Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-06-12| Geodezja, Prawo

Prezydent podpisał nowelizację Pgik

Wczoraj (11 czerwca) Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego zmieniającą przepisy ws. uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej oraz odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów. Akt wejdzie w życie 1 lipca br.


Prezydent podpisał nowelizację Pgik <br />
fot. Prezydent.pl
fot. Prezydent.pl

Autorami nowelizacji jest grupa posłów PO działająca z inicjatywy Związku Powiatów Polskich. Ustawa zakłada wprowadzenie w Pgik dwóch zmian. Pierwsza ma usunąć wątpliwości interpretacyjne dotyczące uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną. W intencji twórców zeszłorocznej nowelizacji Pgik (obowiązującej od 12 lipca 2014 r.) opatrzenie tych dokumentów urzędowymi klauzulami powinno być poprzedzone złożeniem wniosku o uwierzytelnienie, co wiąże się ze stosowną opłatą. Tymczasem z nieprawomocnych jeszcze wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w Lublinie, Kielcach i Warszawie wynika, że opatrywanie klauzulami powinno odbywać się bezpłatnie i z urzędu. Taką interpretację przyjmuje też część powiatów. Według wyliczeń Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jeśli takie rozumienie przepisów stałoby się obowiązujące, oznaczałoby to spadek wpływu starostw z tytułu udostępniania zasobu geodezyjnego o 40 mln zł rocznie. Dlatego poselska nowelizacja zmieniła brzmienie art. 12b ust. 5., tak aby jednoznacznie obowiązywała interpretacja twórców Pgik, a nie sądów administracyjnych.

Poza tym poselska nowelizacja łata lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstanie po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego. Bez tej zmiany prawo geodezyjne odwoływałoby się do nieobowiązujących przepisów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama