|2015-05-26|
Geodezja, Prawo
Ruszają konsultacje Kodeksu budowlanego
Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt Kodeksu budowlanego – ustawy, która ma w kompleksowy sposób regulować cały proces inwestycyjno-budowlany.
W części ogólnej projektu określono prawne ramy działań administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Wprowadzono zespół zasad ogólnych o istotnym znaczeniu dla całego procesu inwestycji budowlanych i wzmocnienia pozycji inwestora. Projekt wprowadza nowe rozwiązania mające na celu przede wszystkim uelastycznienie procedur (w tym również procedur legalizacyjnych i naprawczych), ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych oraz stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.
W projekcie nie zabrakło również zagadnień z zakresu geodezji. Zawarto w nim m.in. upoważnienie do wydania przez ministra odpowiedzialnego za sprawy administracji publicznej rozporządzenia, które określi rodzaje i zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Będzie ono zawierać regulacje dotyczące m.in.: • opracowań geodezyjno-kartograficznych do celów projektowych, • wyznaczania obiektów budowlanych w terenie, • czynności geodezyjnych wykonywanych w toku i po zakończeniu budowy, • dokumentacji powykonawczej.
Projekt Kodeksu budowlanego został przekazany Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego w lutym br. Potem projekt skierowano do wstępnego uzgodnienia z Rządowym Centrum Legislacji oraz do uzgodnień wewnątrzresortowych. Następny etap to skierowanie projektu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Opracowanie projektu kodeksu uwzględniającego efekt konsultacji i uzgodnień umożliwi otwarcie kolejnych etapów prac legislacyjnych.
W MIiR toczą się ponadto prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projektem ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego, a także projektem ustawy o rewitalizacji. Jak napisano w komunikacie MIiR, wszystkie te projekty wynikają z potrzeby bieżących, celowych i skutecznych działań, które pozwolą ograniczyć najistotniejsze problemy i umożliwią efektywne kształtowanie przestrzeni. Przygotowane przez resort projekty ustaw, w tym tzw. „mała nowelizacja ustawy o planowaniu”, są wstępem do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego.
Projekt Kodeksu budowlanego
JK
|