wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-19| Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Marszałek Mazowsza krytykuje Geo-System za mącenie w adresach

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wystosował do Waldemara Izdebskiego list otwarty, w którym nie tylko broni swojego zamówienia na aktualizację gminnej ewidencji adresów, ale także zarzuca prezesowi Geo-Systemu stosowanie nieetycznych praktyk.


Marszałek Mazowsza krytykuje Geo-System za mącenie w adresach

Sprawa dotyczy zamówienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na „Aktualizację i uzupełnienie bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów w gminach”, rozstrzygniętego w sierpniu zeszłego roku i realizowanego w 182 mazowieckich samorządach. W jego toku u partnerów projektu, również tych korzystających dotychczas z iMPA (aplikacji Geo-Sytemu do prowadzenia ewidencji adresów), wdrażana jest przygotowana na zlecenie GUGiK-u darmowa Aplikacja EMUiA.

W swoim liście Adam Struzik odpiera zarzuty Waldemara Izdebskiego, że przetarg polega na powtórnym tworzeniu baz. Celem zamówienia jest wyłącznie „przeniesienie danych z obecnie wykorzystywanych przez gminy baz danych/rejestrów do jednolitej struktury, wraz z ich ewentualną aktualizacją i zasileniem baz danych Aplikacja EMUiA”. Marszałek podkreśla ponadto, że gminy, które używały lub używają iMPA, zdecydowały się na oprogramowanie GUGiK-u suwerennie i nie wiążą się z tym dla nich żadne opłaty czy abonamenty.

W trakcie realizacji przetargu w gminach korzystających z oprogramowania Geo-Systemu napotkano jednak na trudności. Okazało się, że iMPA nie posiada funkcji eksportu danych adresowych w formie uwzględniającej współrzędne punktu. Oznacza to, że w przypadku partnerów projektu korzystających z tego produktu jedynym wyjściem jest ręczne wprowadzenie danych do Aplikacji EMUiA.

Adam Struzik krytykuje Geo-System również za proponowanie gminom porównania danych EMUiA przechowywanych w iMPA z danymi ewidencji ludności. Do tego firma wymaga jednak podania liczby osób zameldowanych pod określonym adresem, co jest niepotrzebne i rodzi obawy, że informacja ta „służyć będzie innym celom niż kontrola ewidencji miejscowości, ulic i adresów”.

W liście marszałek Mazowsza odpiera ponadto zarzuty, że kieruje groźby pod adresem gmin, które chcą się wycofać z wojewódzkiego projektu, z czym mają się dla nich wiązać konsekwencje finansowe. W ocenie Adama Struzika to nadinterpretacja, bo wobec tego, że spora część prac dla gmin została już wykonana, działanie Urzędu Marszałkowskiego jest zgodne z Kodeksem cywilnym. Marszałek krytykuje przy okazji Waldemara Izdebskiego za to, że ten zamieszcza na stronie internetowej swojej firmy wzory pism, dzięki którym gminy mogą zadeklarować rezygnację z uczestnictwa w mazowieckim projekcie.

Kopie pisma Adama Struzika zostały rozesłane m.in. do głównego geodety kraju, ministra administracji i cyfryzacji, prezesa NIK oraz wszystkich partnerów projektu.

Jak zapowiada Waldemar Izdebski, wkrótce ustosunkuje się do pisma marszałka województwa mazowieckiego.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
bo minister osobiście wymyślił taką... wiesz z takiego... Taką koncepcję, tak, tak.
 1 
odpowiedz zgłoś
xcv może to sama Pani B. tu z nami pisze;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@poinformowanego A skąd te informacje, bo cytat "Ale jaja" wzorowany na prominentnych personach?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Jakie mącenie? Tymi, którzy mącą w adresach są GUGiK i Marszałek. Już nawet sporo namącili i dużo kasy wydali. Teraz zapewne będą usprawiedliwiali braki efektów w projektach przez "mącenie" Izdebskiego.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
podobno Tak to prawda i również szykują wniosek o pokojową nagrodę nobla dla dotawcy rozwiązania komercyjnego i wniosek o nagrodę Pulitzera dla autorów listów i komentarzy. Ale jaja !!! :)))
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
podobno gminy szykują pozew zbiorowy przeciw gugikowi za aplikację emuia. Czy ktoś coś wie? Poszło o czas, jaki pracownicy poświęcili na szkolenia.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze... Są pieniądze z Unii to pełno lepkich, paskudnych łap wyciąga po nie ręce... Jak działa to nasze " teoretyczno" państwo, można wyciągnąć wnioski np. po ostatniej taśmie ( z Bieńkowską)... O prowakacjach, ze spaloną budką przed ambasadą, nie wspominając... Kiedyś pewnie to się skończy i może ktoś to zechce rozliczyć...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Co za Kraj? Odkąd pamiętam tzw. "numeracja nieruchomości" to była kompetencja Gmin. Teraz również, tzn. odkąd te przepisy zostały włączone do uPgik jest to wyłączna domena Gmin. To pytam się, jakim prawem do tych spraw "podłączają się" inni??? Co tu ma do wydawania publicznych pieniędzy Urząd Marszałkowski na aplikacje informatyczne dla zadań gmin w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów? Czy Urzędu Marszałkowskiego dyscyplina finansów publicznych nie obowiązuje? Czy w województwie mazowieckim nie działa Regionalna Izba Obrachunkowa? O co tu chodzi? Dlaczego tak, wszystkie organy palą się do wydawania publicznych pieniędzy na zadania które do nich nie należą? Co Oni z tego mają? Czyży swoje własne zadania Marszałek rok w rok wykonywał w 100%? A co na to Radni Sejmiku Mazowieckiego? O jaką kasę i dla kogo, tu chodzi?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
wprowadzanie od zera Potwierdzam, że na 180 wdrażanych gmin, 100 miało wprowadzony (i w większości używany) iMPA. Mało tego! Co najmniej jedna używała już wcześniej EMUiA! Potwierdzam, że z iMPA da się wydobyć współrzędne, i nie jest to wiedza tajemna znana tylko Geosystemowi. Potwierdzam, że (deklarowany przez oferentów, nie narzucony) termin wykonania zamówienia to połowa marca, a dziś (połowa maja) spotkałam jedną taką gminę, która już ma, i jedną, która już-już za chwilę podpisze protokół odbioru - i kilkanaście takich, które dopiero siedzą nad protokołem rozbieżności, po którym jest jeszcze około 2 miesięcy roboty. Masakra. Brawo Izdebski.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
. strona nie działała przez dłuuugą chwile.
odpowiedz zgłoś
uwaga podaję otwierasz przeglądarkę wchodzisz na google.pl i wpisujesz: blog geosystem. Następnie szukasz w wynikach frazy "Oficjalny blog firmy Geo-System sp. z o.o." Dasz radę czy rozpisać to dokładniej ;) ?
 2 
odpowiedz zgłoś
;) podasz linka do bloga
odpowiedz zgłoś
hahahaha ręce opadają, żal czytać, dali Struzikowi do podpisania jakieś pismo gdzie ani on ani twórca tej wypowiedzi nie zna tematu, nie zna szczegółów sprawy a wypowiada się tak jakby za wszelką cene bronił swojego tyłka. A może Panie Struzik trzeba się w końcu wziąć za konkretną efektyewną robotę a nie portkami trząść że ktoś miał i ma odwagę zainteresować się na co zostały przekazane pieniądze z naszych podatków a bardziej w jak głębokie błoto one wpadły... no ale widać dla kogoś tytuł "marszałek" jest chyba tylko do " mogę wiecej"... w jednym zdaniu : dobry kabaret !
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
no i jest odpowiedź Izdebskiego w postaci kilku argumentów i zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Szczegóły na stronie bloga geosystemu.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
do sufler bo głupio się przyznać, że po raz kolejny nie wyszło.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
ciekawe czemu Marszałek nie poruszył kwestii, że wykorzystuje aplikację EMUIA z GUGIKu, a sam swoją aplikację przecież opracował (Sygnity wzięło za nią onegdaj sporą sumkę). Wiedzą o tym najlepiej samorządy, które brały udział w projekcie pilotażowym MSIP, np Mława.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Inne tamaty Nie ma co szukać daleko. U samego Marszałka Woj. Maz. jest kilka ciekawych tematów: system dla podgik, emuia, plany, sdi. Co jeden to lepszy.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
gratulacje Geo System Wielki marszałek lepiej jak by się nie odzywał. Sam jest pewnie w to zamieszany a Geo System bardzo dobrze że drąży ten temat są jeszcze inne tematy w samorządach które w niedługim czasie wyjdą na jaw.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
Powiązanie liczby mieszkańców z adresem jest jak najbardziej zasadne - choćby dla potrzeb oceny liczby autobusów które trzeba podstawić do ewakułacji ludzi z danego obszaru. Zabezpieczenie dostępu do takich danych to już zupełnie inna sprawa. Czy nie uważacie, że w tym przypadku Państwo ostro konkuruje z firmami komercyjnymi? Może państwo powinno dostarczać również swój system operacyjny, edytor tekstów, przejąć na własność kopalnie, stocznie, odebrać rolnikom ziemię i zrobić PGRy? Zdaje się, że ktoś tu na własną rękę wprowadza socjalizm! Może ktoś w końcu złoży zawiadomienie do prokuratury, bo z tego co się orientuję to Państwo powinno wspierać gospodarkę a nie z nią konkurować!
 4 
 10 
odpowiedz zgłoś
przeczytałam i czuję zażenowanie. Patriarchalna forma, ojcowska troska, szczypta insynuacji i zwrotów rodem z dyplomacji UE względem Putina (wysoce niefortunny, rodzi uzasadnione obawy:) nie jest w stanie przykryć braku elementarnej wiedzy. Nie godzi się, żeby marszałek województwa pisał do autora programu, że w jego systemie nie da się wyeksportować punktów ze współrzędnymi. Da się bo z bardzo wielu gmin takie dane otrzymałam. Mało tego, system emuia również takie dane eksportuje - co prawda brakuje powiązania z ulicami, ale to do zrobienia - więc pisanie, że trzeba było wszystko przeklikać od nowa świadczy jedynie o niskim zaangażowaniu, a może nawet indolencji. Danych nie otrzymałam za to od gmin, które "czekają na projekt marszałka" i dalej pracują na papierze.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Czytam i nie wierze czyli marszałek robi gminy które zostały już zrobione przez GS? Po co? A już zarzut, że coś jest sprawdzane (przecież w geodezji kontrola to podstawa) z innym źródłem danych jest kuriozalny.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
21 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS