wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-20| Geodezja, GIS, Firma, Software, Ludzie, Instytucje

Izdebski odpowiada Struzikowi i oskarża

Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System, odpiera zarzuty marszałka województwa mazowieckiego dotyczące działalności swojej spółki na polu ewidencji adresów.


Izdebski odpowiada Struzikowi i oskarża

W wystosowanym 15 maja liście otwartym Adam Struzik zarzucał firmie Geo-System m.in., że jej oprogramowanie iMPA do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów jest pozbawione funkcji eksportu punktów adresowych, co mocno utrudnia realizację zamówienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (UMWM) na „Aktualizację i uzupełnienie bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów w gminach”. Waldemar Izdebski odpowiada jednak, że to ewidentna nieprawda, bo „można było chociażby skorzystać z najprostszej możliwości eksportu w formacie GML zgodnym z rozporządzeniem w sprawie EMUiA”.

Prezes Geo-Sytemu odniósł się także do zarzutu, że firma proponuje gminom porównywanie danych EMUiA przechowywanych w iMPA z danymi ewidencji ludności. Do tego wymaga jednak podania liczby osób zameldowanych pod określonym adresem, co jest – w ocenie Adama Struzika – niepotrzebne i rodzi obawy, że informacja ta „służyć będzie innym celom niż kontrola ewidencji miejscowości, ulic i adresów”. Waldemar Izdebski zauważa jednak, że wdrażany w samorządach system eGmina, którego częścią jest iMPA, to nie tylko narzędzie do prowadzenia ewidencji adresów. Może przechowywać o wiele szerszy zakres danych niż minimum określone w rozporządzeniu i wspomaga szereg innych zadań realizowanych przez gminy.

Ponadto prezes Geo-Sytemu po raz kolejny wytknął, że stworzona przez GUGiK i wdrażana m.in. przez UMWM Aplikacja EMUiA jest nieodpłatna tylko w cudzysłowie. Dotychczas jej budowa i wdrażanie kosztowało bowiem podatnika przynajmniej 19,5 mln zł, a suma ta zapewne jeszcze wzrośnie.

Na koniec Waldemar Izdebski informuje o zawiadomieniu prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu udzielonych uprawnień i niedopełnieniu obowiązków na znaczną szkodę majątkową. Miałoby do tego dojść w trakcie realizacji przetargu na „Aktualizację i uzupełnienie bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów w gminach”.

Pismo Waldemara Izdebskiego

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
może zajmiemy się kablami łączącymi serwer ze stacją roboczą, czy to będzie POLSKA miedz czy rosyjskie aluminium?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
ale co to ma do rzeczy? Ale co zmienia miejsce serwera i czyją jest on własnością? Gmina ma mieć dane, podpisuje umowę z GS albo GG albo kimś innym, i tyle co ją obchodzi. Dane mają co jakiś czas być eksportowane do PRG, i tyle co powinno obchodzić całą resztę, w tym kontrolerów z NIK. Czy dane mają kopię zapasową, to sprawa wójta i umowy między gminą a firmą utrzymującą serwer. Nie są to dane poufne, a nawet gdyby były, to Safe Harbour łatwo udowodnić, i serwer może być na Alasce. Czy ktoś wierzy, że serwer w urzędzie ma się lepiej, niż serwer w firmie od serwerów? Uwaga: Geosystem nie jest firmą od serwerów.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
bo nie lubię troli ? Górskich, jaskiniowych ani żadnych innych ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
dd A na jakiej podstawie pytasz? Kogo reprezentujesz na tym forum?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
kontrolerze a jaki to organ administracji reprezentujesz na geoforum ? Jaka to podstawa prawna precyzuje że dane trzeba trzymać na swoim własnym urzędowym serwerze ? Jakie to argumenty przemawiają za wyższością prowadzenia własnych serwerów zamiast wynajęcia firmy która się tym zawodowo zajmuje ? I co "kontrolujesz" ? Samego siebie ?
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Z punktu widzenia organu administracji publicznej - odpowiedź na pytanie dotyczące lokalizacji serwerów jest nie od rzeczy.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
czyżby kwestia lokalizacji serwerów miała zasłonić niekompetencję? Litości. Było o tym napisać w piśmie podłożonym Panu Struzikowi do podpisu to by zapytał i pewnie by nawet odpowiedź otrzymał. a tak? zwykłe jątrzenie. Już chyba nieco za późno na ratowanie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
fizycznie Oba systemy (impa i emuia) są przeglądarkowe - więc w obu dane są fizycznie na serwerach *gdzieś*. Myślisz, że serwer emuia stoi u Struzika pod biurkiem?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
a co to ma do rzeczy jeśli wszystko działa i są kopie bezpieczeństwa na fizycznych nośnikach, a dane nie są wrażliwe ?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
dane Proszę o informację gdzie "fizycznie" zapisywane są dane EMUiA w rozwiązaniu Geo-Systemu - na serwerach firmy czy urzędu?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
BRAWO Brawo Panie Izdebski. Trzymam za Pana kciuki w obu rękach. Nie można już dłużej patrzyć na marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Po jakiego czorta tworzyć od nowa coś co już jest na rynku, dostępne od ręki, sprawdzone i jeszcze takie głupoty pisać. Pan Marszałek chyba gra w jednej drużynie z GUGiK bo oni też świetnie potrafią wydawać pieniądze, szkoda tylko, że nie na to co jest najbardziej potrzebne, a jak już geoportal stworzyli to odcięli geodetów od możliwości pobierania danych wektorowych dotyczących działek, to po co to wszystko jest robione?
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Do ax Tutaj też widzę, że marszałek woli dawac komus zarobic niz miec cos zrobione raz a dobrze.
 2 
odpowiedz zgłoś
Polska to kraj cwaniaków Europejski NIK (OLAF) zaczyna się nam przyglądać http://tnij.org/olafparp
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
no to będzie zdziwko z rana jak śmietana. Osobiście nie spodziewałem się tego po Panu Izdebskim, ale przyznam, że mi zaimponował. Wszyscy krzyczą, piszą śmieszne komentarze, niby wszystko wiadomo, ale dalej się dzieje źle. A on po prostu zrobił to co każdy z nas mógł.
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
Tylko czekam Jak któraś z firm beneficjentów zaraz zacznie pisać na rękę Marszałkowi, a przeciw Izdebskiemu.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS