Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-04-20| GNSS, GIS, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Chełmskie spotkania z nawigacją i GIS-em


Dziś (20 kwietnia) zakończyła się dwudniowa konferencja "GIS i GPS w praktyce" zorganizowana po raz drugi przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie. Tematyka spotkania została zdominowana przez zagadnienia nawigacyjno-satelitarne.

Poruszano kwestie nawigacyjne związane z ruchem lądowym, powietrznym i wodnym. Przedstawiciele poszczególnych "branż" chwalili się konkretnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Była mowa m.in. o zastosowaniach pomiarów różnicowych DGPS w rolnictwie precyzyjnym, problemie ustalania orientacji obiektów nawigacji, systemie monitorowania ruchu statków i informacji Unii Europejskiej (VTMIS) czy zastosowaniu odbiornika GPS z predykcją pozycji jako elementu systemu lądowania według wskazań przyrządów.
Chyba najciekawszy z punktu widzenia geodetów był temat dr. hab. Mariusza Figurskiego z Wojskowej Akademii Technicznej o koncepcji monitorowania sieci stacji referencyjnych w Polsce. Do tej pory skatalogowano współrzędne stacji permanentnych GPS (9 stacji EPN i 25 ASG-PL) na terenie Polski i oszacowano ich błędy średnie. W badanym okresie 10 miesięcy otrzymano średnie błędy: dX = 4 mm, dY = 3 mm i dZ = 4,5 mm. Istotniejsze jednak jest to, że współrzędne stacji GPS opublikowane przez GUGiK w załączniku nr 2 do zarządzenia GGK nr 20 z 18 listopada 2005 r. różniły się w niektórych przypadkach nawet o 3 cm z rzeczywistymi pomiarami. Podczas prac pojawił się poważny problem transformacji współrzędnych z układu IGS do ITRF. Zaproponowano trzy poziomy monitorowania sieci stacji referencyjnych, które można wykorzystać w ASG-EUPOS: final, rapid i ultra rapid. Procedury kontroli mają zapewnić niezawodność działania wszystkich stacji, a także pozwolą na oszacowanie faktycznej dokładności ich współrzędnych.
Więcej na temat monitorowania stacji referencyjnych w czerwcowym numerze GEODETY.

Marek Pudło


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama