Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-06-03| GNSS, GIS, Mapy, Firma

Polska nawigacja "Inicjatorem Innowacji"

Poznaliśmy laureatów konkursu „Inicjator Innowacji” – wspólnej inicjatywy tygodnika „Newsweek Polska” i firmy doradczej PwC. Wśród nagrodzonych jest dwóch twórców systemów nawigacyjnych.


Polska nawigacja "Inicjatorem Innowacji"

Laureatów spośród nadesłanych zgłoszeń wybierali przedstawiciele świata biznesu, nauki i mediów: Bożena Gargas (prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego), Leszek Grabarczyk (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Krzysztof Klincewicz (profesor Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), Tomasz Lis (redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”), Piotr Przewrocki (przedsiębiorca, anioł biznesu) oraz Beata Tylman (dyrektor w zespole Innowacje i B+R, dotacje i ulgi w firmie doradczej PwC).

W kategorii start-upy laureatem została firma Infinity, która opracowała aplikację nawigacyjną Virtualna Warszawa, ułatwiającą poruszanie się w przestrzeni miejskiej i korzystanie z urzędów. Zaprojektowano ją przede wszystkim z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, choć oferuje ona wiele przydatnych narzędzi również dla pozostałych obywateli.

Wynalazek firmy Infinity bazuje na tzw. beaconach – niewielkich nadajnikach korzystających z technologii Bluetooth. Pozwalają one lokalizować użytkownika wewnątrz budynku, umożliwiając tym samym trafienie do konkretnego gabinetu czy okienka w urzędzie, pobranie numerka do kolejki czy uzyskanie dostępu do pełnej informacji o zabytku lub wydarzeniu kulturalnym. Program ma także zapewnić informacje o rzeczywistym położeniu danego autobusu/tramwaju czy rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej.

Virtualna Warszawa jest rozwijana wspólnie ze stołecznym ratuszem. Dzięki niej w zeszłym roku Warszawa zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie „Mayors Challenge”, zdobywając 4 mln zł na rozwój projektu.

Warto dodać, że w konkursie „Inicjator Innowacji” wśród wyróżnionych znalazła się firma Sup4Nav założona przez naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie. Jej sztandarowym produktem jest NAVDEC (Navigational Decision Support System) – pierwsze na świecie morskie narzędzie nawigacyjne, które realizuje, obok funkcji informacyjnych, zadania typowe dla systemów wspomagania podejmowania decyzji. Oznacza to, że system NAVDEC nie tylko dokonuje analizy i oceny sytuacji na morzu, ale także proponuje nawigatorowi możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami rozwiązania sytuacji kolizyjnych. Dodajmy, że NAVDEC zajął II miejsce w polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2014 na najciekawsze pomysły wykorzystania nawigacji satelitarnej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama