wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-15| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Imprezy

WPG świętuje 65 lat

Od państwowego monopolisty koncentrującego się na klasycznej geodezji w Warszawie, do spółki akcyjnej działającej nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą, również na polu informatyki i technologii kosmicznych – 65 lat swojej działalności świętowało w piątek (12 czerwca) Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne.


WPG świętuje 65 lat

Na jubileuszowe obchody do stołecznego Centrum Olimpijskiego przybyli przedstawiciele firm geodezyjnych, uczelni wyższych, różnych szczebli administracji państwowej, wojska, organizacji pozarządowych, a także byli i obecni pracownicy WPG. W swoich wystąpieniach goście wymieniali długą listę zasług jubilata: od rozwijania krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski) i innowacyjności na polu geodezji (prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski), przez kształtowanie przestrzeni Warszawy i Mazowsza (geodeta Mazowsza Krzysztof Mączewski), owocną współpracę z uczelniami wyższymi na polu transferu wiedzy naukowej do biznesu (prorektor ds. naukowych WAT prof. Mariusz Figurski), wspieranie rozwoju polskiej przedsiębiorczości (prezes Business Center Club Marek Goliszewski), po bogatą działalność edukacyjną, w szczególności prowadzenie Muzeum Geodezji (doradca prezydenta RP Krzysztof Król), oraz wspieranie polskiego sportu i turystyki (Lech Drożdżyński – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polski Komitet Olimpijski).

Prezes WPG Ryszard Brzozowski podkreślił, że jednym z większych wyzwań w 65-letniej historii firmy było przejście suchą stopą przez zmiany gospodarcze, jakie trwają w Polsce od początku lat 90. – Łączyć historię ze współczesnością, oddawać hołd naszym byłym pracownikom, ale jednocześnie stawiać na nowe kadry, które sprostają wyzwaniom XXI wieku – podsumował strategię spółki Ryszard Brzozowski.

Jubileusz 65-lecia był także okazją do nagrodzenia WPG oraz pracowników firmy. Medale, dyplomy i pamiątkowe ryngrafy wręczali m.in. przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, SGP, PTTK, PKOl, BCC, organizacji kombatanckich oraz Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych. Na obchody przygotowano także krótki film oraz obszerną monografię podsumowujące ostatnie pięć ostatnich lat działalności firmy.

Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne powołano 23 marca 1950 roku – wówczas funkcjonowało jako Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, a obecną nazwę przyjęło rok później. WPG powierzono m.in. prace geodezyjne przy odbudowie i rozbudowie Warszawy, a także założenie stołecznej osnowy oraz ewidencji gruntów i budynków. Przedsiębiorstwo obsługiwało m.in. budowę Pałacu Kultury i Nauki, Dworca Centralnego, tras Toruńskiej i Łazienkowskiej czy I linii metra. W szczytowym okresie, na początku lat 80., WPG zatrudniało ponad tysiąc osób. Po 1989 r. przeprowadzono kilka dogłębnych restrukturyzacji firmy, których kulminacją była podjęta w 1995 roku decyzja o prywatyzacji przedsiębiorstwa oraz przekształceniu go w spółkę akcyjną, co formalnie zakończono w roku 2006. W 2007 r. na górnych piętrach siedziby WPG otwarto prywatne Muzeum Geodezji, które zgromadziło już ponad 2,1 tys. eksponatów – map, podręczników, instrumentów pomiarowych itp.

Obecnie WPG SA zatrudnia blisko 120 pracowników. Spora część działalności przedsiębiorstwa to geodezyjna obsługa inwestycji. WPG działa m.in. na budowie wieżowca Warsaw Spire, obwodnicy Marek w ciągu drogi S8 czy przebudowie domu handlowego „Smyk”. Firma uczestniczy ponadto w modernizacji gruntów i budynków m.in. w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Oprócz klasycznej geodezji spółka kładzie coraz większy nacisk na nowoczesne technologie – skanowanie laserowe (pierwsze tego typu pomiary przeprowadzono już w 2005 roku, najnowsze realizacje objęły m.in. Pałac w Wilanowie i most Łazienkowski), geoinformatykę (firma uczestniczy w projekcie budowy systemu informatycznego do prowadzenia stołecznego zasobu geodezyjnego) czy teledetekcję satelitarną (wspólnie z Instytutem Geodezji i Kartografii WPG bada przydatność zobrazowań radarowych w monitoringu geodezyjnym).

Fotogaleria z obchodów jubileuszu WPG

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS