|2015-06-08|
Geodezja, Prawo, Kataster
Rozporządzenie ws. EGiB po konsultacjach
Na stronie GUGiK opublikowano projekt zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków w wersji po konsultacjach społecznych (z 5 czerwca).
Do projektu na razie nie załączono listy wprowadzonych zmian, choć, wnioskując po wzroście objętości dokumentu (z 7 do 12 stron), jest ich sporo. O najważniejszych uwzględnionych uwagach zgłoszonych do rozporządzenia podczas niedawnej konferencji „Krakowskie Spotkania z INSPIRE” (Kraków, 11-12 maja) mówił Witold Radzio z GUGiK. Między innymi zdecydowano się rozszerszyć zbiór budynków niepodlegających ujawnianiu w EGiB. Z obowiązku tego wyłączone mają być np.: altany działkowe, wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m kw., wiaty przystankowe, peronowe itp., parterowe budynki o powierzchni do 35 m kw., służące jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m kw. przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej.
Zmiany wprowadzono również w zakresie wypisów z EGiB. Zgodnie z proponowanym brzemieniem § 52 ust. 2a „treścią wypisu z rejestru gruntów mogą być także oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, jeżeli różnią się od numerów działek ewidencyjnych, a także informacje wyjaśniające przyczyny niezgodności oznaczeń nieruchomości w księdze wieczystej oraz w ewidencji” (wg pierwotnej propozycji oznaczenie nieruchomości w kw miało być standardowym elementem wypisu).
Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami Uwagi zgłoszone do rozporządzenia Obowiązująca treść rozporządzenia ws. EGiB Prezentacja W. Radzio ws. zmiany rozporządzenia
JK
|