wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-12| GIS, Edukacja

Zbadają, jak GIS może wspomóc planowanie przestrzenne

Konsorcjum Centrum Badań Metropolitarnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i firmy informatycznej Recoded rozpoczęło realizację projektu „Geoportal wspierający partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.


Zbadają, jak GIS może wspomóc planowanie przestrzenne

Głównym celem naukowym projektu jest opracowanie metodologii i metodyki partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym z wykorzystaniem danych geoprzestrzennych oraz internetowych narzędzi komunikacji. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano:

• zaprojektowanie i zbudowanie geoportalu wspierającego partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym wraz z metodyką jego stosowania,
• pilotażowe testowanie geoportalu wspierającego partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym,
• wdrożenie geoportalu na terenie aglomeracji poznańskiej i łódzkiej.

Projekt ma być odpowiedzią na zidentyfikowane wcześniej niedoskonałości obecnego procesu planowania przestrzennego i zakłada stworzenie innowacyjnych metod i aplikacji geoinformacyjnych wspierających udział społeczny w kolejnych etapach planowania przestrzennego. Wypracowane rozwiązania będą opierać się na wynikach kończonego właśnie projektu pt. „Badanie eksperymentalne udziału społecznego w podejmowaniu decyzji planistycznych z wykorzystaniem internetowego systemu informacji geograficznej”, a także na wieloletnich badaniach i pracach rozwojowych w dziedzinie partycypacyjnych systemów informacji geograficznej (PPGIS), na doświadczeniach w dziedzinie planowania przestrzennego i zarządzania obszarami metropolitalnymi oraz na zawodowych doświadczeniach członków zespołu uczelnianego w dziedzinie zarządzania projektami informatycznymi, geoinformacyjnymi i multimedialnymi.

Przedsięwzięcie będzie realizowane przez najbliższe 3 lata. Jego kierownikiem jest prof. Piotr Jankowski z Zakładu Geoinformacji UAM współpracujący z prof. Tomaszem Kaczmarkiem i Zbigniewem Zwolińskim. Cały zespół badawczy liczy 9 osób. Partnerami konsorcjum są miejskie pracownie urbanistyczne w Poznaniu i Łodzi. W ramach projektu przewidziana jest także współpraca z lokalnymi organami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz zagranicznymi jednostkami badawczymi wiodącymi w zakresie PPGIS i geoinformacji.

Wartość wnioskowanego dofinansowania NCBiR to 2,225 mln zł

Źródło: UAM, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS