cell przytwierdzonego do sportowca lub do wykorzystywanego przez niego sprzętu.

Sensor w urządzeniu umożliwia zmierzenie dokładnej pozycji zawodnika oraz pracy jego organizmu. Dopełnieniem instrumentu jest aplikacja, która przechowuje dane pochodzące z urządzenia oraz poddaje je analizie. Wszystkie dane gromadzone są w chmurze, co umożliwia korzystanie z narzędzia poprzez urządzenia mobilne.

Aplikacja Kinexon może znaleźć zastosowanie w wielu sportowych dyscyplinach, tj. tenisie, piłce nożnej czy futbolu amerykańskim. Dużym atutem Kinexona jest opcja monitoringu wysiłku zawodników, która pozwoli minimalizować ryzyko kontuzji, ale także dokonywać zmian strategii przyjętej przez trenera.

MobiAssist
Twórcy aplikacji MobiAssist, zwycięzcy brytyjskiej edycji z 2007 r., zaproponowali rozwiązanie umożliwiające zdalne sterowanie i zarządzanie urządzeniami działającymi z systemami BlackBerry, Windows Mobile oraz CE. Narzędzie w łatwy sposób pomaga użytkownikowi końcowemu, który ma problemy ze swoim komputerem.

MobiAssist pozwala zdalnie zarządzać, konfigurować oraz monitorować urządzenia pozostające pod obsługą aplikacji. Daje także szansę na bieżące sprawdzanie stanu technicznego urządzeń, co umożliwia wyłapywanie błędów i szybkie usuwanie awarii.

Co więcej, aplikacja może monitorować i zarządzać kontami użytkowników, a także zaszyfrowywać dane, które są przekazywane bezprzewodowo. MobiAssist wspiera mobilnych pracowników oraz klientów na całym świecie.

Nawigacja satelitarna otwiera drzwi niezliczonym zastosowaniom. Zdrowie, rolnictwo, usługi publiczne i społecznościowe, sport, ochrona, bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Czekamy na twoje pomysły wykorzystania systemu GNSS. Nagroda główna na etapie ponadregionalnym konkursu Galileo Masters wynosi 20 tys. euro, a w polskiej edycji – łącznie 10 tys. zł.

Oprócz nagród finansowych finaliści otrzymują kompleksową pomoc przy komercjalizacji swoich pomysłów w postaci inkubacji, mentoringu oraz szkoleń. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do końca czerwca. Należy pamiętać, że do czasu ostatecznego zamknięcia konkursu przesłane pomysły można jeszcze modyfikować.

Więcej informacji www.galileo-masters.pl

Źródło: BlueDot Solutions


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS